Diş Hekimlerinde Pos Cihazı Uygulaması

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba ;

Şahsen benim bugün öğrendiğim uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim.

Özü :Dişhekimlerinin POS belgesi ile beraber serbest meslek makbuzu düzenlemeleri durumunda bu iki belgeden sadece birinin gelir olarak dikkate alınacağı, bu belgeyi kullanan açısından da her iki belgeye istinaden sadece bir gider kaydı yapılacağı ifade edilmektedir.

Türk Diş hekimleri Birliği'nden açıklama;

POS CİHAZI KULLANIMIYLA İLGİLİ MALİYE BAKANLIĞI YENİ BİR AÇIKLAMA YAPTI?!

379 ve 382 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri ve Gelir İdaresi Başkanlığınca yayınlanan 30.05.2008 tarihli sirküler uyarınca POS Cihazı bulundurulması 01.09.2008 tarihinden itibaren zorunlu tutulmuş ve yeni POS Cihazı kullananların ayrıca Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeyecekleri bildirilmiştir.

Mesleğimize ilişkin uygulama konusunda yaşanan sorunların çözümü için yaptığımız başvurular sonucu, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ekte bulunan 29.08.2008 tarih ve 86248 sayılı açıklamayı Birliğimize göndermiştir.

Açıklamada, serbest meslek erbabı tarafından hastaya verilen hizmete ilişkin bedelin kredi kartı ile ödenmesi sırasında ihtiyaç duyulması halinde, hizmetin asgari ücret tarifesinde yer alan muayene ve tedavi kalemlerinden kaç tanesini içerdiğine bakılmaksızın, 379 sıra numaralı Tebliğ ile bulundurma ve kullanma zorunluluğu getirilen POS cihazı ile düzenlenecek POS belgesinin yanı sıra anılan Kanunun 236 ncı maddesinde yer alan ?serbest meslek makbuzu? nun da düzenlenmesi ve ayrıntıların bu belge üzerinde gösterilmesinin uygun görüldüğü ifade edilmektedir.

Ancak, dişhekimleri tarafından düzenlenecek serbest meslek makbuzunda, 379 sıra numaralı Tebliğ uyarınca düzenlenen POS belgesinin tarih ve numarası ile birlikte kullanılması halinde bir hüküm ifade edeceğine ilişkin açıklamaya yer verilecektir. Bununla beraber POS belgesinde yer alan toplam tahsilat tutarı ile serbest meslek makbuzunda yer alana tutarın farklı olmaması ve POS belgesinin serbest meslek makbuzunun aslının altına eklenerek hastaya verilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, dişhekimlerinin POS belgesi ile beraber serbest meslek makbuzu düzenlemeleri durumunda bu iki belgeden sadece birinin gelir olarak dikkate alınacağı, bu belgeyi kullanan açısından da her iki belgeye istinaden sadece bir gider kaydı yapılacağı ifade edilmektedir.

Bu yazının ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili yazısının bulunduğu link

Ynt: Diş Hekimlerinde Pos Cihazı Uygulaması

MErhabalar. uygulama 01.09.2008 tarihinde başlamasına rağmen henüz bankalarca belirtilen standartlara uygun POS makinası dağıtımı yapılmadığından uygulama fiilen başlamamıştır. bu konuda tarafımca Vergi Raporu dergisinde yazmış olduğum "Hekimler artık POS cihazı bulundurmak zorunda" isimli makalem konu hakkında size yeterli açıklamayı verecektir. internet üzerinden dergi ismiyle veya piyasadan makaleye ulaşabilirsiniz.

Merhaba ;

Sn TOKAÇ , sizin makale konunuz ile benim bu başlıkta yazdığım arasındaki ilgiyi kısaca açıklarsanız sevinirim.

01.09.de başlayan uygulama da bence sorun yok çünkü kullanan doktorlar çoğunlukta. Bir takım sıkıntılar var ama sanırım kısa zamanda aşılır.

Bu başlık altında belirttiğim konu ise sadece diş hekimlerine tanınan istisnai bir durum olduğu için paylaşmak istemiştim.

NOT : Bu arada makalenizi aradım ama bulamadım.

Sayın Muhasebe.

Belirttiğim makalemde bu konu ile ilgili olan kısmı; uygulamanın 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren başlamasına rağmen bankaların halen tam bir şekilde zorunluluğu getiren tebliğde belirtilen şekil şartlarını taşıyan POS makinalarının hekimlere temin edilememiş olmasıdır.

Ayrıca Türk Diş Hekimleri Birliği yayını olan bir dergide okuduğum bir makalede de aynı sorun yüzünden bakanlığa sürenin uzatılması gerektiğine dair bir başvurunun olduğunu ancak henüz müsbet bir cevabın verilmediğini gördüm.

Makalenin konu ile ilgili olan kısmı budur.

Saygılarımla.

Not: Makalenin internet yayımı kaldırılmış sanırım. Derneğin sitesinde olması gerektiğini düşündüğümden internette bulabileceğiniz söylemiştim ancak elinize geçerse vergi raporu dergisinin Ağustos sayısında bulup okuyabilirsiniz.

Merhaba ;

Yanıt verme inceliğiniz için teşekkürler ama sanırım hala farklı konulardan bahsediyoruz.