fonradar

Doğum İzni Sonrası İş Feshi ve İşsizlik Maaşı

doğum izni ??

doğum izni 4 aylık rapor bittiği taktirde 6 ay ücretsiz izin hakkımı istediğim ve ;

işverenin iznimi onaylaması halinde ;
1 sorum )
6 ay ücretsiz izin hakkım bıttıkten sonra ( 2 doğumum oldugu için ) 4 ay işkurun tanıdığı yarı zamanlı çalışmayı hak kazanıyormuyum .
yoksa 6 ay ücretsiz izin hakkımı kullandığım için yarı zamanlı calışma hakkım yanıyormu ?

işverenin iznimi kabul etmediği taktirde ;
2 sorum )
6 ay izin kullanma hakkımı alamadıgım için tazmınatlı çıkışımı isteyecegım ve 6 ay iznimi kabul edilmedıgı için cıkarsam işkur işsizlik maasımı alabılıyormuyum ?

3 sorum )
birde cocukların ilkokula kadar kısmı calışma hakkı sadece devlete mı özel yoksa bizde talep edebılıyormuyuz özellerde
özellerde bu haktan yararlanıyorsa kabul etmediği taktırde tazminatlı cıkışmı isteyebiliyormuyum .

Son düzenleme:
1.SORU
Yarı zamanlı çalışma hakkınız var. 2.doğumunuz olduğu için 120 gün süreyle yarım çalışma ödeneği hakkınız var.

2.SORU
Doğum nedeniyle işten ayrılmak işsizlik maaşı almaya hak kazandırmaz. Fakat doğum yüzünden işveren işçinin işine son verirse ya da hak edilen doğum izni verilmediği için işçi işten ayrılırsa işçi, işsizlik maaşına başvurabilir. Bu durumda, işçinin işi bıraktığı tarihten önceki 120 gün primi ödenmiş olmalıdır.

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilir.

3.SORU
Kısmi süreli çalışma, ücretsiz iznin bitiminden itibaren başlar ve çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi (66 ay) takip eden aybaşına kadar herhangi bir zamanda yapılabilir. Bu süreler içerisinde işçi herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir.

yanıt için cok teşekkür ederim ...

1 ) yarı zamanlı hakkımı 6 ay ücretsiz izin kullandıktan sonra kullanabılıyormuyom yoksa öncemi kullanmam lazım...

2 )işyerinde 6 aylık ücretsiz iznimi kabul edilmesse ben tazminatlı ayrılıp işsizlik aylığı alabılıyorum ( doğru anladım sanırım ) birde 120 gun prim odenmiş olması gerekıyor dedınız.
ama 4 ay zaten doğum raporuna tabi olacagım bu yuzden 120 gun ödenmez raporlu sayılır pekı yınede alabılıyormuyum.

3 ) kısmı calışmayı iklokula kadar kabul etmesse ye tazmınat hakkım oluyormu ?

Merhaba,
Ücretli iznim 15 ağustosta bitti, şirketin durumu kötü olduğu için işyerimden çıkartılacağıma dair duyum aldım, 15ağustostan 15 eylüle kadar 2 gün yıllık izmimden düşürerek geri kalanını da rapor olmak üzere izin aldım, bunlar işsiZlik maaşını yada kıdem ihbarı etkiler mi, rapor almannın bir sınırlaması var mıdır özel sektör için?dava açmayı planlıyorum nasıl yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?şimdiden teşekkürler

Merhabalar,
Ben bi şirkette ik departmanında çalışıyorum ve sizlere bi sorum olacak, bildiğiniz kadarıyla yardımcı olursanız çok sevinirim ,
Yöneticilerimiz bir bayanın çalışmasından memnun değillerdi ve işten çıkmasını istiyorlardı.Sonra o bayan hamile oldu ve doğum iznine ayrılma zamanı gelince bu işten çıkarma durumunu dönünce halletmek istediler. Şimdi O bayan toplam 16 haftalık hamilelik iznini doldurdu ve döndü ve günlük 1,5 saat süt izni var. Ancak yöneticilerim hala bu bayanı çıkarmak istiyorlar. Hem O bayanı madur etmeden hemde mahkemelerle uğraşmadan bu sorunu nasıl çözebiliriz. Kadının mahkemeye gitmesini de istemiyoruz ve haklarını vermek istiyoruz. Ve aslında en önemli sorum da şu ; Eğer biz bu bayanı işten çıkartırsak ve mahkemeye giderse hakim normal bir insanı işten çıkarmadan farklı bir işlem yapar mı ?. Eğer yaparsa bu hamilelikten yeni gelme durumu onun için ne kadar sürecek. Biz O'nu normal bir çalışan gibi işten çıkarmamız için ne kadar zaman geçmesi gerekir?
CEvaplarınız için şimdiden teşekkürler..

İşçi doğum sonrası ağır işlerde çalıştırılmadıysa,talep ettiği ve hakkı olan tüm izinleri kullandıysa mahkeme de normal işçiden farklı bir muamele görmez.Şirket ihbar ve kıdem tazminatını ödemek şartı ile istediği tarihe çıkış verebilir.Saygılarımla.

Merhaba ben doğum iznini kullandım 31inde iş başı yanlız ise başladıktan sonra eğer uyum saglayamazsam tekrar ücretsiz izne ayrılabilir miyim ise başladıktan sonra ücretsiz izin hakkım varmi

Ücretsiz izin sonrasi issizlik maaş ı

Eğer diğer şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. İstirahat raporları son 120 günde kesinti sebebi sayılmıyor.

2012 ocak tan bu yana calistigim isyerinde 2018 ocakta kres ve emzirme sartini saglamafigi icin cıkarıldim hukuki olarak tazminatlarimi aldim ancak issizlik ödeneginde son 3 yilda 600 günüm 508 de dolmadigi icin alamiyorum ancak ben son 3 yilda2015 ve 2017 ) 2 dogum yaptim ve analik izni zorunlu + ücretsiz izinde kullandigimda 600 olmasi imkansiz nasil bir hesaplama hem hak veriliyor kullanıncada issizlik maas yok deniyor geriye dönük yillara bakmalari gerekmiyormu nasil bir aciktir anlayamadim??