fonradar

Doğum sonrası ücretsiz izin talebi hk.

sigortalı işçimizin,doğum sonrası 6 ay ücretsiz izin talebi var.
Söz konusu ücretsiz izni kullandırdığımızda;
1.sgk'ya Ek-10 bildirim formu ekinde nasıl bir belge vereceğiz,
2.ücretsiz izni kullanan personel bu izin süresince SGK'dan geçici iş görmezlik ödeneği alacakmı,
3.ücretsiz izinin 10.cu gününden sonra sigortalılığı sona erer deniyor, doğrumudur?
yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ynt: doğum sonrası ücretsiz izin talebi hk.

uygulamadım ama teorik olarak bildiğim doğum sonrası içinde rapor alması gerekiyor o rapora istinaden prim günü sıfır gösteriyorsunuz

Ynt: doğum sonrası ücretsiz izin talebi hk.

PAKSELSMMM ' Alıntı:
2.ücretsiz izni kullanan personel bu izin süresince SGK'dan geçici iş görmezlik ödeneği alacakmı,
3.ücretsiz izinin 10.cu gününden sonra sigortalılığı sona erer deniyor, doğrumudur?

1-işçi ücretsiz izin kullanmak istediğine dair dilekçe yazıp imzalasın onu ek-10 ile verirsiniz.
2-hayır ..
3-işv.isterse ücretsiz izinden sonra çıkartır ama kanun yok diye biliyorum..

Ynt: Doğum sonrası ücretsiz izin talebi hk.

PAKSELSMMM ' Alıntı:

1-personelin ücretsiz izin dilekçesinin örneğini vereceksiniz.
2-hayır/bu bir istirahat değildir.izin işlemidir.sgk devam eder.prim ödenmez.
3-doğum sonrası 6 aya kadar ücretsiz izni personele isteği doğrultusunda vermek zorundasınız.2 ay isteyebilir 6 ay isteyebilir 10 gün isteyebilir.izinde olduğu sürece iş akdi sonlanmaz.izin bitip işbaşı yaptığında tazminatlarını verip fesh işlemi yapabilirsiniz.

HR. ' Alıntı:
PAKSELSMMM ' Alıntı:

1-personelin ücretsiz izin dilekçesinin örneğini vereceksiniz.
3-doğum sonrası 6 aya kadar ücretsiz izni personele isteği doğrultusunda vermek zorundasınız.2 ay isteyebilir 6 ay isteyebilir 10 gün isteyebilir.izinde olduğu sürece iş akdi sonlanmaz.izin bitip işbaşı yaptığında tazminatlarını verip fesh işlemi yapabilirsiniz.
sayın hr size katılıyorum yalnız alomaliye.com da Cumhur Sinan Özdemir'in http://www.alomaliye.com/ekim_06/cumhur_sinan_dogum_sonrasi.htm makalesinde "Ücretsiz izin çalışılmış gibi sayılmayacağından yıllık izin hakkının hesabında dikkate alınamaz. İzin kullanılan süre içinde ücret ödenmeyeceğinden sigorta primi de kesilmez. " diye bir ifadeyle karşılaşınca tereddütde kaldım

forum sakinleri ücretsiz doğum izninde nasıl işlem yapıyor acaba...

Yukarıda arkadaşların verdikleri bilgiler doğrudur. Zaten sizin makaleden alıntı yaptığınız yerde de arkadaşların söylediklerine muhalif bir durum yok.

HR. ' Alıntı:

emansur ' Alıntı:
"Ücretsiz izin çalışılmış gibi sayılmayacağından yıllık izin hakkının hesabında dikkate alınamaz. İzin kullanılan süre içinde ücret ödenmeyeceğinden sigorta primi de kesilmez. " diye bir ifadeyle karşılaşınca tereddütde kaldım

prim ödenmez yani kesilir
sigorta primi de kesilmez yani ödenir

fark yokmu ?

Sigorta pirimi ücret ödenirse kesilir. İstirahatli olan kişi işveren ücret ödemez ise prim de kesilmez

Ynt: Doğum istirati hk

doğum izni alan kişinin istirhat raporunun (16 haftalık ) 10 günde bir girmek gerekmi

nguroy ' Alıntı:
Sigorta pirimi ücret ödenirse kesilir. İstirahatli olan kişi işveren ücret ödemez ise prim de kesilmez

üstadım ücretsiz izinli birine ücret ödenmez dolayısı ile sigorta primide ödenmez prim ödenirse ücretde ödemek zorunda kalınmayacakmı?

DEVRİM GULE ' Alıntı:
doğum izni alan kişinin istirhat raporunun (16 haftalık ) 10 günde bir girmek gerekmi

gerekmez ister 10 günlük isterseniz istirahat bittikten sonra girebilirsiniz...

Sigorta primi kesilmezden kasıt; sigortası kesilmez yatırılmaya devam edilir demek değildir. İşçinin ücretinden kesilmesi gereken primi kasdediyor. Ödenecek ücret yoksa kesilecek prim de yoktur. Biraz cümle düşüklüğü mü diyelim, sol kulağını sağ eliyle gösterme (yada tersi :) ) mi diyelim bilmiyorum. Kavram karmaşası olmuş biraz. Sizin içiniz rahat olsun arkadaşlar doğru bilgileri vermişler.

Bilet kesilir, sigorta primi kesilir, racon kesilir, iflahı kesilir.... :) Güzel Türkçemiz :)