fonradar

Dövizli Finansal Kiralama Aylık Taksit Kayıtları

Onore

Katkı Sunan Üye
Herkese iyi günler.

Takıldığım bir nokta oldu üstadlarım. Özetle biz Euro üzerinden taksitleri kesilecek ve Euro ödeme planlı Leasing anlaşması yaptık.

İlk kayıtlarımızı Euro'nun o zamanki kurundan kayıtlara geçirdik 301-401 ve 302-402 hesaplarımızı da aynı şekilde o günki kurlarla kaydettik. Ozamanki kurumuzu 4,00 TL varsayalım.

Şimdi elime taksit faturası geldi TL üzerinden fatura tarihinden bir gün önceki kurdan hesaplanmış her şey güzel. 780 ve 320 hesabımda da doğal olarak sıkıntı olmuyor. Ancak ben 301 ve 302 hesabı bu kurdan yaparsam 31 aralıkta manasız bir bakiye farkı çıkıyor.

Taksit faturaları işlenirken 301-302 hesabı 4,00 TL 'den mi almak gerekiyor yoksa faturanın kesildiği kurdan mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Abi üst düzey bi meslek erbabı değilim ama ben o çıkanbakiyeyi geçici dönemlerinde değerleyip kapatıyorum hesabı. Ayrıten ben bir şey sorayım. Belli dönem sonra firma taksitlendirme evrağının dışında sonradan faturaya leasing için sigorta poliçesi kesiyor işverenimde bana bunu krediye ekle kalan bakiyede tutsun diye yeni taksitlendirme evrağı verdi sizce bunu nasıl yapıcaz hangi hesapları kullanıcaz

Son düzenleme:
:)
Yardım edecek üstad yok mudur? var.

**İlk kayıtlarımızı Euro'nun o zamanki kurundan kayıtlara geçirdik 301-401 ve 302-402 hesaplarımızı da aynı şekilde o günki kurlarla kaydettik. Ozamanki kurumuzu 4,00 TL varsayalım.

--Doğru yapmışsınız burada sorun yok

**
Şimdi elime taksit faturası geldi TL üzerinden fatura tarihinden bir gün önceki kurdan hesaplanmış her şey güzel. 780 ve 320 hesabımda da doğal olarak sıkıntı olmuyor. Ancak ben 301 ve 302 hesabı bu kurdan yaparsam 31 aralıkta manasız bir bakiye farkı çıkıyor.

--31 Aralıkta Leasing sana ayrıca kur farkı faturası gönderecek faturanın üzerinde ''ödeme yapmayınız'' ibaresi olacaktır. Sizde böylece kayıtlarınızı düzeltmiş olacaksınız. Yalnız benim kafama 780 hesap takıldı VUK 163 göre faiz giderlerini ilk yıl maliyete 2 yıl gider yada maliyete atma ihtiyari burada vergi ziyanına sebebiyet vermemek için 780 hesaba dikkat edin

**
Taksit faturaları işlenirken 301-302 hesabı 4,00 TL 'den mi almak gerekiyor yoksa faturanın kesildiği kurdan mı?

--Taksit faturalarının üzerinde işlem kuru vardır. Onu dikkate alın

sayın one o degerlı buyugumuz ferhat beyın belırttı konuya dıkkat edın bızım devamlı yaptıgımız ıslem bu leasıng tl usd euro hepi mevcut size proje adının kurun toplam tutarın belırtıldıgı bır odeme tablosu vereceklerdır vermedılerse ısteyın dovızlı ana para ve taksıt odemesını dustukten sonra gecıcı vergı donemlerıne kambıyo kur farkı olusacaktır sızdekı tl ıle kalan euoro bakıyesının tl karsılığı arasında bu da 656 yada 646 olacaktır halıyle bıldıgınız cerez konular bır sıkıntı yok kafanız karısmasın gonul rahatlıgıyla yapın ıslemlerınızı saygılar

Yalnız benim kafama 780 hesap takıldı VUK 163 göre faiz giderlerini ilk yıl maliyete 2 yıl gider yada maliyete atma ihtiyari burada vergi ziyanına sebebiyet vermemek için 780 hesaba dikkat edin

**

780 hesapla ilgili kısımda dediğiniz kısmı tam anlayamadım açıkçası kafam karıştı üstadım. Tam olarak izah edebilir misiniz acaba?

Ben ilk kayıtta zaten Faiz giderlerini 302-402 hesaba atıyorum. Fatura geldikçe de buradaki bakiyeler 780 ile kapatılıyor. 302 hesaplar binevi 780'lerin gider karşılığı olarak beklemiyor mu acaba? Yanlış mı biliyorum? Düzeltirseniz sevinirim.

Sayın onore

VUK 163 göre bu tip kredilerde ilk yıl 780 hesap değil leasingle alınan ATİK'in maliyetine eklemeniz 2.yıl ise ister 780 isterseniz gene ATİK'in maliyetine atın. Eğer ilk yıl Leasingle alınan ATİK'in maliyetine değilde 780 gider hesabına atmışsanız işte o zaman vergi ziyanına sebebiyet vermiş olursunuz onuda yıl kapanmadan düzeltmelerini yaparsınız.

Düzeltme yapmadan önce yine formda görüşelim. Zira Geçici Vergilerde düzeltmeler çıkabilir.

Sayın onore

VUK 163 göre bu tip kredilerde ilk yıl 780 hesap değil leasingle alınan ATİK'in maliyetine eklemeniz 2.yıl ise ister 780 isterseniz gene ATİK'in maliyetine atın. Eğer ilk yıl Leasingle alınan ATİK'in maliyetine değilde 780 gider hesabına atmışsanız işte o zaman vergi ziyanına sebebiyet vermiş olursunuz onuda yıl kapanmadan düzeltmelerini yaparsınız.

Düzeltme yapmadan önce yine formda görüşelim. Zira Geçici Vergilerde düzeltmeler çıkabilir.

Ben sadece taksitlerini işliyorum şuan. Benden önceki yapılmış kayıtlarda ilk senesinde ne yapılmış dönüp incelemem lazım. Ancak yeni bir leasing'imiz var ödemeleri Mayıs'ta başlıyor. Onda dediğinize uyarım fakat tam olarak mantığı nedir çözemedim. Neden ilk sene 780 hesap kullanılamıyor? Sebebi var mı acaba?

Bir de esas soru; Ödemeleri mayıs'ta başlayacak olan bu finansal kiralamaya konu olan makinalar şuan faaliyette yani çalışıyor. Sözleşme tarihi Aralık 2017. Muhasebe kayıtları ve Amortismanlarını 2017 için ayırmam gerektiğini düşünüyorum yanılıyor muyum acaba?

Sayın one o , leasıng ısleminde amartısman ayırabılırsınız burada hıc bır sıkıntı yok 780 fınansman gıderınıde odeme yapıldıgı zaman dusersınız bu da gayet acık ve net ılk sene 780 kullanılmıyor dıye bırsey yok hatta fınansman gıderlerı 780 mı 770 mi o da ayrı bır konu bazı ozellılere gore 770 ya a 780 olabılıyor o kunuya hic girmeyelim bura da problem yok.Ez cümle,amortismanınızı ayırın,ödeme yapıldıgı zaman finansman giderini işleyin,ana parayı o gün ki kurdan düşün,dönem sonuda tl bakiyenizle kalan dövizli bakiyenin kur farkını hesaplayın.