Düşük Maaş, Geç Sigortalı Gösterilme Vs Gibi Açılardan İşyerini Şikayet Etme Süreci Hakkında...

Gruba üye olmayan bir kuzenim var. Bir sorunu var. Onu sizlere danışmak için rica etti. Aynen aktarıyorum yazısını:

---
işyerim ile aram bozuk. muhasebe bürosudur. burası uzun hikaye. gerek de yok sanırım anlatmaya.

çalışmak istemiyorum artık. istifa edersem tazminat alamayacağımı biliyorum. 2005'ten beri sigortalıyım. bazı usulsüz sırlarını bildiğim için çok da ürkütmek istemiyorlar gibi bir hava kokluyorum. yani büyük ihtimal "kovacaklar" ve tazminat verecekler. ama, atıyorum 15 tutarsa 7 verecek yapıdalar. parayı kısacaklar yani bir şekilde. her neyse. bu adamların yanına kar bırakırsam ölene kadar vicdan çekeceğimi biliyorum. şikayette bulunmak istiyorum.

1) 2005'ten beri sigortalıyım ama ondan öncesinde de bir 3-4 yıl sigortasız çalıştım. aynı ofiste benle beraber sigortalı olan başka bir arkadaş (kendisi 15 yıllık elemandır. zaten istifa ediyor artık. 15 yılı geçtiği için istifa da etse her türlü alabilecek hakkını.) "ben sana şahit olurum" dedi bu konuda. ve 2005'ten öncesine ait bir sürü belge var elimde ofise ait. benim yazımla yazılmış hepsi.

2) bunu söylemeye çekiniyorum ama asgari ücretin altında bir rakama çalışıyorum. bunca zaman katlanma nedenim patronun her zaman ofiste olmaması idi. yani rahattım sadece o açıdan. verilen maaşa dair her ay hiç bir evrak düzenlemiyorlar. imzalamıyoruz yani. maaş elden veriliyor. şirket değil çünkü. 3 tane sigortalı var. (elden bile değil aslında. müşterilerden alacaklarımı alırken oradan maaşımızı düşüyorduk diyeyim. bir önceki ayın maaşını da alamadım. zaten hep bir önceki aydan alacaklı şekilde oluyordum.)

3) son 3 senedir Asgari geçim indirimi vermiyorlar.

4) rahatlığımın bir parçası olaran son 2-3 yılda iyice tadımız kaçtığı için (işveren işçi arasında hep bir gerilim hali var. hor görmeler falan. ) ben haftanın bazı günleri işe gitmiyor evden çalışıyordum. işimiz internet üstünden de yapılan parçalara sahip. zaten işyerine girdiğimden beri imzalanmış bir iş sözleşmesi yok. hiç bir işçi ile yok.

özetle kendi işlerini bile adam gibi yapamayan bir muhasebe bürosudur. 10 gündür işe gitmiyorum. sigortadan henüz çıkış yapmamışlar kontrol ettim.

şimdi sorum şudur.

1) istifa ederek çıksam da, onlar kovsa da şikayetçi olabiliyor muyum her türlü? bunun için ne kadar sürem var? geç kalma riskim var mı?
2) bunun aşamaları nasıl gerçekleşiyor? işkura mı gidiyorum? yoksa önce avukat mı tutuyorum?
3) ne kadar sürede gerçekleşiyor dava/şikayet?
4) dava olurlarsa, "hayır efendim biz şu kadar para veriyorduk" diye bir bahane ile kendilerini savunabilirler mi?
5) dava olurlarsa, ""işe gelmiyordu zaten çoğu zaman, parttime çalışıyordu yani" diyebilirler mi? 10 gündür gitmiyorum demiştim. ondan önceki zamanlara dair hiç bir tutanakları yok noter tarafından tutulmuş ve "işçi şu tarihlerde işe gelmemiştir" diye. zaten o olsa bile bir anlaşmayı bozmam gerekiyor sanırım. yani işsözleşmesi zaten yok. ben buna karşı "bana ağızla, bazı günler gelmene gerek yok, evden çalış dediler" diyebilir miyim? peki bu 10 gün süre içinde, dava açabileceğimi sezip de tutanak tutturmuş olurlarsa bu bir sorun teşkil eder mi benim için?
6) türkiye'de "zaman aşımı" diye birşey var malum evraklar açısından. "iş sözleşmesi vardı bu işçinin işe girdiği zaman, ama sel bastı ıslandı, eskidi, zaman aşımına uğradı" gibi bahanelerle ispat için istenen evraklar konusundan yırtabilirler mi?
7) benim büyük ihtimal ofisten 1 tane sigortalı şahidim olacak. belki 1 tane de müşterilerden bulabilirim. ama kesin değil. şahit sayıları benden fazla olursa sorun olur mu? sonuçta ofisteki diğer elemanları korkutup kendilerine dair pozitif ifadeler verdilebilirler.

aklıma gelen ayrıntılar şimdilik bu kadar. daha fazlası gelirse eklerim. ya da siz sorabilirsiniz.

Merhaba;
Öncelikle çıkış işlemini yapmalarını bekle, ama bu beklemeyi yaparken elinde kanıtlarını oluştur sigortasız dönemde işyerinde çalıştığını kanıtlayacak
mailler belgeler, dökümler, izin ücretlerini almadığını kullanmadığını kanıtlayacak belgeler, fazla mesai yaptığının kanıtları gibi,
Hiç kimseye bu konuda güvenme bugün tamam der yarın yokum der o yüzden kanıtlarını ispatlarını belgelersen sorun kalmaz, İyi bir avukatla bu iş mahkemesinde 1 sene içinde çözülür ve en yüksek banka faizinden ödemeni alırsın. Ayrıca ödenmeyen SGK dan dolayı ceza ve faiz öderler... Bu onlara baya pahalıya mal olur. Ayrıca AGİ yi ödememek de vergi cezalarıyla sonuçlanır ve usulsüzlüğe girer. Yangın sel gibi felaketler polis, itfaiye tutanağı ile belgelenmek zorundadır. Zaman aşımı var ancak şu an senin için öyle bir şey söz konusu değil. Parttime çalışıyor demeleri için bunu belgelemeleri ve senin imzan olması gerekir. İşe gelmiyor deseler bile bunu tutanağa dökmeleri ve eğer bu sebeple çıkarsalar bile noter tebligatı gerekir. Bu kadar risk varken seninle uzlaşma yoluna gidebilirler. Akıllı ve dikkatli ol. Hakkında hayırlısı...

mülayim: teşekkürler. 15 yıldan fazla sigortalı olan arkadaşım benden çok daha fazla bezmiş durumda. daha fazla öfkeli. ona bile yasal hakkı neyse onu vermek yerine nerdeyse yarısını teklif ettiler. ve sene başından beri 1 ay daha çalış, 1 ay daha çalış diye diye mart sonuna kadar getirdiler elemanı. o da artık "iyimser değiller" kararını verip notere gidip ihbarname çektirdi işte nisan'ın ilk haftası. yani o sonuna kadar şahidimdir. tereddüt bile etmiyorum. evrak bulmak üzerinden epey sene geçtiği için çok mümkün değil. ama o dönemlerden beri ofisin smm makbuzlarını ben kesiyordum. bir kaç koçan var. ama çok eski değiller. sigortaya başlamadan bir sene öncesine kadar bulabildim şimdilik. neyse haklı maddelerden en azından bu "sigortasız yıllar" aşamasından yırtsınlar sorun değil. diğer aşamalardan "asgarinin altında maaş, alınamayan maaş, ödenmeyen agi" gibi hakkımı alabilirsem sorun olmaz. bir de tazminat tabi.

dediğiniz gibi uzlaşma yoluna gideceklerdir ama orası da biraz sorunlu. şöyle ki bu insanlar çok çenebazlar. saatlerce konuşabilirler. o kadar kafa şişirici bir muhabbetleri var ki anlatamam. allem eder kallem eder sizi manipüle ederler.

uzlaşma yoluna girilse bile en fazla tazminatımı alabileceğim di mi?

merkür2: hocam koca yazıdan bir tek buna mı takıldınız? tamam imzanız da zaten belli ediyor sizi ama buna gerek var mı cidden? sorunuza "evet" diyorum. tatmin olacak mısınız? çalıştığım yıllar boyunca ben değil onların vicdan yapmaları gerekmiyor muydu? kaldı ki bu yüzden olaylar bu noktaya geldi zaten. ev geçindirme derdim yoktu, kendi yağımda eriyordum, minnettardım, sürekli vaadler alıyordum "seneye herşey daha iyi olacak" diyerekten vs vs... kaldı ki bu adamların üzerinde 3-5 arsa, orada burada evler, villa dolu. yani senden benden kısıp bunları artırdılar. ki maliyeye sırf kendi mükellefliğinden 40-50 bin vergi borçları var. daha sayim mi?... sırf bu yüzden girişte "bu ayrıntılara gerek yok" demiştim. çünkü anca yaşayan bilir. konu ile ilgili işimi kolaylaştırıcı (bakın kanun eğip bükmekten bahsetmiyorum. hakkımı almaktan bahsediyorum.) fikirleriniz varsa veriniz... (ben sırf bu adamlar mükelleflere ifşa etsem dükkanı kapatmak zorunda bile kalırlar. o derece diyeyim.)