Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

muryil

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba;

2004 yılında enflasyon düzeltmesi sonucu oluşmuş Düzeltilmiş Geçmiş Yıl zararlarında duran bir bakiyem mevcut. Şirket 2006 yılında kar etmiştir.

Bu kardan gerekli olağan üstü yedekler, yasal yedekler ayırılmıştır. Benim öğrenmek istediğim bu düzeltilmiş geçmiş yıl zararlarını 2006 yılında elde ettiğim kardan mahsub edebilirmiyim ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

evet mahsup edebilirisin

enflasyon muhasebesi mevzuatında : düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarının , dönem karından mahsup edileceğine dair bi kısım vardı okumuştum ama şu an bulamıyorum, mahsup yapmanızda bi sıkıntı olmaz kanaatindeyim,

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sayın muryil,

VUK Geçici 25. madde

Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tâbi tutulur. (5228 sayılı Kanunun 11'inci maddesiyle değiştirilen cümle) Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

GMANCE ' Alıntı:
Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

zaten bu işlemler yapıldı. yani düzeltme sonucu oluşan olumlu farklar ile düzeltme sonucu oluşan olumsuz farklar mahsuplaştı. Bu mahsuplaşma sonundaki bakiyenin sonraki yıllarda oluşan dönem kârından mahsup ediliğ edilemeyeceğini merak etmiştim.