Düzeltilmiş Faturanın Nüshaları

İyi akşamlar herkese ,

2013 yılının son gününe çok acil bir fatura kesmem gerekti.Aralık ayını kapatacaktık, karşı firma da faturanın bir an önce gelmesini rica etti.Ben de faturanın önce bir nüshasını proformasını e-mail ile gönderdim , sonra aslını kargoya verdim hemen

Daha sonra kontrollerimde faturanın yüzde 1 ve matrah kısımlarını Excel de yanlış yazdığımı fark ettim..Neyse ki Kdv y vermemiştik , hemen firmayı aradım neyse ki rakip firma programdan faturayı girerken fatura yüzde 1 lik ve yüzde 18 lik kdv leri doğru hesaplamış , yani rakibin kayıtları doğru olması gerektiği gibi ama fatura yanlış..Firmadan hemen faturayı göndermelerini rica ettim gönderdiler...

Daha sonra ilgili kaydımı SAP dan düzelttim..Fatura bana geldiğinde , Müdüre nasıl izah edeceğim diye düşünürken (çok ters biridir) hemen 2 yerde düzeltme yapıp tarafımızdan düzeltilmiştir yazdım ve müdürün yanına çıktım imza ile..

Tabii ki 1 ton fırça ile imzayı attı ve rakip firmaya gönderdim faturayı.

Bu esnada müdürden yiyeceğimiz fırçayı düşünürken , faturanın alt nüshalarına düzeltme yapmadığımı fark ettim.

Düzeltme yapıldıysa faturanın aslı ile 3 nüshası aynı şekilde olmalıydı .

Şu an karşı firmadaki fatura doğru , muhasebe kayıtlarım doğru ,, ama elimdeki 3 nüshanın da yüzde 1 lik kdv ve matrahları yanlış.

Acaba nüshalara da çizik çekip düzeltme tarafımızdan yapılmıştır yazsam , ileride sıkıntı yaşatır mı ?

Yoksa müşterimizden faturanın tekrar aslını isteyip aslının aynı şekilde üstünden gitsem 3 nüshaya da aynı yerlerde yazıların gitmesi için?

Saygılarımla görüşlerinizi bekliyorum ..

Sizdeki suretleri düzeltmeniz yeterlidir. Önemli olan faturanın bütün suretlerindeki bilgilerin, tutarların aynı olmasıdır.