fonradar

E-Beyanname Uygulamasında İndirilecek Kdv' lerin Ayrılması Konusu

Ynt: E-Beyanname Uygulamasında İndirilecek Kdv' lerin Ayrılması Konusu

Herkese kolay gelsin.

Benim anlamadığım ind.kdv. yi ilgilendiren 300 adet fatura varsa bunların herbiri tek tek mi yazılacak, yoksa kdv oranlarına göre toplamları mı yazılacak. anlayan varsa cevaplandırabilir mi rica etsem.

Saygılar

Sadece toplamlar yazılacak

DUYURU
16.02.2008 KDV Beyannamesi
Katma Değer Vergisi Beyannamesi "Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarının Oranlara Göre Dağılımı" nı gösteren tabloda hesaplama değiştirilmiştir. "KDV Oranı" ve "KDV tutarı" girildiğinde "Alınan Mal ve Hizmete ait Bedel" program tarafından hesaplanacaktır. Katma Değer Vergisi Beyannamesi gönderecek mükelleflerin güncel Beyanname Düzenleme Programı'nı Gerekli Programlar bölümünden indirip kurmaları gerekmektedir.

arkadaşlar indirilecek kdv leri oranlarına ayırdıktan sonra ilgili dönemin gider kalemleri beyannamedeki indirilecek kdv listesindede gösterecekmiyiz.aciiil cvb bekliyorum lütfenn

ZİNDAN ' Alıntı:
DUYURU
16.02.2008 KDV Beyannamesi
Katma Değer Vergisi Beyannamesi "Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarının Oranlara Göre Dağılımı" nı gösteren tabloda hesaplama değiştirilmiştir. "KDV Oranı" ve "KDV tutarı" girildiğinde "Alınan Mal ve Hizmete ait Bedel" program tarafından hesaplanacaktır. Katma Değer Vergisi Beyannamesi gönderecek mükelleflerin güncel Beyanname Düzenleme Programı'nı Gerekli Programlar bölümünden indirip kurmaları gerekmektedir.

aklın yolu bir :)

yukarıda da yazmıştım uygulamanın ancak bu şekilde yapılabileceğini.devlet de kabul etmiş demek ki..

bi nebze kolaylaştı..

mesela, tevkifatlı bi faturada ;

tutar ......... 1.380,66
%18 kdv ..... 248,52
g.toplam ..... 1.629,20

9/10 tevkifat ... 223,66
1/10 beyan ..... 24,85
t.tutar ........... 1.405,51

bu tevkifalı faturayı kdv beyannamesinde nasıl göstermemiz lazım ????

Tevkifatlı faturadaki kdv nin tamamı zaten 191 hesaba kaydedilmiyormu? 1 Nolu kdv beyannamesinde tamamını indirim konusu yapacaksınız.

o zaman muhasebe kaydının nasıl yapıldığını ve kdv beyannamesine hes.kdv. ve ind. kdv.nin (matrah-oran-kdv) şeklinde nasıl yansıtılacağını az önceki rakamlara göre yazabilir misiniz ? benim kafam karıştı ???

merhaba
bdp programında beyanname yapmayı deneyeniniz oldumu acaba bütün bilgileri doğru girmeme karşın kdv devri çıkması gerekirken ödenecek kdv çıkıyor.Matrahı normal giriyorum önceki dönemden devredileni giriyorum yeni uygulama olarak indirilecek değerleri giriyorum
hes kdv :2,153,74
devir : 604,46
indirilecek:3508,22
devir :1958,94 çıkması gerekirken bu dönemi dikkate almadan 1549,28 ödeme çıkarıyo acaba benmi programa girerken yanlış birşey yapıyorum beyanname yapan varsa yardımcı olursa sevinirim.

İlave edilcek kdv varmı

hayır ilave edilecek kdv yok

yazdığın rakamlara dikkatli bak ordada sorun yoksa bdp tekrar bi güncelle yada yeniden pc ye kur proğramı

Rakamları yazdığınız yerleri dikkatli seçin; sorun düzelecektir.

gulcan ' Alıntı:
merhaba
bdp programında beyanname yapmayı deneyeniniz oldumu acaba bütün bilgileri doğru girmeme karşın kdv devri çıkması gerekirken ödenecek kdv çıkıyor.Matrahı normal giriyorum önceki dönemden devredileni giriyorum yeni uygulama olarak indirilecek değerleri giriyorum
hes kdv :2,153,74
devir : 604,46
indirilecek:3508,22
devir :1958,94 çıkması gerekirken bu dönemi dikkate almadan 1549,28 ödeme çıkarıyo acaba benmi programa girerken yanlış birşey yapıyorum beyanname yapan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Önceki dönem devir Kdv'yi yazdığınız yerin altında bu döneme ait indirilcek kdv yi de yazmanız gerekiyor. Sadece yeni eklenen kısımda indirilecek Kdv'yi yazmanız yeterli değil. Onu aynı zamanda önceki dönemin altında da göstermeniz gerekiyor eskisi gibi.Bence onu yaparsanız düzelir.

arkadaşlar

amortisman ayrılan demirbaşın kdv sini nasıl beyan edeceğiz? İyi Çalışmalar

Sn Deniz indirilecek kdv nın matrahı ile amortismanın bir ilgisi yok siz 255 e yazdığınız kdv matrahını beyan edeceksınız sadece. Amortisman ayrılması ve gider yazılması ayrı bi olay.

Sayın Ahmet Bey bu ikinci sınıf bir işletme. Matrahı bir kerede gider yazamıyorum. Yani matrahın 1/5'ini kdv'nin ise tamamını kdv beyannamesinde beyan etmem gerekiyor. Lütfen acil cevap bekliyorum.

Defter kayıtları ile beyanda ind kdv'nin oranlara göre matrah ve kdv yazımını karıştırmayın. Deftere sadece d.başın ind kdv'sini, amaortisman döneminde ilgili oranına göre amortismanı kayıtlayacaksınız. KDV beyanında ise alış tarihinde ilgili oranın ind kdv hanesinde matrah ve kdv yazacaksınız.