E-Beyannamede Damga Vergisi Muaf Seçeneği Hangi Durumlarda Seçilir?

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

vergi ödemesi olmayan yani sadece bilgi düzeltmesi olan bir beyannameyi dv muaf seçneğini işaretleyerek verdik, vergi dairesinden aranarak bundan dv istediler. O zaman e beyannamede damga vergisi muaf seçeneği ne işe yarıyor yani seçenek hangi durumlarda işaretleniyor bilen varmı?

Ynt: e beyannamede damga vergisi muaf seçeneği hangi durumlarda seçilir

Ödenecek vergi çıkmasada Damga Vergisini tahakkuk ettirmeliydiniz. Bir ara Stopaj beyannamesinde işyeri sahiplerinin tc nosunu girmek için 2009/1 ve 2.dönem yapılan düzeltmelerde damga vergisinden muaf seçilmişti.

Ynt: E-beyannamede damga vergisi muaf seçeneği hangi durumlarda seçilir?

NİSANLI ' Alıntı:
Ödenecek vergi çıkmasada Damga Vergisini tahakkuk ettirmeliydiniz. Bir ara Stopaj beyannamesinde işyeri sahiplerinin tc nosunu girmek için 2009/1 ve 2.dönem yapılan düzeltmelerde damga vergisinden muaf seçilmişti.

evet bi ara muhtasar beyannameleri arka yüzü düzeltmeleri için olmuştu, bu da aynı onun gibi geçici vergi beyannamesi arka yüzü isim değişikliği aynı şey değilmi,

peki bu kutucuğu e beyannameye ne için koymuşlar.

o seçeneği damga vergisinden muaf olan dernek vakıf ve resmi kurumlar için koymuşlar geçen senelerdeki t.c. düzeltmeleri istisnai bir durumdu ve çok miktarda düzeltme yapılacağı için bakanlık sonradan çıkardığı bir yazı ile damga vergisi alınmaması konusunda izin vermişti yani normal mükellefiniz için bu seçeneği kullanamazsızız

E-beyanname ilk çıktığı günden itibaren tüm firmaların beyannamelerini internetten verdim. Haliyle düzeltmelerinide.
O yıllarda, uzun bir süre(bi kaç yıl) tüm düzeltmelerde, tüm mükelleflerde, tüm beyannamelerde DV Muaf seçeneğini seçmiştim.

NİSANLI ' Alıntı:
E-beyanname ilk çıktığı günden itibaren tüm firmaların beyannamelerini internetten verdim. Haliyle düzeltmelerinide.
O yıllarda, uzun bir süre(bi kaç yıl) tüm düzeltmelerde, tüm mükelleflerde, tüm beyannamelerde DV Muaf seçeneğini seçmiştim.

şimdi vergi dairesi onlara başlamış, hepsine damga vergisi tahakkuk etirip mükellef adreslerine postalıyorlarmış. Benimde varda 5-6 tane gözümüz aydın...

Bugün itibariyle 2009 1.dönem için muhtasara düzeltme versek bu uygulamada yararlanabilir miyiz?
saygılar;
bil_gin

Merhaba;
Konu eski, internette ararken buldum.

Aylık muhtasar beyannamesi veren bir firmamız için kiracının TC kimlik numarası yanlış yazılmış. 12 ay içinde düzeltme vereceğiz, sadece Tc kimlik numarasını değiştereceğiz. Daha sonradan bunun ile ilgili düzeltmelere muafiyet getirildiğini hatırlıyorum.

Dv muafiyet seçeneğini seçerek bu düzeltme beyannamelerini verebilir miyiz?

Şu an sadece süresi geçmemiş beyanlarda dv muaf seçilebiliyor. Bir dönem hatalı beyanların çokluğundan maliye (kanuni yetki dışında) muaf seçeneği ile düzeltilmesini kabul etmişti.