E-Bildirge Ve Vergi Güncellemesi

Ynt: E-Bildirge Ve Vergi Güncellemesi

ya vallahi bu insana zulumdur. günlerce tüm sgk kapılarında elimizde evraklarla koşturdular. bir sürü masraf yapırdılar. yol parası kırtasiye parası yazıcı kartuş parası. sonunda gittiler e-bildirgeden güncelleme imkanını koydular. madem olcaktı niye insanlara bu sıcakta bu kadar işkence yapılıyor anlamadım.

Tüzel kişi olması gerekirken, gerçek kişi görünen işyerlerimizde sadece vergi dairesi adını değiştirmeye imkan veriyor, şirket türü, vergi kimlik no bilgilerini değiştiremiyorum.E borcu yoktur başvurunuz bulunmaktadır, bağlı bulunduğunuz şubenize başvurunuz demekte.Var mıdır aynı durumda olan?

evet bizde de oldu. sgk ya gidin. e-borcu yoktur aktivasyonunu kaldırın

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu :eek: Sözüm ona kolaylık mı gelmiş oldu ???

işyeri vergi şube sıra no: 0 gözüküyor buraya bişey yazılacakmı?

T U R K O ' Alıntı:
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu :eek: Sözüm ona kolaylık mı gelmiş oldu ???

Bu kadarı da onlar için başarı :mad:

pascal ' Alıntı:

Sorun olan işyerleri başka illerde, e-borcu yoktur aktivasyonu başka bir ilde.Hangisine başvurmalıyım. Bir de bu işyerlerinin herbirinin muhtasarı bulunduğu illerdeki vergi dairelerine verilmekte, vergi dairesi adı olarak onları mı yazacağım ve İşyeri Vergi Şube Sıra No alanı nedir.Yardımlarınız için teşekkürler

SGK'nın son ekran görüntüsü;

İşyeri tescil tipi =Gerçek kişi T.C Kimlik numarası veya Vergi Dairesi hatalı ise güncelleyiniz. Eğer işyerinin tescil tipi Tüzel Özel/Kamu/Adi Ortaklık/Apt. Yöneticiliği ise, Nevi/Tescil Tipi ve Şirket Türü seçeneği vasıtasıyla güncelleme işlemini yaptıktan sonra, Vergi Numarasını girip Kaydet tuşuna basınız.
--------------------------------------------------------------------------------
Nevi/Tescil Tipi :
Şirket Türü :
TC Kimlik(Mernis)No :
İşyeri Vergi No :
Vergi Dairesi :
İşyeri Vergi Şube Sıra No :

Önemli Duyuru

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile Kurumumuz arasında karşılıklı veri aktarımının gerçekleştirilmesine yönelik protokol imzalanmış olup, yapılan protokol uyarınca Kurumun vergi dairelerine muhtasar beyanname ile yapılan bildirimlerin aylık prim ve hizmet belgesi ile yapılan bildirimlerle karşılaştırılması suretiyle verilerin kontrolü, dolayısıyla kayıt dışı istihdam ile mücadele amaçlanmaktadır. Bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan protokol gereğince Kurumumuz verileri ile Gelir İdaresi Başkanlığı verilerinin karşılıklı transferine ilişkin bilgisayar programları hazırlanmaktadır.

Ancak yapılan incelemelerde, bazı işverenlerimizin vergi kimlik numarasının veya bağlı bulunduğu vergi dairesinin unvanının işyeri tescil kütüklerine kaydedilmediği, bazılarının ise tescil kütüklerinde yer almakla birlikte vergi kimlik numaralarının sonradan değiştirildiği ya da hatalı olarak sisteme girildiği anlaşılmıştır.

Dolayısıyla, bu nitelikteki işverenlerimizin aylık prim ve hizmet belgelerini muhtasar beyanname ekinde gönderilebilmeleri için, vergi kimlik numaraları ile bağlı bulundukları vergi dairelerinin unvanının sisteme girilmiş olması gerekmektedir.

Bu bağlamda, sonradan telafisi mümkün olmayacak sonuçlarla karşılaşılmamasını teminen, işverenlerimizce, Kurumumuz tescil kütüklerinde kayıtlı vergi kimlik numarası ile bağlı bulunulan vergi dairesinin unvanının kontrol edilerek, sisteme girilmemiş veya hatalı ya da eksik girilmiş olan bilgilerin sisteme doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, gerçek kişi işverenler için 1/11/2006 tarihinden itibaren vergi kimlik numarası olarak TC kimlik numarası kullanılmaya başlanıldığından, vergi kimlik numaralarının veya TC kimlik numarasının sisteme girilmesi sırasında, TC Kimlik(Mernisno) hanesine, gerçek kişi işverenlerin 11 haneli TC kimlik numaralarını, tüzel kişi işverenlerin ise, vergi numarası alanına 10 haneli vergi kimlik numaralarını kaydetmeleri ve girilmiş olan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeleri gerekmektedir.

Söz konusu uygulama çerçevesinde, 2009/Haziran ayına ilişkin düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak, e-Bildirge programlarında, vergi kimlik numarası veya bağlı bulunulan vergi dairesinin unvanı girilmemiş ya da hatalı girilmiş olan işverenlerimizden vergi kimlik numaralarının ve bağlı bulundukları vergi dairelerinin unvanlarının sisteme girilmesi istenilecek olup, söz konusu bilgilerin girilmemesi halinde bildirge girişine izin verilmeyecektir.

pascal ' Alıntı:

Sorun olan işyerleri başka illerde, e-borcu yoktur aktivasyonu başka bir ilde.Hangisine başvurmalıyım. Bir de bu işyerlerinin herbirinin muhtasarı bulunduğu illerdeki vergi dairelerine verilmekte, vergi dairesi adı olarak onları mı yazacağım ve İşyeri Vergi Şube Sıra No alanı nedir.Yardımlarınız için teşekkürler
[/quote]

Yok mudur benimle aynı durumda olan ???

e-borç aktivasyonunu nereden yaptırdı iseniz oradan kaldırtmalısınız.
Şb no kısmı; ilk yaptıkları ekranda "sorgula" şeklinde bir buton vardı ve sorgulama yapıldığında kayıtlı olduğunuz vd sıralanıyor sizde o sgk işyerinin muhtasarının verildiği vd seçip kaydediyordunuz. Şimdiki ekranda ne işe yaramakta belli değil.

T U R K O ' Alıntı:
e-borç aktivasyonunu nereden yaptırdı iseniz oradan kaldırtmalısınız.
Şb no kısmı; ilk yaptıkları ekranda "sorgula" şeklinde bir buton vardı ve sorgulama yapıldığında kayıtlı olduğunuz vd sıralanıyor sizde o sgk işyerinin muhtasarının verildiği vd seçip kaydediyordunuz. Şimdiki ekranda ne işe yaramakta belli değil.

Teşekkür ederim.

İlk yaptıkları o ekranda sorgulama yaptığımda vd. karşında hepsinde numara olarak 0 görünmekteydi.

güncelleme yapmayanlara idari para cezası kesilecek arkadaşlar.01/08/2009 tarihine kadar güncellemeleri yapmayı unutmayınız.E bildirge - Kullanıcı işlemleri diyere şirketin vergi numarasının doğru olup olmadığını şirket türünün doğru olup olmadığını kesinlikle kontrol ediniz.Brüt ücret tutarında Cezası var

1 işçi çalıştırılan ve kuruma elden verilen şirkete ait aylık prim ve hizmet bildirgeler için bi güncelleme yapılacakmı?

10. aydan itibaren tüm işyerleri zorunluluk kapsamına girdiği için bir an önce şifrenizi alıp gerekirse düzeltme işlemlerini yapınız.

Bende Vergi Dairesini güncelleyip vergi kimlik numarası kısmına müdahale edememektedyim ve başka bir işyeri dosyamdada tüzel kişi olan işyerim gerçek kişi olarak görünmekte ve hiçbir şekilde müdahale edememekteyim.
İlgili sigorta müdürlüklerindeki personellerin bu durumla ilgili hiçbir bilgisi yok ne yapmam gerekir? Ve bildiğiniz üzere bildirgelerin 23 üne kadar verilmesi gerekiyor

mhb.
benim sorum kapıcılar ile ilgili. Kapıcı olarak açılan sgk dosyalarında ayrıca muhtasar bildirilmiyor. dolayısıyla vergi daireside yok. güncelleme yaparken vd. seçiniz diyor. Seçmemem için bir seçenekte yok.
yorumlarını bekliyorum.

merhabalar
ben geçen hafta işyeri nevi değişikliğini gerçekleştirdim.yetkili memur yaklaşık olarak yarım saatde bizim şirketin (a.ş. olduğu için) ortak ve yöneticilerini tek tek sisteme kaydederek nevi değişikliğini gerçekleştirdi.kullanıcı adı ve şifre değişmemek kaydıyla işlemimizi yaptı.yani diyeceğim işin özü tamamen memurun insiyatifinde.
dilekçe
kimlik fotokopileri
ikametgah
hisse oranları
ticaret sicil gazetesi fotokopisi

götürdüm ve işimi hallettiler.

kamalı ' Alıntı:
merhabalar
ben geçen hafta işyeri nevi değişikliğini gerçekleştirdim.yetkili memur yaklaşık olarak yarım saatde bizim şirketin (a.ş. olduğu için) ortak ve yöneticilerini tek tek sisteme kaydederek nevi değişikliğini gerçekleştirdi.kullanıcı adı ve şifre değişmemek kaydıyla işlemimizi yaptı.yani diyeceğim işin özü tamamen memurun insiyatifinde.
dilekçe
kimlik fotokopileri
ikametgah
hisse oranları
ticaret sicil gazetesi fotokopisi

götürdüm ve işimi hallettiler.

Yarım saat bu işlem için oldukça uzun bir süre, ilk etapta sadece Vergi No Güncellemesini mi düşünsek? Aslında bu detaylı güncellemeler için E Bildirge de mükelleflere imkan verilseydi de, her zamanki gibi böyle sıkışıklık olmasaydı. İnşallah yakında böyle bir haber gelir bize... ;)

Şubelerimiz için vergi dairesini bildirgeden güncellerken vergi numarasının asıl bağlı olduğu merkezin vergi dairesini değil de şubelerin muhtasarlarını verdiğimiz vergi dairelerini girdim.Yaptığım doğrudur değil mi, kurumun duyurularında bununla ilgili bir açıklamaya rastlayamadım da.Bir de şube sıra no'larını hepsinde '0' olarak bıraktım.