E-Bildirge Ve Vergi Güncellemesi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
E-BİLDİRGE SİSTEMİNDE TÜZEL KİŞİLERİN VERGİ GÜNCELLEMESİ UYGULAMALARINDA BÜROKRASİNİN AZALTILMASI KONUSUNDA ÖNEMLİ KOLAYLIKLAR BEKLENMEKTEDİR

Bildirge sisteminde Tüzel kişilerin Vergi güncellemesi için dilekçe ekinde vergi levhası, ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış yönetici, vekil ve ortakların kimlik fotokopileri ve ikametgah sureti verilmesine ilişkin; SGK yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda bu uygulamanın işverenleri mağdur etmeye yönelik olmadığı bu nedenle dilekçe ve eklerinin istenmeyeceği; Vergi dairesi ve vergi sicil numaralarının elektronik ortamda verilebilmesine yönelik gelişmeler beklenmektedir.

İSMMMO

Ynt: E-Bildirge Ve Vergi Güncellemesi

evet ssk.larda bu işlemle ilgili bayağı yığılma, kalabalık var, son güne kalmadan kontrol edip tüzel kişiler sistemde gerçek kişi olarak gözüküyorsa düzeltme yapmak lazım, aksi takdirde 06/2009 bildirgesini sistem kabul etmeyecek.

Gerçek kişi görünen işyerlerinin bildirgelerini onayladım,sistem kabul etti.

SGK'ya dilekçe vereli 1 hafta oldu hala sisteme tanımlama yapmamışlar. Nasıl bu işin altından kalkacaklar çok merak ediyorum. Bir çok meslektaşımda bu işte erteleme olur diye bekliyor.

arkadaşlar dilekçe örneğini bana atabilirmisiniz ?

İşyeri Sicil no :

Konu : İşyeri Tescil Tipinin Düzeltilmesi Hakkında.

İşyerimizin sisteminizde Tüzel Kişi olarak düzeltilebilmesi için gerekli olan evraklar ekte tarafınıza sunulmuştur.
Gerekli düzeltmenin yapılmasını arz ederiz.

Saygılarımızla,

Ek: 1.-Vergi Levhası (Fot.)
2.-Ticaret Sicil Gazetesi (Fot.)
3.-Ortaklara Ait Nüfüs Cüzdan ve İkametgah (Fot.)

Ben böyle bir dilekçe ile başvuru yaptım.

Saygılarımla,

evet bende 1 hafta önce başvuru yaptım. bugun bakıyorum ve hala tüzel kişi olması gereken işyerim gerçek kişi gözüküyor. ama ben 06/2009 bildirgelerini onayladım. acaba bir sorun olur mu bilen var mı

Şu an Bakırköy Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geldim. Orda ki memurun dediği "Eskisi gibi bildirgenizi girin,Gerçek kişi gözüküyor ise şirket ortağı veya müdürünün T.C.Kimlik numarasını girerek yapabilirsiniz"dediler. Ancak Maliye açısından bir sakınca olup olmadığı konusunda şüphelerim var. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla,

Ben bu dediğinizi yaptım şirket ortağının tc nosonu girip aylık prim hizmet belgesini haziran ayının bildirdim hiçbir sorun çıkmadı fakat halen Gerçek tipi İşyeri gözüküyor.

SGK buradaki amacı muhtasar beyanla-aylık bildirimi birbirine uyum sağlatmaktır. Şirket için şirket ort. ait TC girmeniz size zaman kazandırmaktan başka işe yaramaz. Mutlaka sgk gidip düzelttirme yapmalısınız.

sayın turko ssk müdürlüklerinde memurlar bile ne yapacağını şaşırdı. 1 haftadır evrak düzeltilmesi olmadı..
www.ismmm.org adresinde ssk nın bu konuda internet üzerinden düzeltme çalışmasına olanak verilmesi ile ilgili çalışması var diye yazıyor.

Yukarıda yazdım sadece zaman kazanırsınız. Ama öyle ama böyle bir şekilde bu yanlış kayıtlar düzelecek. Memurların işleri çok ya mesai saatleri ve bilgi düzeyleri düzeltme yapmaya yetmediği için e-bildirge içinde düzeltme olayını yapmaya çalışıyor olabilirler.

İsmmmo yaptığı açıklamada "kolaylık yönünde gelişmeler beklenmektedir" diyor ancak daha ne kadar beklenecek. 27'sine kadar beklenecekse bu ayki oluşan bu durumun hiçbir espirisi olmaz. Ya bi açıklama yapılsın. Her hangi bir ortağın TC. Kimlik nosu ile güncelleme geçici olarak yapılsın diye. Yada denilsinki altyapı hazır değil evraklarla kuruma bizzat başvurulsun. Böyle elimiz kolumuz bağlı hiç hoş bir durum değil.

Sayın Turko,

Sizin dediğiniz gibi dilekçe ile başvuru da bulundum ama aldığım cevap üzerine bu yolu izlemek zorunda kaldım. Memurlarda aldığım intiba düzeltmenin bu aya yetişmeyeceği konusundaydı. "Herkes izinli biz ancak yeni firmaların tescilini yapabiliyoruz"dediler.

Saygılarımla,

Arkadaşlar bende de birçok tüzel kişi mükellef var. Ben e bildirgeden güncellemelere baktığımda ilk defa işyeri bildirgesi vermek için tüzel kişilik adına yetki alan kişinin tc kimlik nosu yazıyor ve nevi şahıs firması diyor. Herbiri için dilekçe mi verdirmem gerekiyor? Herkes tatilde, imzalayacak kimse de yok...

mes_ar ' Alıntı:
Arkadaşlar bende de birçok tüzel kişi mükellef var. Ben e bildirgeden güncellemelere baktığımda ilk defa işyeri bildirgesi vermek için tüzel kişilik adına yetki alan kişinin tc kimlik nosu yazıyor ve nevi şahıs firması diyor. Herbiri için dilekçe mi verdirmem gerekiyor? Herkes tatilde, imzalayacak kimse de yok...

İmza işini nasıl halledeceksiniz bilmiyorum ama her bir firma için ayrı dilekçe vermeniz gerekiyor.Ama yetiştirebilecekler mi onu bilmiyorum.

Hadi işyerini tescil ettirmeye giden farketmedi, sigortada alan nasıl farketmez tüzel kişilikle gerçek kişi farkını anlamıyorum. Doğru olanı herkesin yapması anlaşılır da aynı yanlışı herkes nasıl yapar onu anlamıyorum.

ben de uzatılacağını düşünenlerdenim.kurumlarda uzun uzun kuyruklar oluşmaya başlamış şimdiden.haftaya nasıl oacak düşünemiyorum.

İstabul smmm odasını sitesinde bugün yapılan bir açıklama var. Ama tam olarak ne zaman altyapı oluşup e-bildirge sayfasına geçileceğini bilemiyoruz. Sadece açıklamalarda bulunulmuş. Biraz daha beklersek bildirgeyi verememe korkusu işledi içime ayın 17'ne kadar beklemeyi düşünüyoruz.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU E-BİLDİRGE UYGULAMALARINDA
VERGİ KİMLİK NUMARALARININ GÜNCELLENMESİNE İLİŞKİN BİLGİ NOTU

? İşyeri tescil işlemleri sırasında, tüzel kişi işverenlerin büyük bölümünün sisteme gerçek kişi işveren olarak kaydedilmiş olması nedeniyle, işverenlerce, vergi kimlik numaraları ile bağlı bulunan vergi dairelerinin e-Bildirge programları vasıtasıyla güncellenmesi sırasında, tüzel kişi oldukları halde gerçek kişi olarak tescil edilmiş olan bu işverenlerden, vergi numarası olarak11 haneli TC kimlik numarasının sisteme girilmesi istenilmekte, tüzel kişi olan işverenlerin TC kimlik numarası olamayacağından vergi kimlik numaralarının güncellenmesi işlemi yapılamamakta, dolayısıyla bahse konu işverenlerin tescil işlemlerini yapmaları amacıyla işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Merkezine gerekli belgelerle birlikte müracaat etmeleri istenilmektedir.
Bu aşamada, vergi kimlik numaraları ile vergi daireleri bilgilerinin güncellenmesine ilişkin işlemlerin Ünitelerimize müracaat edilmek suretiyle güncellenmesinin uzun zaman ve emek kaybına neden olacağı düşünülerek güncelleme işlemlerinin aşağıda belirtildiği şekilde yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

1- e-Bildirge programları vasıtasıyla aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapılmadan önce, işyerinin hukuki kişilik türünün seçilmesi (bildirilmesi) istenilecektir.
- Gerçek kişi,
- Özel hukuk tüzel kişisi,
- Kamu hukuk tüzel kişisi,
- Adi Ortaklık,
- Apartman yöneticiliği,

2- Gerçek kişi seçeneğinin işaretlenmesi halinde, TC kimlik numarası ve bağlı bulunan vergi dairesinin unvanının sisteme girilmesi istenilecektir.

3- Özel hukuk tüzel kişisi seçeneğinin işaretlenmesi halinde, aşağıdaki şirket türlerinden birinin seçilmesi istenilecektir.
- Spor Kulübü,
- Basın,
- Siyasi Parti,
- Sendika,
- Vakıf,
- Dernek,
- Kooperatif,
- Limited,
- Anonim,
- Paylı Komandit,
- Adi Komandit,
- Koll.
- Diğer,
Şirket türünün seçilmesinin ardından, vergi numarası ve bağlı bulunan vergi dairesinin unvanının sisteme girilmesi istenilecektir.

4- Kamu hukuk tüzel kişisi seçeneğinin işaretlenmesi halinde, aşağıdaki tescil türlerinden birinin seçilmesi istenilecektir.
- KİT,
- Belediye,
- Özel idare,
- SGK,
- Düzenleyici Denetleyici,
- Özel bütçe kap.
- Genel bütçe kap.
- Diğer,
Tescil türünün seçilmesinin ardından, vergi numarası ve bağlı bulunan vergi dairesinin unvanının sisteme girilmesi istenilecektir.

5- Adi Ortaklık veya Apartman yöneticiliği seçeneğinin işaretlenmesi halinde, yine vergi numarası ve bağlı bulunan vergi dairesinin unvanının sisteme girilmesi istenilecektir.

6- Tüzel kişi işverenlerin gerçek kişi işveren olarak tescil edilmesine ilişkin sorun 1/10/2008 tarihinden önce tescil edilen işyeri dosyalarında mevcut olduğundan, yukarıda belirtilen işlemler, tescil işlemleri 1/10/2008 tarihinden önceki sürelerde yapılan işyerlerinden istenilecektir.

7- Tescil işlemleri 1/10/2008 tarihinden sonraki sürelerde yapılan gerçek kişi işverenlerden işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesinin unvanı istenilmediğinden, bundan sonraki tescil işlemlerinde vergi dairesinin unvanının da alınması amacıyla gerekli düzenlemeler yapılacak ve 1/10/2008 tarihinden sonra tescil edilen gerçek kişi işverenlerden yalnızca vergi dairelerinin unvan bilgilerinin sisteme girilmesi istenilecektir.

8- 1/10/2008 tarihinden sonraki sürelerde re?sen tescil edilmesi nedeniyle, vergi numarası ve vergi dairesinin unvan bilgileri sisteme girilmemiş olan işverenlerden bu bilgilerin sisteme girişi istenilecektir.

Dolayısıyla İşverenlerin Kurum Ünitelerine Müracaat Etmeden Tescil Türü İle Vergi Numarası Ve Vergi Dairelerinin Adlarının Güncellenmesi Sağlanmış Olacaktır.?