fonradar

E-defter De Kayıt Zamanı

asiye780

Katkı Sunan Üye
2015 de e deftere geçmiş bulunuyoruz.2014 defterlerinin kayıtlarını bildiğim kadarıyla ocak ayının sonuna kadar işleyip kapatıp 2015 e devir yapmalıyız ki,2015 ocak ayı evraklarını işleyebilelim...bu konuda bi eksiklik var mı.bi arkadaş nisana kadar süremiz var dedi..e deftere gecen arkadaşlar nasıl bir yol izliyorsunuz acaba..iyi çalışmalar

Biz de bu ayın sonu itibarıyla kapanış tasdiki yapıcaz. Çok net değil ama yaklaşımınız doğru.

0017827: 2014 yılı defter kapanış tastikleri

Soru
24.12.2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanan e-defter tebliğinde "3.3.4. Aylık dönem, sadece onaya sunulan ayın defter kayıtlarını ifade etmekte olup, önceki aylara ait kayıtları içermez. Hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde de elektronik defter tutmaya başlanabilir. Ancak hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde elektronik defter tutmaya başlayanlar, başladıkları tarihi izleyen bir aylık süre içerisinde eski defterlerine kapanış tasdiki yaptıracaklardır."

01.01.2015 tarihi itibariyle e-deftere geçmiş bulunmaktayız.2014 yılı yevmiye defterimizin kapanış tastiğini yukarıdaki tebliğe göre Ocak ayı sonuna kadar mı yaptırmak zorundayız yoksa Haziran sonuna kadar mı? Yardımlarınızı rica ederiz. Tşk

(0031226)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2015-01-16 15:05

3.3.4. Aylık dönem, sadece onaya sunulan ayın defter kayıtlarını ifade etmekte olup, önceki aylara ait kayıtları içermez. Hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde de elektronik defter tutmaya başlanabilir. Ancak hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde elektronik defter tutmaya başlayanlar, başladıkları tarihi izleyen bir aylık süre içerisinde eski defterlerine kapanış tasdiki yaptıracaklardır." hükmünde açık şekilde hesap dönemi içerisinde elektronik defter tutmaya başlayanlar ifadesi yer alıyor.

Normal hesap dönemi (1 Ocak - 31 Aralık) kullanan bir firmaysanız e-deftere geçiş tarihi 01/01/2015 ise siz hesap dönemi içerisinde değil hesap dönemi başında elektronik defter tutmaya başladığınız için 2014 takvim yılına ait kağıt defterlerin kapanış tasdiki Haziran sonuna kadar yaptırılmalıdır.

sayın değirmenci kapanış tasdiki yaptırmayı kast etmiyorum.ben defterin kapanışı olacakmış gibi hazırlayıp ocak ayı kdv beyannamesini e defter üzerinden hazırlamamız için 2014 kapanış,2015 açılışları e deftere kayıt edecekmiyiz onu soruyorum...kimse böyle bir telaş içerisinde değil mi..

Sayın Arkadaşlar,

Bu konu hakkında bazı notlar yazalım.
1. Önce yevmiye defterinin kapanış tasdiki artık haziran ayında hatırlatırım. Ocak ayında karar defterlerine kapanış tasdiki yapılacak.
2. e-defter aslında içinde birçok bilinmez içeriyor. Uygulama esnasında bazılarını çözüyoruz. Bu konu bir yasal düzenleme yada ciddi bir uygulama tebliği ile düzenleneceğine tamamen programevleri üzerine yıkıldı. Onlar da bu çözüm odaklı davrandıklarından bazı konular tamamen karanlık. Portal ise sorulara bu kapsamda cevap vermekten birhayli uzak. Genellikl bu sizin sorumluluğunuzdadır gibi cevaplar veriyorlar ancak beklenen çözümleri sunmuyor. Ayrıca sunsa da bunların nekadar yasal olabileceği ayrı bir tartışma konusu.
3. Açılış maddesi ve kapanış maddesi esasen düzenleme nitelikli bir maddedir ve ocak ayı kayıtlarına eklenmesini yada ilk madde olarak kaydedilmesini ezelden beridir usulsüz bulurum. Ben açılış maddesini eskiden 30.04 tarihine yazardım şimdi 31.03 tarihine yazıyorum. 14.02 tarihinde geçici vergi veren bir sistem nasıl olur da 01.01 tarihine maddeyi yazabilir ki. Ben bu tür defterlerin tamamına res'en takdir sebebidir derim ve tüm KDV'leri reddederim. ( Hoş yeni muktezalar bunu da allak bullak etti ayrı).
4. e-defter uygulaması nedeniyle de yine bilanço maddesini 30,03 tarihine yazmayı uygun bulurum, ne değişti ki defterin fiziksel şekli ve madde tekniği.

Bu durumda sayın asiye780 çok telaş etmemenizi tavsiye ederim.

dediğiniz gibi inanın etrafım da çok bişey bilen olmadığı ve kendim de çok bilmediğim için acaip bi telaş içerisindeydim ancak şunu öğrendim ki,ocak ayını normal süresinde yazıyoruz 30.04.2015 e kadar da süremiz var imiş kapatmak için..bu benim son zamanlarda aldığım en iyi haber oldu..

Sayın Arkadaşlar,

Bu konu hakkında bazı notlar yazalım.
1. Önce yevmiye defterinin kapanış tasdiki artık haziran ayında hatırlatırım. Ocak ayında karar defterlerine kapanış tasdiki yapılacak.
2. e-defter aslında içinde birçok bilinmez içeriyor. Uygulama esnasında bazılarını çözüyoruz. Bu konu bir yasal düzenleme yada ciddi bir uygulama tebliği ile düzenleneceğine tamamen programevleri üzerine yıkıldı. Onlar da bu çözüm odaklı davrandıklarından bazı konular tamamen karanlık. Portal ise sorulara bu kapsamda cevap vermekten birhayli uzak. Genellikl bu sizin sorumluluğunuzdadır gibi cevaplar veriyorlar ancak beklenen çözümleri sunmuyor. Ayrıca sunsa da bunların nekadar yasal olabileceği ayrı bir tartışma konusu.
3. Açılış maddesi ve kapanış maddesi esasen düzenleme nitelikli bir maddedir ve ocak ayı kayıtlarına eklenmesini yada ilk madde olarak kaydedilmesini ezelden beridir usulsüz bulurum. Ben açılış maddesini eskiden 30.04 tarihine yazardım şimdi 31.03 tarihine yazıyorum. 14.02 tarihinde geçici vergi veren bir sistem nasıl olur da 01.01 tarihine maddeyi yazabilir ki. Ben bu tür defterlerin tamamına res'en takdir sebebidir derim ve tüm KDV'leri reddederim. ( Hoş yeni muktezalar bunu da allak bullak etti ayrı).
4. e-defter uygulaması nedeniyle de yine bilanço maddesini 30,03 tarihine yazmayı uygun bulurum, ne değişti ki defterin fiziksel şekli ve madde tekniği.

Bu durumda sayın asiye780 çok telaş etmemenizi tavsiye ederim.

Tamamen katılıyorum.
Özellikle devir maddesinin 01/01/ tarihi itibarıyla alınması konusunda ben de yıllarca bunun yanlışlığını savundum.Biz herşeyi ezbere yaptığımız için yasa mevzutı yapanlar da sadece tek taraflı düşündükleri ve uygulama dan habersiz oldukları için oluyor bunlar.

Bir anonim şirket düşünün; geçmiş yıl bilançosu genel kurulu tarafından onaylanmadan , nasıl kurumlar beyanı verecek. Onaylanmayan geçmiş yıl bilançosunu nasıl devir alacak.?
Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Bu tamamen kanunların birbiri içinde çelişmesi. VUK göre kayıt için en fazla 45 gününüz var. Dolayısı ile açılış maddesini 45 gün içinde kayıtlara almalısınız. Ticaret k. açısından bakarsak sizlerinde dediği gibi birbirinden farklı süreler söz konusu.