E Fatura ve E Defter Başvuru İçin Neler Yapılmalıdır ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
509 nolu vuk tebliği ile e fatura e defter ve e arşiv fatura konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak gerekiyor
Daha önce tecrübesi olan arkadaşlardan kısaca izah ederlerse e defter ve e fatura başlatma için baştan itibaren hangi işlemlerin yapılması gerekir
Tecrübeli arkadaşlar paylaşabilir mi bilgilerini
Teşekkürler

E-fatura,E-defter ve E-arşiv fatura ya geçil öncelikle Kamu SM - Kamu Sertifikasyon Merkezi - Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı ve E-imza Uygulamaları adresinden mali mühür almanız gerekmekte,
devamında yararlanacağınız yönteme göre hareket etmeniz gerekmekte, GİB üzerinden yararlanacaksanız başvuruları kendiniz yapmanız gerekiyor özel entegratör kullanacaksanız
kullnadığınız muhasebe prgramıyla entegre olabilecek bi özel entegratör seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Başvuruları özel entegratör sizin adınıza yapacaktır.

Merhaba,

A.Ş. olarak bünyemizde tuttuğumuz Yönetim Kurulu Karar Defteri ile Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri için e-defter kullanmamız gerekiyor mu ?

Kullanmamız gerekiyorsa süre ne zaman başlıyor.

Saygılarımla.

Sayın Clever;

A.Ş. olarak bünyesinde tuttuğunuz Yönetim Kurulu Karar Defteri ile Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri yine eskisi gibi tutacaksınız. Hatta defteri Kebir ve Envanter defterinide

Yanlızca Yevmiye defteriniz e defter olacak

Kebir Defteri de e-defter oluyor üstad.
Kağıt ortamında sadece envanter defteri tutulmaya devam edecek. (3 Kağıt set defter için diyorum.)
Diğer Yönetim Kurulu, Genel Kurul Müzakere Defteri, Pay defteri gibi defterler eski usül devam edecek.

E-fatura,E-defter ve E-arşiv fatura ya geçil öncelikle Kamu SM - Kamu Sertifikasyon Merkezi - Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı ve E-imza Uygulamaları adresinden mali mühür almanız gerekmekte,
devamında yararlanacağınız yönteme göre hareket etmeniz gerekmekte, GİB üzerinden yararlanacaksanız başvuruları kendiniz yapmanız gerekiyor özel entegratör kullanacaksanız
kullnadığınız muhasebe prgramıyla entegre olabilecek bi özel entegratör seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Başvuruları özel entegratör sizin adınıza yapacaktır.

Üstat bu özel entegratör dediğimiz yani muhasebe programları mı? Mikro zirve vs gibi

Kebir Defteri de e-defter oluyor üstad.

Ama daha olmadı:)

Ferhat üstad, benim e-fatura müşterilerime kebir defterini de e-defter olarak yüklüyoruz ve kağıt ortamında kebir defteri onaylatmıyoruz.
E-deftere geçenler bu iki defteri elektronik olarak tutmak zorundadırlar ve bu başlayalı da çok oluyor. E-defter başladığından beri böyle diye biliyorum, sonradan da böyle olmadı yani.

Ama daha olmadı derken neyi kastediyorsunuz?