Eczane imha edilen malların kdv si

veli

Katkı Sunan Üye
Eczanede tarihi geçmiş ilaçların imhası yapıldı ve bunla ilgili tutanak tutuldu..

tutanağa göre kayıt yapacağım tutanakta 22,300 tl değerinde ilaç imha edildi yazıyor.Kdv hesaplayıp beyannamede ilave edilecek kdv satırına yazacağım fakat Kdv bunun üzerinden mi hesaplanacak yoksa bu tutarın içinden mi alınacak bu konuda tereddüt ettim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: eczane imha edilen mallların kdv si

Normalde takdir komisyonuna verilen, listerler kdv hariçtir. Biliyorsunuzki, İlave edilecek KDV ilaçların maliyet bedeli üzerinden hesaplanır.

Ynt: Eczane imha edilen malların kdv si

Veli Bey siz aslında KDV hesaplamayacaksınız, bu teknik açıdan yanlış bir ifade doğrusu daha önce bu ilaçların alımında ödediğiniz KDV, KDV Kanunun 30/c maddesi ve 113 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca indirilemeyecek KDV haline geldiğinden İndirilecek KDV arasından çıkartıp düzelteceksiniz. Belki ikisi de matematiksel olarak aynı sonucu verecek, ancak vergi terminolojisi açısından benim belirttiğim yol doğru.

sayın koraykarakaya

5 yıldan daha eski olan ilaçların kaydını bulup kdv lerini ortaya koymak pek mümkün değil .. zaten firma bana yeni geldi . Firma sahibi ilaçları imha ederken etiket fiyatları dikkate alındığını söyledi yani kdv dahil fiyatları...Bende ilaçların kdv oranına göre içinden KDV ayırmak suretiyle yapacağım artık.

teşekkürler

Peki imha edilen ilaçlar arasında 29.12.2004 tarihinden önce alınmış ilaçlar var mı? Biliyorusunuz bu tarihten önce ilaçta KDV oranı %8'di.

Maliyet bedeli üzerinden hesaplanarak ilave edilecek kdv ile indirilecek kdv'den hesaplanıp ilave edilecek kdv sizinde belirttiğiniz üzere aynı yola çıkıyor. Ancak bu alışları tek tek bulup indirilecek kdv'lerini ilave edilecek kdv üzerinden hesaplamaktansa, maliyet bedeli üzerinden kdv oranlarına dikkat ederek hesaplamak daha mantıklıdır. Bizim buradaki cevabımız pratikliğe yönelik verilmiştir. Vergi terminolojisi açısından Koray Beye katılıyorum, bu hususu mesajımda belirtmem gerekirdi. Diğer tarafdan etiket fiyatları üzerinden KDV hesaplamak mükellefin aleyhine olacaktır. Ayrıca bu etiket fiyatları üzerinden maliyetlendirmede, idarenin aleyhine olacaktır. Bu durumun tespiti halinde maliyet bedeli ile etiket fiyatı arasındaki rakam için ek tarhiyat yapılacağı tabidir.