Eğitim Danışmanlığı

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Merhaba.. Sevgili arkadaşlar, mesleği psikolojik danışmanlık ve kişisel gelişim uzmanlığı olan bir kişiye eğitim danışmanlığı adı altında mükellefiyet tesisi yapacağım. Burada çelişkiye düştüğüm nokta sizce bu arkadaşın faaliyeti serbest meslek faaliyetimidir yoksa işletme defterimi olmalıdır? Yada şahıs değilde şirket kurduğumda ortakların aynı eğitim ve meslek düzeyinde olması mı gereklidir? Vergi dairesi ve ticaret odası bu konuda çelişkiye düşüyor. Ben kişisel ihtisas ve emeğe dayandığı için serbest meslek olacağını düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin...

SAyın tugba_cag

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 65.maddesinde serbest meslek kazancının tarifi yapılmış olup; söz konusu maddede:
“Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.
Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.” hükmü yer almış olup, Kanun’un 66.maddesinin 2.bendinde;
“Bizzat serbest meslek erbabı tarifine girmemekle beraber serbest meslek erbabını bir araya getirerek teşkilat kurmak veya bunlara sermaye temin etmek suretiyle veya sair suretlerle serbest meslek kazancından hisse alanlar” serbest meslek erbabı sayılmıştır.

Bu hükümlere göre, mühendislik, müşavirlik, eğitim, danışmanlık faaliyetinden elde edilen kazancın serbest meslek kazancı olarak vergilendirilmesi gerekir.