Ek-1 ve Ek-2 yi Geç Verme Nedeniyle Ceza Yiyen Var mı?

Ek-1 ve Ek-2 yı ayın 16 sında gönderdim. ceza kesilir mi?
Müfettiş tespitinden sonramı kesilir yoksa genel müdürlüğe ulaşması yeterlimi

İşverenler, işe aldıkları işçileri Ek-1 işçi bildirim listesi ve işten çıkan işçileri ise Ek-2 işçi bildirim listesi ile işçi sayısı ve sendikalı olup olmadıkları üzerinde durmaksızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına işe alış veya işten çıkış tarihini takip eden ayın 15’ine kadar bildireceklerdir.

Bildirime uymayan işverenler hakkında 01.01.2006-31.12.2006 tarihleri arasında 106,20 YTL para cezası uygulanacaktır. Para cezaları her bir ihlal için uygulanacaktır.

Genel müdürlüğe ulaşması yeterli...Gözden kacarsa herhangi bir teftişte fark edilirse uygulanır...

Kolay gele...ı

geçen senelere kadar ek-1 ve ek-2'yi hem bölge çalışmaya, hem de çalışma bakanlığına, işçi çıktıktan sonra en geç 15 gün içerisinde bildiriyorduk. şimdi ise işçinin ayrılmasından sonra, müteakip ayın en geç 15'ine kadar verme zorunluluğu geldi.

yani 45 ila 15 gün vaktiniz var. buna rağmen geç bildirimde bulunduysanız pek endişe etmeyin. zira ben ek-1 ek-2'yi çalışma bakanlığına geç verdiği için ceza yiyen tek bir kişi dahi duymadım. hatta bakanlığın o evrakları incelediğinden bile şüpheliyim.

tabi şimdi işi sıkı tutuyorlarsa o ayrı. ancak sizlere tavsiyem eğer vaktini geçirdiyseniz hiç bildirmeyin. zira aynı şekilde ek-1 ek-2 vermediği için ceza yiyen tek bir kişi dahi duymadım.

Sn. Ahmet Balcı yorumunuz için teşekkür ederim.

Ceza yiyeni bende duymadım. Sanırım işyerindeki müfettiş tespitinden sonra ceza kesiliyor. Ayrıca Türkiyedeki bütün işyerlerinin Ankara ya bildirimde bulunduğu düşünülürse inceleme yapabilecekleri bana da pek mantıklı gelmiyor. Bu işlemin neden yapıldığı ise hiç mantıklı gelmiyor. Aynı bakanlığın 3 ayrı bölümüne bildirimde bulunuyoruz. umarım yakında kalkar

merhabalar

bende bu konuda bir cezayla karşı karşıya kalan olduğuna tanık olmadım fakat ; yaklaşık bir yıl kadar önce , Şükrü KIZILOT 'un bir gazatede makalesinde okumuştum bu konu hakkında bir eleştiri şeklindeki makalesinde bu olayadan cezaya maruz kalan birisi hakkında çektiği sıkıntılrı yazmıştı .. ve çok saçma ve ağır bir ceza olduğunu anlatıyordu Üstad.

İyi çalışmalar

Bir ay evvel bir özel bina inşaatı dosyam müfettiş inclemesi geçirdi bir işçinin ek :1 'ni düzenlemedim işverene ceza kesildi 77.oo ytl kadar ....

düzenledim fakat bir tarih hesaplaması nedeniyle geç postaya verdim o işçiyi bildirilmedi saydı ve cezayı kesti...

çalıştığım firmada 2 sene önce kurulmuş ek1-ek-2 herhangi bir bildirim şuana kadar yapılmamış. bununla ilgili olarak herhangi bir işlem yapmama gerek varmı (yazılardan anlaşılan bildirimde bulunmamam gerektiği )

ancak eğer bildirimi yapılmayan ek1-ve ek-2lerin bildiriminde bulunursam ceza gelme olasılığı var mı?

saygılarımla

bence bu kadar eski dosyaları hiç karıştırıp gündeme getirmeyin derim

ek-1 veya ek-2'yi geç gönderirseniz ceza yemeniz kaçınılmaz. zira kendi elinizle kendinizi ele veriyorsunuz.

benim ceza yemezsiniz dememdeki kasıt, eğer hiç vermezseniz kolay kolay tesbit edemezler düşüncesi idi.

ayrıca sn. BATEMUHA arkadaşım, sn. NİSAN arkadaşımın dediği gibi sakın olayı karıştırma. çünkü kendini ihbar etmiş olursan. ceza yiyeceksen zaten onlar keserler, onun dışında kendini ihbar etmene gerek yok. ek 1-2'lerin bakanlığa gönderilmesi bence sadece oradaki evrak yükünü artırmaktan ibaret.

o bildirgeleri işlediklerini veya düzenli tuttuklarını hiç sanmıyorum. zaten bilgi isteyen açar internetini bakar istediği bilgilere.

öncelikle herkese merhaba demek istiyorum
bu siteyi ve forumu yaklaşık biryıldır fıra-sat buldukça taip etmeye çalışıyorum. üye olarak aranıza yeni katıldım. umarım bende birilerine yardımcı olbilirim.
ek-1 ve ek-2 iki konusunda ben ceza yiyeni duydum ama kendi müşterimiz değildi bir arkadaşımızın müşterisi idi. gerçi o eski ama, işçi çalıştırmaya ara verilmiş bir dosyayı tekrar işçi çalıştırmaya başlayınca bildirgeye araverme dilekçesinide ekleyerek bölge çalışmaya elden bildirmiş ek-1 ini de vermiş (ozamanlar BÇM nede veriliyordu). elden onlarda arkasından cezayı kesip göndermişler. bende çok bildirdim böyle işyeri ama hep posta ile yapmıştım. şimdiye kadar hiç birinden bişe çıkmadı çok şükür. numaraları geldi. ek-1 ve ek-2 konusunda da bişe yaşamıştım sadece bilgi olması açısından anlatmak istedim.
bağlı olduğumuz B.Ç.M ne elden işyeri bildirgesi götürdüğüm bigün tanıdığım birini gördüm orda çalışıyomuş. biraz muhabbet ettik. muhabbet arasında bu ek-1 ve ek-2 lerle ilgili ne yapıldığını sordun. vatandaş; "işyeri bildirgesi ile birlikte gönderdikleriniz açılan işyeri dosyalarınıza takılıyor. Diğer zamanlarda postayla yada elden gönderdiklerinize tarşh sayı veriliyor. ogün gelenlerin hepsi topluca paketlenip şurda bi oda var oraya atılıyor." demişti . peki bi durum olunca bulunabiliyor mu dedim. " nerdeee.. . öyle bişe olursa ( müfettiş yada kurum) sendeki suretini istiyor sende kaybettiysen vermemiş kabul ediyor ozaman ceza kesiyor " demişti... Düşünün şimdi bütün Türkiyenin evrakları tek bir yerde - bakanlıkta - toplanıyor. bölge müdürlükleri bir kaç ili takip edemezken bakanlık 81 ili nekadar takip edebilir. sn pavri_53'ün yaşadığı gibi yada benzeri bir inceleme olması halinde affetmezler ama başka türlüde tespit edilebileceğini zannetmiyorum.
cezaların nekadar olduğunu bilmiyorum ama geç vermeyle hiç vermemenin cezası aynıysa vermemek mantıklı ama farkedip verme halinde indirimli bi ceza sözkonu ise bence verilmeli. Bu benim düşüncen. herkese kolay gelsin . iyi çalışmalar diliyorum.

ek 1 ve ek 2'ler gereksiz evrak yükünden başka bir işe yaramıyor. SSK bile bu belgeyi kanıt olarak kabul etmiyor.

Şimdiye kadar sadece teftişlerde istediler. Neden kaldırmıyorlar anlamadım? ebildirge bu işi fazlasıyla görmez mi?