Ek beyanname verilmesinde vergilendirme

Tuareq

Katkı Sunan Üye
Herkese merhaba,

Önceki dönemlerde eksik gün bildirimlerinin verilmemesi nedeniyle, şirketimize bir tebligat geldi. Ücretsiz izin belgelerini kabul etmedikleri için ek beyanname istiyorlar. Biz bu ek bildirgeleri verdiğimiz zaman, muhtasar beyannamesi ile ilgili yapılacak bir husus olacak mı?

Eğer muhtasarlık bir husus olursa, bu belgeleri hiç vermeden, kurumun re'sen tahakkukunu beklediğimizde yine vergi dairelik bir husus olur mu? Kuruma sordum konuyla ilgili bilgileri yok ne yazık ki (zaten ne biliyorlar ben de onu bilmiyorum :) )

Bu konularda aydınlatıcı bilgilerinizi rica ederim.
Saygılarımla

Ynt: Ek beyanname verilmesinde vergilendirme

Ssk cezasını keser, olayın vergi dairesi ayağına da karışmaz.Olurda bir gün vergi dairesi olayı fark ederse, oda düzeltme ister.
Zaten Ssk istediği için yapılan işlemden yiyeceğiniz cezalar resen olacak ve iki katı olacak cezalar.Yani resen olsada olmasada bunu vergi dairesi ile ilişkilendiremezsin.Sen her halikurda muhtasar düzeltmesi vermelisin.

Muhtasar Beyannamesi ile işçilerin çalıştığı gün üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi ödenir.Sizde eksik beyan ettiğiniz için kabul edilmeyen Ücretsiz İzinlere düşen Gelir Vergisi ve Damga vergisini ödemelisiniz.

SGK ek verilmesinin ipc sı resene göre (kişi sayısına bağlı olarak) daha düşük.

valla bu konuda benimde sıkıntım var :(
banada bir firmamdan 2007/5.dönemden ek bildirge istediler.

bence ek bildirgeyi verin, muhtasar içinde kulağınızın üzerine yatın.
Vergi dairesi daha sonra isterse, düzeltme beyanı verirsiniz.
Ama ben isteyeceğini hiç zannetmiyorum.

Bu nasıl bilgi vermektir yönlendirmektir. Burada ki form üyelerine kesinlikle yanlış yönlendirme. Daha yolun başındakiler sizin kulağınızın üzerine yattığınızı düşünürse eminim sizi daha fazla dikkate alırlar.

Şahsen bu yorumu yanlış bulmakla beraber var olan yanlışı yanlışla kapatmak daha da biçimsiz. Hata varsa mutlaka düzeltilmeli. Beyan edilmeyen vergi tahakkuk ettirilecek cezası da yok sadece faiz bu kadar basit at la deve değil ya

Arkadaşlar, görüşleriniz için teşekkür ederim. Çok uluslu bir firmada çalışıyoruz ve yılda 3-4 kez denetleme yapılıyor. İrem hanım'ın dediğini yapmış olsam da, ki hiç düşünmüyorum, zaten kendi içimizdeki denetlemede ortaya çıkar. Ben olayın İnsan Kaynakları ayağındayım aslında. Bahsettiğim hususu Finans bölümlündeki arkadaşlarımı yönlendirmek için araştırıyorum. Departmanımızca yapılmış bir hatadan arkadaşlarımı haberdar etmezsem, bizim departmanımız yüzünden başları ağıracak. Bu hiç hoş bir olay olmaz. Verginin muhteviyatını, nasıl verileceğini onlar biliyorlardır nasılsa.. Tekrardan görüşlere teşekkürler, saygılar.

Tuareq ' Alıntı:
Arkadaşlar, görüşleriniz için teşekkür ederim. Çok uluslu bir firmada çalışıyoruz ve yılda 3-4 kez denetleme yapılıyor. İrem hanım'ın dediğini yapmış olsam da, ki hiç düşünmüyorum, zaten kendi içimizdeki denetlemede ortaya çıkar. Ben olayın İnsan Kaynakları ayağındayım aslında. Bahsettiğim hususu Finans bölümlündeki arkadaşlarımı yönlendirmek için araştırıyorum. Departmanımızca yapılmış bir hatadan arkadaşlarımı haberdar etmezsem, bizim departmanımız yüzünden başları ağıracak. Bu hiç hoş bir olay olmaz. Verginin muhteviyatını, nasıl verileceğini onlar biliyorlardır nasılsa.. Tekrardan görüşlere teşekkürler, saygılar.

finans bölümünüzdeki arkadaşlarınızda, olayın vergisel yönünü benim dediğim gibi yapacaklardır. Siz insan kaynakları olarak bence araştırma yapmayın. İşi bilene bırakın derim.

Merhaba,

Ben sadece bilgilendirme amaçlı sordum. Dediğim gibi, sorun HR tarafından kaynaklı ve insanlara ekstra iş yüklememek gerek. Ayrıca, konulara çokta yabancı değilimdir..
;)

Arkadaslar
kendi firmam olsa bende yapmam
hizmeti verdiginiz mukellefe gore islem yapmak gerekli
firmaya riski anlatir isterseniz yapabiliriz derim ben
zaten kurumsal firmada teredutte Gerek yokki o aya donun ek tutarini beyan edin
iyi calismalar

Sorulara alternatif cevapları da verilebilir diye düşünüyorum, uygulaması soru sahibine aittir pek tabiki, sorumlulukta.Vicdani sorumluluğuda.!
Sonuçta devlete karşı işlenen suçlardan bütün Türkiye' ye karşı vicdanı sorumluluk hissetmemiz gerektiğini düşünen biri olarak, piyasa, ekmek, şartlar vs. gibi nedenlerden dolayı da kendimize haklılık payı çıkartmadan edemem.!
Köprüden istersen atla, istersen atlama diyen birine; köprüden atlayanın suçunu yükleyemezsiniz.!
Ayrıca burada soru sorabileceklerin tanımlı bir kimliği yok arkadaşlar, herkes soru sorabilir.!

Arkadaşlar, bir önceki mesajımda dediğim gibi; uluslararası bir firmada çalışıyorum ve devletimizin uygulamalarına yönelik hiçbir gizli saklı yanımız yok. Bu soruyu sormamdaki amaç olayı tam bilmemende kaynaklanmaktadır. Muhtasar verilmesi gerekiyorsa, verilecektir. Tüm açıklayıcı, aydınlatıcı bilgileriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Şimdiden herkese güzel bir yeni yıl diliyorum.