Ek Mali Tablo Hk.

Merhaba,

2020 yılında kurulan bir Anonim Şirket, son 3 yılı zarar beyan edildi. Henüz faaliyete başlamadı. Yatırım için Fabrika kurulup, çinko imalatına başlanacak.. Bununla ilgili yatırım teşvik vs çalışmaları devam etmekte.. Ayrıca şirket kayıtlı sermayeye geçmek için son iki sene içinde sermayesini 40.000.000 TL ye yükseltti..

Sermaye artışı, piyasadaki firmalarla makina vs. alımlar için karşılıklı ticari avans ödemeleri nedeniyle aktif toplamı 199.773.142,68.-TL ye ulaştı.

Kurumlar beyanı ekindeki ek mali tablolar doldurma sınırı 2023 için 133.187.700,00 TL yi aştı.
Ancak şirket zarar beyan ediyor.. Kurumlar ekinde bir tek kar dağıtım tablosu görünüyor.. Karlılık bir durumu yok.

Beyanname ekinde hangi tabloyu doldurmak gerekiyor.?

Yukarıda açıklanan düzenlemeler uyarınca 2023 yılı aktif toplamı 133,187,700 TL veya net satışlar toplamı 295,970,000 TL’yi aşan mükelleflerin, 2024 yılında verecekleri yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerine temel mali tabloların yanı sıra ek mali tabloları da eklemeleri gerekmektedir.

Bu kapsamda, ek mali tablolardan sadece kar dağıtım tablosunun eklenmesi yeterlidir.

Vergi Usul Kanunu’nun 353/6’ncı maddesine göre, Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve mali tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara 556 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre 2024 yılı için 40.000 TL özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Teşekkür ederim Sayın Ferhat Bey,

Anonim Şirket sadece 2022 yılında faaliyet dışı kur farkından dolayı 11.844 TL kar beyan etti... Bunun dışında bir karlılık henüz yok. 2023 yılı da zarar gösteriyor. Kurumlar ekinde kar dağıtım tablosunu boş sıfır olarak gönderebilir miyim?.. Yoksa 2022 yili faaliyet dışı karı olan 11.844 TL hesaplaması mı yapılacak..

Teşekkür ederim Sayın Ferhat Bey,

Anonim Şirket sadece 2022 yılında faaliyet dışı kur farkından dolayı 11.844 TL kar beyan etti... Bunun dışında bir karlılık henüz yok. 2023 yılı da zarar gösteriyor. Kurumlar ekinde kar dağıtım tablosunu boş sıfır olarak gönderebilir miyim?.. Yoksa 2022 yili faaliyet dışı karı olan 11.844 TL hesaplaması mı yapılacak..

Kar dagitimi yoksa sifir olarak verebilirsiniz. Eger 11.844.- TL Kar'in dagitimi yapilacaksa o zaman doldurun. Sonucta 2022 yili faaliyet dışı karı olan 11.844 TL sicin Ticari Kar'inizdir