Eksik Gün Bildirimi İle Alakalı Bir Soru..

Yeni yıl ile birlikte eksik gün bildirim kodlarından küçük değişiklikler oldu biliyorsunuzki.
bir önceki ay bildirimde bulunurken yanlış anlama sonucu doğum raporlu olan 3 çalışanımızı 01.istirahat değil, 19.ücretsiz doğum izni olarak bildirdim.
aslında ücretsiz doğum izninde değiller, doğum raporlular.
eksik gün bildirimlerini gönderirkende doğum raporlarının kopyalarını gönderdim.

sonuç olarak, yapmış olduğum bu yanlışın nasıl düzeltimini yapabilirim?
bağlı olduğum sigortayamı gitmem gerekli?
herhangi bir cezası varmıdır?

yardımcı olursanız sevinirim...

Ynt: Eksik gün bildirimi ile alakalı bir soru..

ebildirgeyi verirken doğru kodu değiştirip onaylarsanız sorun olmaz.

Ocak ayında raporlu işçinin ek 10 formunda eksik gün sayısını 30 mu 31 gün mü giricez farkedermi

NİSANLI ' Alıntı:
Ocak ayında raporlu işçinin ek 10 formunda eksik gün sayısını 30 mu 31 gün mü giricez farkedermi

31 gün bildirin 30 gün olursa bildirge onaylanmıyor diye biliyorum...

Puantaja 30 gün girdim. Bildirgeyi onayladım. Eksin bildirilen gün sayısı 31 yazıyor. Eğer ben ek 10 a 30 gün yazarsam sigorta yarın öbürgün benden mutlak 1 günlük primi tahakkuk ettirmemi ister diye düşünüyorum

Çünkü bariz hizmet listesinde 31 yazıyor

e bildirge eksik gün olarak 30 u da 31 i de kabul ediyor. e bildirge de 31 gün bildirmişseniz eksik gün formunda da 31 gün bildirin. Sonuç değişmez.

Ama ebildirge de de eksik günde de 30 bildirmek daha mantığa uygun

Bildirgede eksik günü 30 olarak kabul etmiyor, 31 gün olmalı uyarısı veriyor. Ben puantajı 30 gün yaptıysam bile 31 gün çıkarmasının sebebi varmış demekki

O zaman ek 10 formunada 31 gün yazmalıyım sonucu çıkıyor

Daha önceleri kabul ediyordu sanırım. Neyse

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGELERİNDE EKSİK GÜNLERİN BİLDİRİLMESİNE İLİŞKİN DUYURU
Bilindiği üzere, 28/09/2008 tarihli, 27011 sayılı resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine Ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğin "d.1- Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan sigortalılar yönünden" başlıklı maddesinde, "Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanacaktır." denilmektedir.
Buna göre, ay içinde eksik çalışması bulunan sigortalıların prim ödeme gün sayıları;
Ay/dönemdeki toplam gün sayısı - Eksik gün sayısı = Prim ödeme gün sayısı formülü vasıtasıyla belirlenecektir.

Örnek 1: 31 gün çeken ayda 5 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-5=26, Eksik gün sayısı 5 olarak bildirilecektir.
Örnek 2: 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından, Prim ödeme gün sayısı "30" gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir. Örnek 3: 30 gün çeken ayda 14 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 30-14=16, Eksik gün sayısı ise 14 olarak bildirilecektir.
Örnek 4: 30 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 30-1=29, Eksik gün sayısı ise 1 olarak bildirilecektir.
Örnek 5: 28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 28-3=25, Eksik gün sayısı ise 3 olarak bildirilecektir.
İşverenlerimize önemle duyurulur.
devamını okumak için tıklayınız

Yukarıdaki formülden yola çıkarsak yani

Aydaki Toplam gün sayıs - Eksik gün sayısı = Prim gün sayısı

Aydaki Toplam gün sayısı - Prim gün sayısı = Eksik gün sayısı diyebiliriz

Örnek Ocak ayı için

31 - 0 =31= eksik gün sayısı :)

NİSANLI ' Alıntı:
Bildirgede eksik günü 30 olarak kabul etmiyor, 31 gün olmalı uyarısı veriyor. Ben puantajı 30 gün yaptıysam bile 31 gün çıkarmasının sebebi varmış demekki

O zaman ek 10 formunada 31 gün yazmalıyım sonucu çıkıyor

Bildirgede eksik gün ne kadarsa , ne yazılıyorsa Ek-10'da da o yazılmalıdır.

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,27060.msg151272.html#msg151272
Ek10 formu konusunda bu konuda tartışmıştık, benim uyguladığım ve konuda ısrar ettiğim uygulama da bu şekildeydi.

Açıklamalardan teorimi destekleyen sonuçlar aldım

Merhaba,

Personelin ay içerisinde farklı kanunlardan faydalanması durumunda, bildirgede kanununa göre gönderim farklı.
Mesela personelin 6111den faydalanma süresi 13.02.2016 tarihinde sona eriyor. Şubat ayı full çalışmasında ebildirgede 6111 kanununda kaç gün 5510 kanununda kaç gün gösterilerek bildirge gönderilmeli?
Diğer aylar için 6111 için 13 gün çalışma günü 17 gün eksik gün olarak gönderiliyor.
Geriye kalan gün için 5510 17 gün çalışma günü 13 gün eksik gün olarak gönderiliyor. Eksik günlerin gerçek gün üzerinden düşmesi nedeni ile 13'e 16 ve 16'a 13 bildirildiğinde, personelin fiili olarak eksik günü olmamasına rağmen 29 gün çalışmış görünecek. Bu durum nasıl uygulanıyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler...

Merhaba,

Personelin ay içerisinde farklı kanunlardan faydalanması durumunda, bildirgede kanununa göre gönderim farklı.
Mesela personelin 6111den faydalanma süresi 13.02.2016 tarihinde sona eriyor. Şubat ayı full çalışmasında ebildirgede 6111 kanununda kaç gün 5510 kanununda kaç gün gösterilerek bildirge gönderilmeli?
Diğer aylar için 6111 için 13 gün çalışma günü 17 gün eksik gün olarak gönderiliyor.
Geriye kalan gün için 5510 17 gün çalışma günü 13 gün eksik gün olarak gönderiliyor. Eksik günlerin gerçek gün üzerinden düşmesi nedeni ile 13'e 16 ve 16'a 13 bildirildiğinde, personelin fiili olarak eksik günü olmamasına rağmen 29 gün çalışmış görünecek. Bu durum nasıl uygulanıyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler...

6111 sayılı teşvikin ay içinde bitmesi gibi bir durum yok. Bu teşvik dönemsel olarak uygulanır. Başlama ve bitiş dönemi vardır. Örneği bitiş dönemi 02/2016 ise şubat ayı için tam olarak uygulanır mart ayında uygulanmaz. 6111 in başlama ve bitiş dönemlerini kontrol edin ebildirgeden.

6111 sayılı teşvikin ay içinde bitmesi gibi bir durum yok. Bu teşvik dönemsel olarak uygulanır. Başlama ve bitiş dönemi vardır. Örneği bitiş dönemi 02/2016 ise şubat ayı için tam olarak uygulanır mart ayında uygulanmaz. 6111 in başlama ve bitiş dönemlerini kontrol edin ebildirgeden.

Peki, bitişi yok ama bide arge kapsamında çalışma arge kapsam dışında çalışma durumu var. Aynı örnekte olduğu gibi 5746 13'e 17, 5510 17'e 13 gibi bir bildirim yapılır mı?

Merhaba,bir fabrikada kalite müh. olarak çalışıyorum.Maaşların ödenmemesi nedeniyle fesih yapıp,işsizlik maaşına başvuracağım.İşe 24.11.2015 de başladım.01.03.2016-10.03.2016 arası 10 gün raporlu,11.03.2016(cuma) tarihinde ücretsiz izinliydim.O hafta çalışmadığım için 12.03 ve 13.03 ödenmiyor mu.Mart ayında kaç gün sigorta primi yatırılması gerekli,120 gün sgk primim benim hesabıma göre 05.04.2016 da doluyor.Doğru mu hesaplamışım ?
Teşekkürler

Son düzenleme:
Merhaba,bir fabrikada kalite müh. olarak çalışıyorum.Maaşların ödenmemesi nedeniyle fesih yapıp,işsizlik maaşına başvuracağım.İşe 24.11.2015 de başladım.01.03.2016-10.03.2016 arası 10 gün raporlu,11.03.2016(cuma) tarihinde ücretsiz izinliydim.O hafta çalışmadığım için 12.03 ve 13.03 ödenmiyor mu.Mart ayında kaç gün sigorta primi yatırılması gerekli,120 gün sgk primim benim hesabıma göre 05.04.2016 da doluyor.Doğru mu hesaplamışım ?
Teşekkürler

Verdiğiniz bilgilere göre mart ayında 11 gün eksik gününüz var. 20 gün prim yatırılması lazım mart ayında. 12 ve 13 mat günleri yatırılır. 120 gününüz 24 mart tarihinde doluyor. Son 120 gün hesabında raporlar ve ücretsiz izinler eksik gün olarak değerlendirilmiyor.

Ben kesinti olarak sayılmıyordan kasıt 120 gün bölünmüyor ama yinede prim gününü 120 ye tamamlamam gerek diye düşünmüştüm,Emrah Bey cevabınız için çok teşekkür ederim