Eksik Günüm Mesaiden Kesiliyor

Öncelikle herkese merhaba
Benim sorunum şu çalıştığım iş yerinde sabah 08:00 -17:30 arası haftada 5 gün olarak çalışıyoruz diğer saatler ve hafta sonlar mesai olarak geçiyor diyelim 1 ay boyunca 30 saat fazla mesaim var ve 3 günde işe gelmediğim günler var çalıştığım yer bu üç günlük paramı normal ucretimden değil mesai paramdan aktarıyor yanı 3 gün 27 saat yapıyor ve 30 saat mesaım varsa 30 saatı oraya aktarıp bana 3 saat mesaı ucretı verıyor ama sıgortamı 3 gunde eksık yatırıyo hem saatımı tamamlayıp hem sıgortamı yatırmaması ve mesaı ucretımı gelmedıgım gune aktarıp kesmesı yasal bır durum mu ve verdıgı bordro bıldıgınız A4 kagıdı excel de cıktı alnıyor ustunde her turlu oynama yapılabılıyor. Bu konuda ivedi bilginize ve yardımınıza ihtiyacım var
Herkese İyi Günler .....

17:30-08:00= 9,5 saat , anlaşılan günlük 30 dk ara dinlenme( yemek) süreniz var, günlük 9 saat x 5gün=45 saati tamamlıyorsunuz 5 günde.
Fazla çalışma : Haftalık yasal çalışma süresi olan 45 saati aşan çalışmalardır,
gelmediğiniz 1 gün nedeniyle 45-9 saat =36 saat çalışma yapmış olduğunuzdan, 45 saat tamamlanmamış oluyor,böylece gelmediğiniz günün öncesi ve sonrasındaki yapacağınız fazla çalışma süreleri ile önce haftalık 45 saatlik yasal süreyi tamamlayıp sonra artan süreyi de fazla çalışmış oluyorsunuz, yani örneğin o hafta 5 gün 2şer saat fazla çalışmanız varsa 10 saat çalışmanızın 9 saati ile normal çalışma süresini tamamlamış olup o hafta için de 1 saat fazla çalışma yapmış olursunuz.
Bu yapılan normal, bir yanlışlık yok hatta eksikte olabilir, normalde izinsiz devamsızlık yaptığınızda , haftanın çalışma günleri içerisinde yasal çalışma süresini tamamlamamanız durumunda hak kazanacağınız 1 günlük hafta tatili ücretine de hak kazanamazsınız devamsızlık yaptığınız o 1 gün nedeniyle,
yani 1 gün devamsızlık yaptığınız hafta için fazla çalışmalarınızdan 1 günlük çalışma süresi düşülmeli + 1 günlük hafta tatili ücreti kesilmeli aylık ücretinizden.

cevap icin teşekkür ederim peki izinsiz demişsiniz gelinmeyen günler için izin kağıdı zaten alıyor bu yine etkilermi
bir diğeri peki gelmediğimiz günleri mesaiden oraya aktarıp 45 saati tamamlıyor fakat hem tam çalışmıs gorunup hemde sigorta gunumun eksık yatması normal bir durum mu

Evet, normal
tam çalışmış görünmüyorsunuzdur, çalışma saati tam, çalıştığınız gün sayısı eksik görülüyordur, eksik / çalışma yapmadığınız günler için de sgk primi ödenmez.

Evet, normal
tam çalışmış görünmüyorsunuzdur, çalışma saati tam, çalıştığınız gün sayısı eksik görülüyordur, eksik / çalışma yapmadığınız günler için de sgk primi ödenmez.

Keremcem konu hakkında benimde eksik bilgim var sanırım;

Söylediğin konuya bir bordro örneği yapabilir misin, bende eksiğimi tamamlamış olayım.

Örnek: 27 gün çalışma, 3 gün ücretsiz izin (belgeli) ve 35 saat fazla mesai. Aylık Brüt Ücret 1200 TL

Peki eksik gunun prımı madem odenmıyor da mesaı saatlerım oraya aktarılıp hem tam saat/gun calısmıs gıbı gorunmem hemde ssk prımının eksık odenmesı etık bı davranısmı mesaım olmasa tamam derimde mesaimi hem aktarıyorsun hemde ssk primimi odemıyorsun bu nasıl iş anlamadım gitti :(

Keremcem konu hakkında benimde eksik bilgim var sanırım;

Söylediğin konuya bir bordro örneği yapabilir misin, bende eksiğimi tamamlamış olayım.

Örnek: 27 gün çalışma, 3 gün ücretsiz izin (belgeli) ve 35 saat fazla mesai. Aylık Brüt Ücret 1200 TL
Çok isterdim sevgili candostum , ama bordro hazırlamak benim yiyebileceğim bir halt değil ne yazık ki :) hep hazırlanmış bordroyu imzalamış bir garip ssk lı çalışanım :)

Peki eksik gunun prımı madem odenmıyor da mesaı saatlerım oraya aktarılıp hem tam saat/gun calısmıs gıbı gorunmem hemde ssk prımının eksık odenmesı etık bı davranısmı mesaım olmasa tamam derimde mesaimi hem aktarıyorsun hemde ssk primimi odemıyorsun bu nasıl iş anlamadım gitti :(

Mantıken, kuruma ödenen primler, çalışılan gün/ saat için mi ödenir yoksa alınan ücret için mi?
Yani kaç gün çalıştınız o kadar gün tutarında mı kesinti yapılır prim ödenir yoksa ne kadar ücret aldınız çalışmanız karşılığında ay sonunda, o ücrete göre mi kesinti yapılır?

Anladığımı paylaşayım.
-genel bakımdan haftalık çalışma süresi en çok 45 saat
-bu işyerinde haftalık çalışma süresi 5 iş günü
-iş sözleşmesinde ne yazılı bilmiyoruz ama yasal olarak günlük iş süresine göre belirlenen ara dinlenem süresi 1 saat olması gerekir.
-buna göre 9.5-1=8.5 saat x 5 işgünü=42.5 saat bu işyerinin haftalık çalışma süresi
-diyelim haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiş ise ileti sahibinin fazla çalışma yaptım dediği saatler hesaplama yapılarak(günde 11 saati geçmemek kaydıyle)normal haftalık çalışma süresi tamamlanabilir,kendisinin dediği gibi diğer günlerde yapılan f.çalışmalar var ise yinede 45 saati aşan miktar bu defa f.çalışma olarak kabül edilmelidir.
-böylelikle yapılan haftalık çalışma süresi tamamlandığı halde prim gün sayısının noksan yatırılması anlaşılır olmasa gerek.İşci ücretsiz izin kullanmış buna istinaden yinede haftalık çalışma süresi tamamlanmışsa artık noksan gösterme olmamalı ama haftalık çalışma süresi tamamlanmaz ise bu haftalık çalışma süresinin tamamlanmamasına sebeb ücretsiz izinli olunan günler zaten noksan .
Yanlışımız varsa düzeltelim.

ücreti öderken mesaiden eksik günü düşüyorken prim bildiriminde mesai saatini kesmeden bildiriyor olabilirler ki normalde böyle olması lazım

Biz geçen kış iş yeri bir gün çalışma günün de çok kar var diye tatil yaptırdı şim di hafta sonu yerine çalıştırmak istiyor ve 2 gün keserim diye tehdit ediyor haklımı kesebilr mi

Hafta sonu/hafta tatilinde daha geniş ifadeyle tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz,ayrıca 2 aylık süre içinde yaptırılmalıdır,burada ki süre konusu,kar yağıp tatil olunan gün itibariyle gecen süre olsa gerektir,sonuç itibariyle işverenin haksız olduğunu düşünüyorum.