Eksik Gün'ün 30'a tamamlanması

Tuareq

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,
30 günden az çalışmış bir kişi;
gününü 30'a tamamlayıp sağlıktan yararlanabilmek için eksik gün tutarını nereye ve nasıl yatıracak?
Bununla ilgili yardımınızı rica ediyorum.

Ynt: Eksik Gün'ün 30'a tamamlanması

Merhaba

Sgk müdürlüğüne genel sağlık sigortası giriş bildirgesi verilecek.Prim ödemesi de sgk müdürlüğüne yapılabiliyor.

30 günden az çalışma kısmi zamanlı çalışmadan mı kaynaklı?

egealtin ' Alıntı:
Merhaba

Sgk müdürlüğüne genel sağlık sigortası giriş bildirgesi verilecek.Prim ödemesi de sgk müdürlüğüne yapılabiliyor.

Bu genel sağlık sigortası giriş bildirgesini firma mı verece?
T U R K O ' Alıntı:
30 günden az çalışma kısmi zamanlı çalışmadan mı kaynaklı?
Herhangi bir neden olabilir. (Ücretsiz izin, kısmi zamanlı, vs)

Kısmi zamanlı çalışma gibi özel durumlar hariç gün sayısı otuza tamamlanmaz. Tamamlanmasını gerektiren durumlarda ise sigortalı kendisi bildirimi verip parasını öder.

Tuareq ' Alıntı:
Arkadaşlar,
30 günden az çalışmış bir kişi;
gününü 30'a tamamlayıp sağlıktan yararlanabilmek için eksik gün tutarını nereye ve nasıl yatıracak?
Bununla ilgili yardımınızı rica ediyorum.
Hocam, öğrenmek istediğim ne olduğu değil bu paranın nereye yatırılacağıdır.
Teşekkürler..

SGK ile yaptığım görüşme sonunda; işçinin eksik günlerini gidip kendisinin tamamlaması gerekmektedir.
İşverenin prim tamamlama gibi bir durumu söz konusu olmamaktadır.
Diyelim ki Ocak ayında 10 gün çalışan biri günlerini tamamlamak istiyor.
İşveren bildirimde bulunacak diyecek ki falanca işçiyi Ocak ayında şu şu şu günlerde çalıştırdım.
İşçide bu eksik günler için SGK(bağkur)'ya gidip isteğe bağlı sigorta şartları dahilinde en az 214 Tl aylık prim şeklinde yatıracak.
Ancak SGK bu işçinin gelirini tespit edecek, bunu yaparken ailenin geliri ortalaması vs vs şeklinde bir hesaplama yöntemi var.
Kendileride henüz nasıl olacağını bilmiyorlar.
Burda önemli olan mesela işçi ayın 3 ü 5 i ve 8 inde çalıştı. 4 ü 6 sı 7 si ve kalan günler günler için prim yatıracak. Toplam 3 gün çalıştım.27 günlük prim ödemek istiyorum diye bir şey sözkonusu değilmiş. Hangi tarihler ise o tarihler sigortalanıp primini yatıracak.
Bu önceden işveren tarafından nasıl bilinecek o da bir muamma!
SGK'da şef bu şekilde anlatırken bende aval aval dinledim. Dinlediklerimi paylaştım.
Anlayan ve yorumlayan arkadaşlar için paylaşmak istedim.

Yani bunda yorumlanacak hiç bir şey yok. Saçmalığın daniskası. Bu ne acaip bir uygulama, SSK nerdeyse 50 yıldır var böyle bir garabet görülmedi.

Malum kişiler kuyuya taş attı bakalım kim çıkarabilecek?