Elektronik beyanname sözleşmesi hk.

Ynt: Elektronik beyanname sözleşmesi

umutyaylagul ' Alıntı:
az önce beyanname gönderdim arkadaşlar.
int.vd den sözleşme girişi yaptım. e beyannameden de onayladım. problem yok gibi duruyor şimdiden.
üstelik güncellemeye falan da izin veriyor program bilginize...
hani olur da sözleşme numarasını yanlış yazdım falan diye üzülmeyin düzelttiriyor...

aracılık sözleşmesinin tarihine ne yazdınız acaba ?

MESLEKİ HİZMET SÖZLEŞMELERİNİN DÜZENLEME TARİHİ VE DAMGA
VERGİSİ :(Güncelleme 07/03/2011)
Meslek mensuplarımız 2011 takvim yılı için web sayfasındaki mesleki sözleşmeleri
düzenlerken (SÖZLEŞMENİN SÜRESİ ) bölümüne (01/01/2011-31/12/2011) tarihinin
yazılması gerekir Sözleşme düzenleme tarihi bölümüne sözleşmeyi imzaladığınız tarihi
yazınız.(Damga Vergisinde vergiyi doğuran olay, sözleşmenin imzalandığı tarihdir.)
Bilindiği üzere, 01/03/2011 Tarihinden itibaren sözleşme bilgileri olmadan Ebeyannameler
gönderilememektedir. (2010 Yıllık Beyannameler Hariç) Bu nedenle 2011
yılı için sözleşme yapmadığınız müşteriler için 15/03/2011 tarihine kadar sözleşmeleri
yapınız. Sözleşmeyi imzaladığınız tarihten itibaren hesapladığınız Damga Vergisini 15
gün içinde süreksiz mükellefiyet olarak bağlı olduğunuz vergi dairesine yatırmanız
gerekir. Meslek mensuplarımız dilerse bağlı oldukları vergi dairesine başvurarak
sürekli DamgaVergisi mükellefiyeti açtırabilirler.

ZİNDAN ' Alıntı:
MESLEKİ HİZMET SÖZLEŞMELERİNİN DÜZENLEME TARİHİ VE DAMGA
VERGİSİ :(Güncelleme 07/03/2011)
Meslek mensuplarımız 2011 takvim yılı için web sayfasındaki mesleki sözleşmeleri
düzenlerken (SÖZLEŞMENİN SÜRESİ ) bölümüne (01/01/2011-31/12/2011) tarihinin
yazılması gerekir Sözleşme düzenleme tarihi bölümüne sözleşmeyi imzaladığınız tarihi
yazınız.(Damga Vergisinde vergiyi doğuran olay, sözleşmenin imzalandığı tarihdir.)
Bilindiği üzere, 01/03/2011 Tarihinden itibaren sözleşme bilgileri olmadan Ebeyannameler
gönderilememektedir. (2010 Yıllık Beyannameler Hariç) Bu nedenle 2011
yılı için sözleşme yapmadığınız müşteriler için 15/03/2011 tarihine kadar sözleşmeleri
yapınız. Sözleşmeyi imzaladığınız tarihten itibaren hesapladığınız Damga Vergisini 15
gün içinde süreksiz mükellefiyet olarak bağlı olduğunuz vergi dairesine yatırmanız
gerekir. Meslek mensuplarımız dilerse bağlı oldukları vergi dairesine başvurarak
sürekli DamgaVergisi mükellefiyeti açtırabilirler.

meslek sözleşmesi değil üstad aracılık sözleşmesi

Ben 01.03.2011 yazdım onlara, ancak vereceğiniz hizmete göre de değişebilir.Örneğin Gmsi beyannamesi verecekseniz, öncesi yada vereceğiniz günün tarihini de yazabilirsiniz.

ZİNDAN ' Alıntı:
Ben 01.03.2011 yazdım onlara, ancak vereceğiniz hizmete göre de değişebilir.Örneğin Gmsi beyannamesi verecekseniz, öncesi yada vereceğiniz günün tarihini de yazabilirsiniz.

Teşekkürler.

e-beyanname yetki bilgileri hk.

merhaba

Yetki bilgilerini girerken aracılık sözleşme tarihi ile hizmet sözleşmesini aynı tarihli olarak giriyoruz
doğrusuda bu değil mi?

Ynt: Elektronik beyanname sözleşmesi hk.

terazi36 ' Alıntı:
merhaba

Yetki bilgilerini girerken aracılık sözleşme tarihi ile hizmet sözleşmesini aynı tarihli olarak giriyoruz
doğrusuda bu değil mi?

Merhaba

evet

Merhabalar,

vuk 405 nolu tebliğe göre :
Elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi verilen meslek mensupları, aralarında hizmet sözleşmesi bulunan müşterilerine ait beyannamelerin yanı sıra, münferit olarak talepte bulunan müşterilerin beyannamelerinin gönderilmesine de aracılık edebileceklerdir. Bu durumda, Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesi uyarınca, meslek mensubu ile mükellef veya vergi sorumlusu arasında buna ilişkin özel bir sözleşme düzenlenmesi gerekmektedir.

Biz mükellefle aramızda hem hizmet sözleşmesi hemde aracılık sözleşmesi düzenlemeliyiz.

Bu durumda aracılık sözleşmesi her yıl yenilenmediği için tarihi geriye dönük olacak

formda ise aracılık sözleşmesi ile hizmet sözleşmesi arasında 30 günden fazla fark olmaması gerekiyormuş.

Bu durumda ne yapacağız.
.

arkadaşlar yarın son gün sözleşmeleri girmek için.

hala birçok arkadaşımda henüz girişleri yapmadı.bende dahil. kafamdaki soruyu bir türlü gideremedim.

sözleşme yapmadığımız mükellefler için ne yaptınız. eski tarihli sözleşmemi düzenlediniz yeni tarihli mi ?

Ben şahsen geçmişte yaptığım/yapmadığım, dv'ni ödediğim/ödemediğim'e bakmaksızın tüm mükelleflerimle yeniden 01.03.2011 tarihli hem hizmet hem de ek3 düzenledim ve sisteme girdim.

ya benim aldığım duyumlarda şöyle. bugune kadar sözleşmesiz mi gönderiyordunuz diye beyanname iptaline kadar yada meslek odasından uyarma-kınama artık ne ceza verirlerse oraya kadar gider diye duydum.

Öyle bir şey olursa dosyasına bakarsın, illaki geçmiş tarihli bir sözleşme yapmışsındır ama dv'ni ödememişindir, dv'ni cezalı yatırırsın olur biter, anladın değil mi ;)

anladım canım gayet iyi anladım .

ama ben sanırım eski tarihli sözleşme düzenleyip bir ara param olduğunda gider dv cezalı olarak yatırırım napalım...

ama aracılık sözleşmelerinin tarihlerinin hepsini 01.03 tarihli olacak.

Y.Yildiz ' Alıntı:
Öyle bir şey olursa dosyasına bakarsın, illaki geçmiş tarihli bir sözleşme yapmışsındır ama dv'ni ödememişindir, dv'ni cezalı yatırırsın olur biter, anladın değil mi ;)

Sayın Yıldız;

Damga vergisi ile kalsa pek fazla sıkıntı olmaz.. Ya bunlara ilişkin stopaj ödemeleri isterlerse.... geriye dönük muhtasar bey.düzelt derlerse müşterilere... çünkü Tahsilat yapmadığımız halde sözleşme de belirtilen tutar üzerinden stopaj beyanname etmedik..

Tahakkuk ayrı birşey tahsilat ayrı birşey. Ona bakarsan bende tahsil etmediğim ücretimin vergisini verdim...
Komplo teorilerini sonu yok, son karar sizin.