Elektronik beyanname sözleşmesi hk.

FeaR Of DaRKNeSS

Katkı Sunan Üye
selamlar

arkadaşlar bu elektronik beyanname sözleşmesini doldururken en altta bulunan sözleşme ve hizmet sözleşmesinden kasıt nedir, iki ayrı sözleşme gibi algılanıyor sonuçta mükellef aramızda yaptığımız smmm sözleşmesi değilmi her iki alanda ?

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler

aobbwk.jpg

Ynt: Elektronik beyanname sözleşmesi

sözleşme numarası girmiş olduğunuz aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin numarası , hizmet sözleşmeside her meslek mensubunun yapmak zorunda olduğu mesleki sözleşme nosu ve tarihidir. burada dikkat edilmesi gereken husus e-beyan aracılık sözleşme tarihi eski mükellefler için e-beyanın yasal olarak başladığı tarih yada sizin giriş yaptığınız mükellefi aldığınız tarih(e-beyan zorunlu hale geldikten sonra) olmalıdır.

teşekkürler kalisper_a ve prof67
iyi çalışmalar

Hizmet sözleşmesi yapılmayan bir mükellef var ve 01.03.2011 sözleşme düzenlenip sisteme girişi yapılsa sıkıntı olur mu acaba ? Beyannamelerini eskiden beri gönderiliyor ve aracılık sözleşmeside yapılmış değil, bu sözleşmeyi düzenleyip sisteme girişinin yapılma süresi 15 gün müdür yoksa 1 ay mı ?

Merhaba,

sözlesme numarasi ve tarihi; mükellefle yapilan e-beyanname aracilik ve sorumluluk sözlesmesi numarasi ve tarihini gösteriyor.
hizmet sözlesmesi tarihi ve numarasi da; Bizlerin vergi dairesinden sifre almak için yaptigimiz hizmet sözlesmesinin tarih ve numarasini gösteriyor .

acziyet ' Alıntı:
Hizmet sözleşmesi yapılmayan bir mükellef var ve 01.03.2011 sözleşme düzenlenip sisteme girişi yapılsa sıkıntı olur mu acaba ? Beyannamelerini eskiden beri gönderiliyor ve aracılık sözleşmeside yapılmış değil, bu sözleşmeyi düzenleyip sisteme girişinin yapılma süresi 15 gün müdür yoksa 1 ay mı ?

sözlesmeyi 01.03.2011 tarihli düzenleyip, sisteme girisini 15 gün içinde yapabilir; sözlesmenin damga vergisinide 15 marta kadar verebilirsiniz.

İrem35 ' Alıntı:
hizmet sözlesmesi tarihi ve numarasi da; Bizlerin vergi dairesinden sifre almak için yaptigimiz hizmet sözlesmesinin tarih ve numarasini gösteriyor .

irem hanım sanırım bu konuda yanılıyorsunuz. mükellef ile yapılan hizmet sözleşmesi olması gerekir. sistemdeki aracılık ve sorumluluk sözleşmesine girdiğimizde "hizmet sözlesmesi tarihi ve numarasi" kırmızı ile işaretlenmiş yani girişi zorunlu oysa sadece aracılık sözleşmesine girdiğimizde "hizmet sözlesmesi tarihi ve numarasi" kırmızı değil. buradanda anlaşılacağı üzere sadece aracılık yapacağımız kişi ile hizmet sözleşmesi yapma zorunluluğumuz olmamasıdır.

sizce bu uygulama kaçak muhasebeciliğin önüne geçebilecek mi?

aracılık sözleşmesinin numarasını kendimiz veriyoruz arkadaşlar. hizmet sözleşmesinin numarasında malum zaten.
ancak benim kafama takılan konu şu hizmet sözleşmesi yapılmaya mükellefler nolacak. onlar için eski tarihli sözleşme düzenlense ceza uygulanır.yeni tarihli düzenlense eskiden beri beyanname gönderiyorsun niye şimdi sözleşme yaptn demezler mi insana ?

umutyaylagul ' Alıntı:
aracılık sözleşmesinin numarasını kendimiz veriyoruz arkadaşlar. hizmet sözleşmesinin numarasında malum zaten.
ancak benim kafama takılan konu şu hizmet sözleşmesi yapılmaya mükellefler nolacak. onlar için eski tarihli sözleşme düzenlense ceza uygulanır.yeni tarihli düzenlense eskiden beri beyanname gönderiyorsun niye şimdi sözleşme yaptn demezler mi insana ?

yeni tarihli hizmet sözleşmesi düzenleyebilirsiniz. herhangi bir değişiklikten dolayı sözleşmeleri yenilemiş olabilirsiniz. eskiden sözleşme varmıydı yokmuydu diye soran olmaz. tabi bunların damga vergisi beyanını unutmayın.

Arkadaşlar, sözleşme bildirimlerini nereye ve nasıl yapıyoruz bilenler açıklama yapabilir mi?

aturkan ' Alıntı:
Arkadaşlar, sözleşme bildirimlerini nereye ve nasıl yapıyoruz bilenler açıklama yapabilir mi?

e-beyan gönderdiğimiz kısımdan değilde , borç/pos/mtv vs. sorguladığımız internet vergi dairesi alanına mevcut parola ve şifremizle giriyoruz. orada bilgi girişi/e-beyanname yetki belgeleri bölümünden giriş yapıyoruz.

prof67 ' Alıntı:
umutyaylagul ' Alıntı:

yeni tarihli hizmet sözleşmesi düzenleyebilirsiniz. herhangi bir değişiklikten dolayı sözleşmeleri yenilemiş olabilirsiniz. eskiden sözleşme varmıydı yokmuydu diye soran olmaz. tabi bunların damga vergisi beyanını unutmayın.

bugüne kadar sözleşmesiz mi gönderiyordunuz diye kimse sormaz diyorsunuz öylemi.damga vergisini direk gidip elden yatırırız heralde yeniden beyan açtırmaya gerek yok. aslında iyi olur tabi zahmetten kurtuluruz ama birkereliğe mahsus olduğu için bir angarya yapacağız artık.
siz ne dersiniz ?

Yeni ve Geçerli olmak üzere iki tane E-Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi Girişi var.

Daha önceden beyannamelerini gönderdiğimiz mükellefler için Geçerli E-Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi Girişi yapılması gerekiyor, değil mi ?

Merhaba arkadaşlar,

Beyannamesini gönderdiğimiz ve göndereceğimiz mükelleflere durumuna göre ek-
3 aracılık ve sorumluluk sözleşmesi veya ek-4 aracılık sözleşmesi(münferit beyn.olanlar için) yapılacaktır.burda benim anlamadığım münferit beyanname gönderdiğimiz mükelleflerin hizmet sözleşmesinin yapıllıp yapılmayacağıdır.Çoğu arkadaş yapılmayacağını sadece aracılık sözleşmesi yapılacağını söylüyor kendi kanatim ise yapılması ve damga vergisinin yatırılması yönünde .. Bu hususta bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

İstanbul Smmm Odasının güncellenmiş son duyurusunu okumanızı tavsiye ederim.

Duyuru

az önce beyanname gönderdim arkadaşlar.
int.vd den sözleşme girişi yaptım. e beyannameden de onayladım. problem yok gibi duruyor şimdiden.
üstelik güncellemeye falan da izin veriyor program bilginize...
hani olur da sözleşme numarasını yanlış yazdım falan diye üzülmeyin düzelttiriyor...

girdiğimiz e sözleşmelerin çıktısını nasıl alıyoruz?