Emeğin sermaye olarak şirkete konulması

• Konbuyu başlatan SİBEL
  • Başlangıç tarihi
S

SİBEL

Ziyaretçi
Şahıs şirketlerinde emek ve ticari itibar sermeye olarak şirkete konabilir. Ancak sermaye şirketlerinde bu mümkün değildir. Yani AŞ Ltd ŞTİ ortakları ve Paylı komandit şirketin komandite ortakları şirkete emek, ticari itibar muhasebeleştirilmesi mümkün olmayan şeyleri sermaye olarak getiremezler.

Sermaye şirketine şahıs şirketlerinin aksine emek ve ticari itibar sermaye payı olarak getirilemez.

Bunun aksi yönünde bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok memnun olurum.

Ynt: Emeğin sermaye olarak şirkete konulması

forumlarda böyle derin konulara cevap almak biraz zor. gelir vergisi, kdv nin sıkuştığı şu günlerde hele hiç cevap almazsınız. basit sorular soracaksınz. Soru sorma biciminizide yanlış anlıyorlar. ukalalık olarak algılıyorlar. bukadarını biliyorsun cevabınıda kendin bul diyarolar. Çünkü bu bilgileri para karşılığı satıyorlar. Özel danışman şirketleri kurmuşlar. Gecen gün görüştüğüm bir muhasebecinin 2009 gelir vergisi 150.000 tl düşünün nekadar kazandığını. bu parayı sadece danışmanlıktan kazanmış. parayı veren düdüğü calar. emekpara demek değil bilgi sermaye para demek günümüzde.

Sn. Katar;

Bu kanıya nerden vardınız? Bizimle paylaşırsanız biz de kusurumuz varsa görür düzeltiriz. :)

Sayın Katar forumda yenisiniz,öncelikle aramıza hoş geldiniz.Fakat burada ne derin konular tartışıldı daha önceleri :) İsterseniz yorum yazmadan önce forumu biraz inceleyin.Ayrıca daha ilk mesajlarınızda (henüz 4.mesajınız) sitem ve serzenişle konuya girmenizi açıkçası yadırgadım.Daha usturuplu bir dil kullanabilirdiniz.Biraz daha dikkat diyorum:saygılar

La havle

Bende soruyu sorarak cevabımı bedavaya getireyim dedim ama olmadı napalım artık ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Sn Sibel;

Sorunuzun cevabı tek . Zaten siz de onu yazmışınız. emek olarak konamaz. Ancak bunun başka yöntemleri elbet vardır.

Sermaye belirlenir. Ortak hesaben sermaye taahhüdü ödemesini yapmış gibi olur. Emek ne kadarsa hesaben ödenir.

öncelikle forum yöneticilerinden özür dilek isterim. sanırım yanlış anlaşıldım. "benim sözüm forumlarda" diye başlıyor. bu forumda kelimesini kullanmadım. Bu foruma yeni üye olabilirim fakat takip ettiğim bir site. ayrıca takip ettiğim ve bazılarına üye olduğum sitelerde var. ben anlatmak istediğim tüm forumlarda ortak bir noktaya parmak basmaktı. türk insanının ortak karakteristiği. öğrenmeye aç. paylaşmaya kapalıyız. birde şerşeyi hazır elimize gelsin isteriz. hemen o anda işimizi yapacak kadar bilgi yeterlidir bizim için.

sayın, twolf sitede en derin tartışma olarak giderlerin artmasından ve ortak büro kullanımı hakkındaki tartışma olduğunu düşünüyorum. en çok tartışılan sosyal konular. saygılarımla,
forumdan alıntı,
NUR ARSLAN
Ben Nur Arslan, 2000 yılında SMMM Belgemi aldım ve aynı yıl 9.ayda büromu açtım. Ben de büro açmadan önce gitar çalıyor, soft pastelle resim yapıyor, karamsarlıklarımda manzum yazı ve şiirler yazıyordum.Şimdi bunları yapamıyorum. Yaşamımızdaki yoğunluklar arttıkça kendimize daha az vakit ayırıyoruz nedense...

günün şiiri
Dün geldi: Nedir aradığın? dedi bana:
Bensem, ne bakarsın o yana bu yana?
Kendine gel de düşün, içine iyi bak:
Ben senim, sen ben; aranıp durma boşuna!
ÖMER HAYYAM 'dan