Emekli Engelli İşe Alımında Maaşı Kesilir mi ?

yken

Katkı Sunan Üye
Engelli kontenjanında bir açığımız var. Şartları sağlayan malulen emekli birini almak istiyoruz. Emekli maaşını etkilemez biliyorum ama yine de sormakta fayda var.
SGDP'ye tabi olarak işe alımını yapmamazı halinde emekli maaşını etkilemez değil mi?

506 sayılı kanuna göre (ssk) malulen emekli olan kişi çalışmaya başlaması durumunda malulen almış olduğu emekli maaşı kesilir
malulen emekli bir kişiyi sgdp li olarak sigortalı gösteremezsiniz, tüm sigorta kollarına tabi olması gerekir.

Malulen emekli mi, özrü nedeniyle yaşlılık aylığı alan mı bu kişi?
Özür oranı %60 tan fazlaysa malulen emeklidir ve malulen emeklilerin tekrar çalışmaya başlamaları durumunda almış oldukları aylık kesilir.

Malulen emekli mi, özrü nedeniyle yaşlılık aylığı alan mı olduğunu soracağım, nerden anlayabilir doğru olarak hangisi olduğunu.

ben bu konuyu pek anlamadım. malulen emekliyim ve aynı yerde emekli olduktan sonra yeniden çalışıyorum ve sos.güv primi yatırılıyor normal ssk lı değil de normal emekli olup ta sigoralı olanlarla aynı prosüdür yapılıyor.
başka bir sorum da bir ara seçim vaadi olarak emekli çalışanlara yapılan sos.güv.kesintisi oranı düşürülüp emekli olup çalışanlardan kesilen tutarın bir kısmı çalışana verilecek diye bir konuşmalar olmuştu bunla ilgili kanun çıktı mı ya da çıkar mı yakında bilgisi olan cevap verirse sevinirim.tşk ler