Emekli Olanın Tekrar Aynı Yerde Çalışması

Merhaba

Emekli olup tazminatı alıp aynı yerde devam etmek isteyen kişinin giriş çıkışı ile ilgili izlenecek yol nasıldır
Çıkış yapıp hemen ertesi güne giriş yapabilir miyiz?

Önce çıkış olacak. Ancak hemen işe devam etmeye başlarsa sgdp olarak girişini yaparsınız. Ama normal şartlarda emekliliği onaylanana kadar beklerler hani emekliliği garanti olsun diye. Sonradan düzeltmeyle falan uğraşmamak için.

Merhaba

Emekli olup tazminatı alıp aynı yerde devam etmek isteyen kişinin giriş çıkışı ile ilgili izlenecek yol nasıldır
Çıkış yapıp hemen ertesi güne giriş yapabilir miyiz?
En azından çıkış tarihi ile giriş tarihini aynı ayda yapmamak daha iyi olur.

Önce kurumdan gün toplama dilekçesi ile emekli olabileceğine dair yazıyı alsın, o yazıyla çıkışını yapın. Kuruma emeklilik dilekçesi versin. Emekliliğe hak kazanmıyorsa zaten emeklilik nedeniyle çıkışı yapmamanız gerekir.

Giriş işlemleri TC kimlik no ile yapıldığından , emekliliğin onaylanmasını beklemeye gerek kalmıyor. Ertesi gün SGDP li olarak girişi yapabilirsiniz.
Ocak 31 emekliliğe hak kazanma tarihimde, 31 ocak ilgili yazıyı aldım, çıkışım yapıldı, çıkış evrağıyla kuruma emeklilik için formu doldurup teslim ettim, 1 şubat sgdp li olarak girişim yapıldı, 3 gün sonra tahsis no belirtilmişti sgk evrak takip sisteminden takip ettiğim evraklarda.

Gene de sıfır sıkıntı olsun diyorsanız, çalışanınız 1 hafta dinlensin, girişini 1 hafta sonra yapın.

Keremcem üstadın söylemiş olduğu gibi problem yaşanmaması adına biraz boşluk olması iyidir. Boşluk bulunmaması halinde ve kıdem tazminatını gerektiren bir ayrılıkta, aralıksız işe devam edildiğinden dolayı daha önce almış olduğu kıdem tazminatı yok hükmünde olup kıdem süresi ilk işe giriş tarihinden başlayarak hesaplanmaktadır. (Yargı. 9.hd. 01011998 e1998/12227, k.1998/13829)

bizim firmada şubat ayında böyle bir talep geldi.
SGK'dan günün dolduğuna dair yazı istedim.
O yazıya istinaden Hizmet Fişi doldurdum E-bildirgeden.
İşten çıkışını yaptık. Tazminatını hesapladık.
hemen ertesi güne işe girişini SGDP olarak yaptık.
Şuan için bir problem yok.

Zaten günlerinde eksik yoksa bir sorun olmaz. Bazen sgk günleri siliyor başkasının primi o kişiye yatmış oluyor vs. emeklilik aşamasında tespit ediyorlar bunu. Eğer emekliliği kesinleşmeden giriş yaparsanız ve günleri silinirse bu sefer emekliliğe hak kazanamamış oluyor geriye dönük iptal ek falan yapmanız gerekiyor ceza çıkıyor bu sefer.