fonradar

Emekli Olduktan Sonra Aynı İşyerinde Çalışmaya Devam Edilmesi Halinde Yıllık İzin Süresi

Merhabalar,
Şu an çalışmakta olduğum iş yerine 02 Kasım 2009 tarihinde başladım ve Nisan 2012'de emekli olarak yine aynı işyerinde SGDP ye tabi olarak çalışmaya devam ediyorum. Emekli olunca kıdem tazminatım ödendi ancak kullanmadığım izin ücreti ödenmedi. Bu durumda 2014 yılı Kasım ayından sonra yıllık izin hakkım 20 gün mü olur yoksa işe yeni başlamışım gibi 14 gün mü olur?

İş kanununu okudum ancak anlayamadım. Bu konuda sıfırdan başlarsınız veya geçmiş yıllar yanmaz 20 gün ile devam edersiniz gibi net bir cevap alabilirsem çok sevinirim.
Teşekkürler

Not: Bu arada 48 yaşındayım. 50 yaşını geçen emeklilerde izin hakkının otomatik olarak 20 gün olduğunu biliyorum

Bu konu tartışmalı. Yasa hükmüne göre aynı işyerinde çalıştığınız için izin kıdeminizin devam etmesi lazım. yani sizin deyimizle 20 gün.
Ancak Yargıtay emekli olduğun zaman tüm haklarını sıfırladın. izin kıdeminde sıfırlandı. Bu nedenle baştan başlarsın diyen kararlar verdi.
En sonunda ise görüşünü değiştirerek başa döndü ve izin hakkına esas çalışmanın sıfırlanmıyacağını belirtti.

İŞ HUKUKUNDA YILLIK ÜCRETLİ İZİN ve UYGULAMALARI

Sn.Nizam beye katılmakla birlikte,
istisna olarak, yıldan artan,başka bir ifadeyle ücreti ödenerek tasfiye edilemeyen süre var ise(ki bu olay da var görünüyor)hizmet süresinin hesabında, başlangıç olarak, bu sürenin baz alınmasının uygun olacağı düşüncesindeyim.

Yıllık Ücretli İzin Süreleri
Hizmet süresi Gün
Hizmet süresi 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) olanlara En az 14 gün
Hizmet süresi 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara En az 20 gün
Hizmet süresi 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara En az 26 gün

Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.

yaşınız 50 ve üzerinde ise zaten en az 20 gün izin kullanırsınız.

Yıllık Ücretli İzin Süreleri
Hizmet süresi Gün
Hizmet süresi 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) olanlara En az 14 gün
Hizmet süresi 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara En az 20 gün
Hizmet süresi 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara En az 26 gün

Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.

yaşınız 50 ve üzerinde ise zaten en az 20 gün izin kullanırsınız.

Bunlar doğru da soru bu değil.

kesin sonuç ali tezel tarafından açıklanmış
alıntıdır:
"Yani yıllık ücretli izin hesabında izin süresi belirlenirken, son olarak çalışmaya başladığı işyerinde geçen hizmet süreleri dikkate alınacaktır. Başka bir işverenin yanında geçen hizmet süreleri normal çalışanlarda olduğu gibi emekli çalışanlar içinde hesaba dahil edilmeyecektir."

AliTezel.com - Emekli çalışanın yıllık izni