Emekli Olup Aynı İşyerinde Çalışmaya Devam Etmek

Cemil

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Çalıştığım işyerinde 6 yıldır çalışıyorum ve işimi seviyorum. Bu ay emekliliğe hak kazandım ancak şartlar iyi olduğu için aynı işime devam etmek için işverene bunu bildirmedim.
İşverene emekli olup aynı işime devem etmek istediğimi söylersem yasal olarak işyerinde çalışma hakkım varmı veya işverenin çalıştırmama hakkı varmı.
Şimdiden teşekkürler
Cemil

Emekli olup yaşlılık aylığı için başvuruda bulunabilmeniz için, çalışmıyor olmanız, yani işinizden ayrılmanız gerekiyor.
İşinizden ayrıldığınız anda, tekrar orada başlamanız için hem sizin hem de işvereninizin bunu istemesi gerekiyor.
Nasıl siz emekli olduktan sonra , orada çalışmak istemiyorsanız sizi zorlayabilecek bir mekanizma yoksa,
işvereninizi açısından da durum aynıdır, o istemediği sürece szi çalıştırmaya zorlayacak bir düzenleme yok.

Keremcem Bey cevabınız için teşekkürler
Emekli dilekçemde tüm özlük haklarım saklı kalmak üzere emekli olmak istiyorum ve aynı işimde çalışmak istiyorum yazsam geçerli olmazmı.
Teşekkürler
Cemil

Bu iş biraz nazik. Bence sizin öncelikle işvereninizl oturup açık açık konuşmanız gerekir. Çünkü emekli olmak üzere ayrıldığınız zaman kıdem tazminatınızı hak ediyorsunuz. Bir kere kazanılmış hakkınızı alın. Çünkü ilerde ne olur ne olmaz, kim öle kim kala. Sonrada çıkış giriş yaparak aynı işyerinde çalışmaya devam edebilrisiniz.

Keremcem Bey cevabınız için teşekkürler
Emekli dilekçemde tüm özlük haklarım saklı kalmak üzere emekli olmak istiyorum ve aynı işimde çalışmak istiyorum yazsam geçerli olmazmı.
Teşekkürler
Cemil
Sn.nguroy un da belirttiği üzere,
emeklilik, kazanmış olduğunuz özlük haklarınızı SIFIRLAYAN bir durumdur. Hayatınızda hiç bir değişiklik olmasını istemiyorsanız ve bunu garanti altına almak istiyorsanız,
emeklilik hakkınızı kazanmış olmanıza rağmen emeklilik için başvurmayabilirsiniz.

............................

Yazınız çok çirkin hatta terbiyesizce... Hiç kimse ihtiyacı olmazsa emekli olduktan sonra çalışmak istemez.

Moderatör tarafında düzenlendi:
............................

Size cevap verip sizin seviyenize inmeyeceğim.

..................................
Yuh,
bir önceki ayıbınızın üzerine hala kendinizi haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz ya ,
yazık.