Emeklilik Başvurusu Yapıp Tekrar Aynı İşyerinde Aynı Ay İçinde SGDP İşe Başlama Ve Emeklilik Durumu

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Günaydın
İşyerimizde çalışan 2 personel EYT li durumunda bugün emekli olmak için 8 kodu ile çıkış yapılıp beşvuru yapacaklar
Emekli başvurusu yapan personellerimizi 6 mart itibariyle tekrar işe başlayacaklar sosyal güvenlik destek primi olarak (Emekli olarak işe girişleri yapılacak SGDP li)
Bu durumda emeklilik için 4 martta başvuran kişi aynı ay içinde 6 martta tekrar SGDP li olarak işe başlarsa emeklilik başvurusu iptal olur mu? Emeklilik başvurusuna etkisi olur mu? Teşekkürler

Geçen sene emeklilik işlemleri için bir çalışanın çıkışını yaptık, emeklilik tahsis no verilmeden bir iki gün sonra SGDP olarak işe giriş işlemi yaptık, SGK'dan bizi aradılar ve bildirgenin iptalini istediler. Şansımıza bu hadise ay başında oldu ve muhtasar öncesiydi, yoksa uğraşır dururduk.
SGK esas bu konuda bir bilgilendirme yapmalı, herkes farklı bir şey söylüyor. Biz SGDP'li olarak işe tekrar girişleri hemen yapmayacağız. Ne olur ne olmaz.

Yanlışım varsa SGK konusunda deneyimli meslektaşım düzeltebilir.

Bugün de verseniz Mart ayının 31.de verseniz emekli maaş hesaplamaları takip eden ayın 1.den başlar
bu durumda Mart ayı emekli maaşınızı zaten alamıyorsunuz.
(Bu konuda çelişkili ifadeler var. Maaş hesaplamasının emeklilik başvuru tarihinde başlayacağına dair.
Ama araştırmalarım sgk uzmanlarından dinlediğim MART ayının maaşı alınmıyor.Nisan1 den maaş hesaplaması başlıyor.)

Eğer çalışan olarak maaşınız yüksekse martın sonunda verince hem kıdem tazminatı daha fazla alınır
hemde ömür boyu alacağınız emekli maaşınızı Mart bildirgesini tam gün olarak gönderdiğinizden biraz daha arttırmış olursunuz.

Bu durumda 30 Mart tarihinde 8 kod ile çıkışını yapıp .yine 30 Mart tarihinde emeklilik başvurusunda bulunularak
Mart ayı maaşı tam alınacak ve Mart ayı sgk pirimide tam ödenecek.Mart ayı 31 gün olduğundan eksik günde olmuyor.
30 gün bildirge veriliyor.
İnternet başvurularında tahsis no veriliyor diye biliyorum.
Ertesi gün 31.Mart tarihinde'de 1.Nisan'dan SGDP ile giriş yapılacak.
Benim izleyeceğim yol bu.

Burada bir önemli hususu daha belirtmekte fayda var.
Bilindiği üzere Sgdp'ye tabi çalışanlarda 5510 sayılı kanun gereği 5 puanlık indirim uygulanmamaktadır.
Fakat bu EYT'ye mahsus olmak üzere,eyt kapsamında emekli olupta aynı işyerinde tekrar çalışmaya devam edecekler için şöyle bir hak tanınmış.

Bu konuda ERSİN UMDU üstadın makalesinden şöyle bir alıntı yapayım

EYT’linin Yeniden İşe Alınması

Emeklilik sonrası çalıştırılmak istenen işçiler işverenin tercihine göre işe alınabilir ya da alınmayabilir... Hangi işçinin yeninden işe alınıp alınmayacağına işveren tek taraflı olarak karar verebilir. Bu hususta ayrımcılık veya eşitlik gibi bir duruma dikkat edilmesi söz konusu değildir. İşe alınan işçi emeklilik sonrası ara vermeksizin işe devam etmesi düşünülüyorsa işten ayrılış dilekçesinin verdiği günü ertesi günü için SGDP'li olacak şekilde işe giriş bildirgesi verilerek işe devam ettirilebilir. İşçinin talebi yoksa giriş için herhangi bir boşluk süre verilmesine gerek yoktur. İsçinin SGDP girişi yapılması için emeklilik talebinin neticelenmesinin beklenmesine gerek yoktur. Ayrıca, kabul edilen kanunda emekli olunan işçi 30 gün içinde aynı işyerinde yeniden işe alınması halinde SGDP’li olarak bildirilen işçi için %5 puanlık teşvikten yararlanılacaktır. Muhtemelen bununla ilgili yayınlanacak genelgede kanun numarası ile kanun türü belirlenecektir.

Saygılar

Kayıt üzerinde öyle olabilir ama pratikte olmayabilir, herkesin durumu da aynı değil. Sonra SGK memurları bakalım ne yapacaklar her başvuru kabul edilecek mi?

Merhaba, bir çalışan 60 gün ile Eyt kapsamında emeklilik hakkını kaybetmekte. O dönemde çalıştığı işveren sigortasını geç yapmış bu neden ile Sgk kendisinden konu ile ilgili (işveren tarafından yazılmış sigorta başlangıcını geriye çeken bir yazı) yazı istemiş. Bu yazı ile birlikte emeklilik işlemin başlar denilmiş. Böyle bir durum sözkonusumu.? Şayet bu duruma göre nasıl bir yazı hazırlanmalı.? Teşekkürler,

Merhaba, bir çalışan 60 gün ile Eyt kapsamında emeklilik hakkını kaybetmekte. O dönemde çalıştığı işveren sigortasını geç yapmış bu neden ile Sgk kendisinden konu ile ilgili (işveren tarafından yazılmış sigorta başlangıcını geriye çeken bir yazı) yazı istemiş. Bu yazı ile birlikte emeklilik işlemin başlar denilmiş. Böyle bir durum sözkonusumu.? Şayet bu duruma göre nasıl bir yazı hazırlanmalı.? Teşekkürler,
:) ilk defa duydum. Yazı ile olabiliyo muymuş? Sonra oyacaklar o işvereni :) Yıllar evvel Zeki-Metin'in aşı reklamları aklıma geldi. Hani mektupla aşı olunuyomuş ya :)

Peki kağıt üzerinde bunun yapıldığını varsayar isek;
* Geçmişe dönük işe giriş bildirgesi düzeltilecek.
* Aradaki dönemlere ait prim gecikme faiz ve düzenlenecek İ.P.C. tutarları yansıyacak.
* O tarihten itibaren yararlanılmış olan teşvik ve yardımlar faizleri ile birlikte geri alınacak.
bunlar aklıma gelenler. İşveren başka ne gibi ağır tablolar ile karşı karşıya kalır...?

Peki kağıt üzerinde bunun yapıldığını varsayar isek;
* Geçmişe dönük işe giriş bildirgesi düzeltilecek.
* Aradaki dönemlere ait prim gecikme faiz ve düzenlenecek İ.P.C. tutarları yansıyacak.
* O tarihten itibaren yararlanılmış olan teşvik ve yardımlar faizleri ile birlikte geri alınacak.
bunlar aklıma gelenler. İşveren başka ne gibi ağır tablolar ile karşı karşıya kalır...?
SGK işverene intahar etsin'e benzer bir öneride bulunmuş. Gerçekten zor. Üstelik birde sırf işçi EYT haketsin diye sahtekarlık olarak itham ihtimali de yok değil.

3 aydan önceye işe giriş yapıldığında konu müfettişliğe intikal ediyor. Sonra ayıkla pirincin taşını.Sgk,arada böyle olta atabilir,uyanık olmak lazım.

tekrar SGK'lı olmadan tüm maaşı huzur hakkı ödemesi alabiliyor kişi. tekrar SGK lı olmanın bir faydası var mı yoksa sadece boşuna SGK primi mi ödenmiş olur? bunu çözemiyorum. Kişinin sigortalılığı eski olduğu için böyle bir imkan var.

SGKda çalışan memurların sözüyle iş yapmayın sakın.O an ağzından çıkar sonra ben söylemedim öyle birşey derler.Eğer gerçekten böyle bir durum var ise bir avukata danışın bu iş hukuki bir alana girer artık

Sizin bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok zaten değil mi???

Sizin bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok zaten değil mi???
O dönemde çalışan işveren ile görüşmüş. İşverende bu yazı isteğine olumlu cevap vermiş ve gereği için topu bize atdı. Fakat işveren (eski müşterim) ile henüz görüşmedik. Durum ve sonuçları ile ilgili kendisini bilgilendiricez.

Sgk nın böyle bir tavsiyede bulunacağını sanmıyorum. Daha çok işçi dava açmak için kendini garantiye alıyor bence.. Elinde işverenden alınmış yazı ile sgk tespit davası açacak gibi geldi bana..

Sgk nın böyle bir tavsiyede bulunacağını sanmıyorum. Daha çok işçi dava açmak için kendini garantiye alıyor bence.. Elinde işverenden alınmış yazı ile sgk tespit davası açacak gibi geldi bana..
Bakın buda iyi bir bakış açısı. Hep iyi niyetli düşünmemek gerek.