Emeklilik İşlemi

stajerim

Katkı Sunan Üye
sitede asgari ücretten temizlikci statüsünde çalışan işçi emekliliği haketti ve sgk ya gidip emeklilik yazısı aldı doğru sevinçle işverene götürdü ben emekliliği hakettim işte size resmi yazı benim 13 yıllık kıdem tazminatımı verin emeklilik işlemimi başlatın yapın diyor ama işveren sen bize noter onaylı olarak kapıcı dairesini boşaltacağın yazısını verirsen o zaman yaparız işlemini diye işi yokuşa sürüyor oysa buna hiç hakkı yok işçide notere gidince noter sen kafayımı yedin boşu boşuna bana 70 tl mi vereceksin öyle şey olmaz evden hemen çıkartırlar seni sen öyle bir yazı yazar işverene verirsen diyor.Eski işçilere de aynısını yaptırmışlar ama evden çıkanlara parça parça az az ödeme yapıp mağdur etmişler.Şimdi bu işçiye sgk da hemen işlemini başlatman lazım bunun dönemleri var o dönemleri geçirmemen lazım diyor şimdi bu durumda
1-emeklilik için işveren iab mi verecek işçiye, işçi tekrardan sgk ya gidecek mi?
2-emeklilik için belirli bir tarih varmı emekli maaşını hangi günü baz alarak hakedecek?

Böyle insanları gördükçe sinirlenmemek elde değil.13 yıl çalıştırmışsın yanında.O kadar yıl hizmet etmiş sana.İstemese bile vermen lazım kıdem tazminatını.

Öncelikle noter kanalıyla emekli olmak istediğinizi ve kıdeminizi talep ettiğinizi ayrıca kıdem ve emekliliği hakettiğinizi gösteren kağıdı işverene tebliğ edin.Bu talebinizi bildirdiğinize dair kanıt olsun elinizde.Tebliğ ulaştıktan sonra hala diretirseler işkura veya sgkya şikayet edin.Yine olmazsa gidip bir avukat ile görüşerek mahkemeye verin.Hakkınız olan şeyi almak için herşeyi yapın.Merak etmeyin hiçbirşey yapamazlar çıkışınızı yapıp tazminatınızı ödemek zorundalar.

1- İAB oluşturulacak, işçiye verilecek, işçi de bu belge ile SGK'ya giderek emeklilik başvurusunda bulunacak.
2- Emeklilik için SGK'ya 31 Mart'a kadar başvurursa Nisan'dan geçerli emekli maaşı bağlanır.

İşveren işi yokuşa sürüp işçiyi keyfi akşama kadar bekletip zar zor iab ni verdi ama tazminatını vermedi ısrarla git noterden evi boşaltacağına dair yazı getir sonra sen evden çıkınca veririz diyor böyle bir mantıksızlık olabilirmi bu işçi notere gitmişken ayın 10 unda işten ayrıldığı için ücretin 20 gün içinde ödenme zorunluluğundan dolayı en geç tazminat ve haklarımın ayın 30 unda tarafıma ödenmesi diye ihtar çekse nasıl olur?