Emeklilik Nedeni İle İşten Ayrılma

Aslında çalışanı emekli olduğu için biz çıkarıyoruz ama işten çıkış işlemlerini emeklilik üzerinden yapıyor olacağız.

Yani diyorsunuz ki,çalışan emekli olma koşullarına haiz ama ayrılmak istemiyor ,buna mukabil ayrılmasını işveren istiyor olduğu için(yani sanki biz çıkartıyormuş gibi olduğu için)ihbar tazminatı ödememiz gerekir mi?

Cevap:Hayır

Yani resmiyette olan veya olması gereken ile perdenin arkasını "işverenin örtülü baskısı"nı,ayrı ayrı değerlendirmek-düşünmek gerek,ikisi bir arada düşünülerek tek işlemde sonuçlandırılamaz.

Yalnız bu benzeri durumlara istinaden düşüncem;
Zaman zaman karşımıza çıkıyor,duyuyoruz, tabi bu durumlar işverenin zorlaması ile oluyorsa(ki olabiliyor) bu takdirde ayrılan/ayrılacak çalışanlar(ımız)a, kısmende olsa motivasyon,teşvik amaçlı olarak bir kaç aylık maaş tutarında ücret(gönül arzu eder 5-10 vs)ödenmesi/ödenecek olması yerinde olur.

Normal şartlarda bir kişiyi emeklilik sebibiyle çıkış yaparsanız ihbar vermenize gerek yok.Sadece kıdem verilir.Ancak çalışan emekli olmak istemiyorsa çalışmaya devam etmek istiyorsa ve siz yinede çıkaracağız diyorsanız bu kez işveren tarafından olarak değerlendirilir olay.Böyle olursa hem ihbar hem kıdem verilir.

Aslında çalışanı emekli olduğu için biz çıkarıyoruz ama işten çıkış işlemlerini emeklilik üzerinden yapıyor olacağız.

Selamlar
Bu ne demektir,açıkcası bende anlamadım.
Sağolsun diğer arkadaşlar,bahsetmek istediğinizi varsayımsal düşüncelerle yorumlamaya çalışmışlar ama varsayımlarla bir yere varamayız.
Neticede bu kişi,işten çıktıktan sonra emekli olacak mı olmayacak mı?
Saygılar

Selamlar
Bu ne demektir,açıkcası bende anlamadım.
Sağolsun diğer arkadaşlar,bahsetmek istediğinizi varsayımsal düşüncelerle yorumlamaya çalışmışlar ama varsayımlarla bir yere varamayız.
Neticede bu kişi,işten çıktıktan sonra emekli olacak mı olmayacak mı?
Saygılar

Sayın twolf; çalışanımız emekliliğe hak kazandı ve aylığını alıyor olacak.

Anladığım;iletiye göre emekli olacak(nitekim oluyor)diğer ifedeyle emeklilik nedeniyle işyerinden ayrılıyor,bu noktada sorun yok ama işci emeklilik nedeniyle ayrılmayı düşünmez/düşünmüyor iken,işverenin baskısı neticesinde bu iradesini kullanmış oluyor,dolayısyle işin iç yüzünü bilmeyen için işci kendi iradesiyle emekli olmuş oluyor.

Şimdi burada emekli olacak işci diyor ki,ben daha çalışmak istiyordum, beni zorla emekli olmaya siz zorladınız,bu takdirde her ne kadar "ememklilik nedeniyle"ayrılsamda ,beni bu şekil ayrılmaya zorlayarak işten çıkaran işveren olduğu için versin benim i.tazminatımı!..

Sonuçda 2 durum var.
a.ya işci emeklilik nedeniyle ayrıldı
b.yada (işci tazminat hak edecek şekilde)işveren çıkardı
Resmiyette gerçekleşen a"şıkkı halidir.

Netice;sn.Emrah beyin de işaret ettiği üzere ayrılma nedeni ne ise süreçler bu nedene bağlı gelişecek,dolayısyle bu neden "a"şıkkı ise buna göre , "b"şıkkı ise bu defa bu nedene bağlı olarak işlemler sonuçlandırılır.