Emeklilikte 4A 4B Seçeneği Etkisi

Merhaba,

SGK 4A seçeneğine tabiyim ve 5017 gün prim ödemem var. Primler hep tavanda ödendi. 2016 yılında prim gün sayısı dolacak ancak emekli maaşı için 10 yıl bekleyeceğim. Eylül gibi büro açmayı düşünüyorum. Büro açınca 4B seçeneğine geçeceğim. Bu durmda emeklilik süresi uzar mı ve emekli maaşımda düşme olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Akşamlar

Emeklilik tarihinizde uzar, ödeyeceğiniz prim günü de uzar, emeklilik maaşınızda (Düşükten öderseniz) düşer.

Sayın Zindan ve Sayın Rietveld,

Öncelikle bilgilendirme için gerçekten çok teşekkür ediyorum.
02.04.2016 tarihinde 5.750 gün olacak ve prim ödeme gün sayısı dolacak. Ama ben büro açmayı düşünüyorum bu durumda kaç gün uzar yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Çalışmalar Dilerim

Sayın Emrah Bey
SGK'dan da emekli olmak için bekleyeceğim. Bu arada bağkurdan prim öderim. Zaten diğer türlüde emekli maaşı alamayacağım 55 yaşına kadar bekleyeceğim için çok şey fark edermi bilemedim

Arkadaşlar konuyu SGK dan bir denetmene sordum. Kadınlarda 7.200 günde emekli olusun dediler. Son 3 yıl primleri yüksek ödersen bir kaybın olmaz dediler. Emekli maaşında en fazla 50 tl düşer dediler. Umarım birşey atlamıyorum.