Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

Üyelik
26 May 2009
Mesajlar
2
Herkese Selam,

Geçen yıl aldığım ev için bu sene emlak vergisi ödemek istediğimde bu yıl ödeyeceğim emlak vergisi kalemlerine ek olarak VERGİ ZAYİİ CEZASI adı altında bir yıllık vergi tutarında bir kalem daha gördüm.

Kadıköy Belediyesini aradığımda bunun geçen yılın vergisi olmadığını ilk yıl vergiden muaf olunduğunu ama emlak beyannamesini o yıl içinde yapmadığım için bu cezanın uygulandığını söylediler. Madem vergiden muaf neden bir ceza ödüyorum. Sonuçta vergimi ödemek için beyanname vermem gerektiğini de bana kimse söylemedi. Zira daha önce de Maltepe de bir ev almıştım. Beyanname vermemiş olmama rağmen vergilerimi ödeyebilmiştim böyle bir ceza da uygulanmamıştı. Bu yüzden du uygulamanın ne derece doğru olduğu konusunda şüphelerim oluştu. Böyle bir uygulama var ise belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir mi? Ben bu kalemi (sadece bu kalemi) ödemek zorunda mıyım? Yasal bir yaptırımı var mıdır? Zira ne kadar yasal emin olamadım.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Herkese Teşekkürler.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Emlak vergisi beyannamesi verilmediği için kesilen vergi zayii cezası

Merhaba,
Oldukça yasal bir uygulama. Maltepe Belediyesi uygulamamıştı diyorsun hatalı olan Maltepe Belediyesi.
Aşağıda Emlak Vergisi Kanununun ilgili maddesi var.

Bildirim verme ve süresi:
Madde 23 - ...........
Bildirimler;
a) Yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı bütçe yılı içerisinde,
b) Bu Kanunun 33 üncü maddesinde (8 numaralı fıkra hariç) yazılı vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde, değişikliğin vuku bulduğu bütçe yılı içerisinde,
Emlâkın bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye verilir.
Yukarıdaki fıkralarda yazılı haller bütçe yılının son üç ayı içinde vuku bulduğu takdirde bildirim, olayın vuku bulduğu tarihten itibaren üç ay içinde verilir. Elbirliği mülkiyetinde mükellefler müşterek imzalı bir bildirim verebilecekleri gibi, münferiden de bildirim verebilirler. Paylı mülkiyet halinde ise bildirim münferiden verilir.
............
............
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

Kadıköy Belediyesi bu konularda çok titiz ve hassastır. Başka yer olsa (mesela Ben Üsküdarı iyi biliyorum) Hatalar çok olabilirdi.
 
Üyelik
12 Eyl 2005
Mesajlar
866
Konum
İstanbul
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

Emlak Bildirimi, alımın yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar ilgili belediyelere verilir. Şayet alım yılın son 3 ayında gerçekleşti ise, 3 ay içinde verilir. Alımın yapıldığı yılın emlak vergisinin ödemesi gayrimenkulü satana aittir.
Süresinde, emlak vergisi bildiriminde bulunmayanlar, emlak vergisini cezası ve gecikme faizi ile birlikte ödemek durumunda olurlar. Emlak Vergisi Kanunu?nun32. maddesine göre;
Ek süreye rağmen beyanname verilmemesi halinde; vergi bu Kanun hükümlerine göre idarece tarh edilir. Şu kadar ki, gayrimenkulün maddi delillere göre tespit edilen değerinin beyan edilmesi gereken asgari değerden fazla olması halinde, bu değer üzerinden ikmalen vergi tarh olunur. Beyannamesini ek süreye rağmen vermeyen mükellefler adına vergi ziyaı cezası kesilir.
emlak vergisi bildirimini süresinde vermeyen mükellefler adına vergi, belediye tarafından tarh edilir. Bu hükme göre yapılacak tarhiyatta vergi ziyaı söz konusu olacağından, tarh edilecek vergiye vergi ziyaı cezası uygulanacaktır. Ancak mükellefiyetin başladığı yıl için vergi ziyaı cezası ile ikinci derecede usulsüzlük cezasından miktar olarak fazla olanı uygulanır.
Yapılan işlem yasalara uygundur.
 
Üyelik
26 May 2009
Mesajlar
2
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

Alakanız için öncelikle teşekkür ederim.

Kanuna uygun olduğu konusunda bir endişem kalmadı. Ama bu kanun ne derece doğru onu sorgulamak lazım sanırım.

Beyanname vermenin amacı verginin düzenli olarak alınmasını sağlamak olduğunu düşünüyorum. İlk vergi yılında bu işlemi yapmaya çalışan bir mükellefe herhangi bir vergi kaybı olmamasına rağmen bu cezayı kesmek ne kadar doğru?

Kaldı ki zaten tapuda kimin hangi emlağa sahip olduğu belli değil mi? Neden bir de beyanname zorunluluğu var?
Bu konuda yasal bir düzenleme yapılması gibi bir gündem var mıdır?

Yıllarca vergi kaçıran insanlar uzlaşma yoluyla bir şekilde bunlardan kurtuluyorlar ama kanunda açık arayıp işi yokuşa sürmeden vergisini ödemeye çalışan insanlara koyun muamelesi yapılıyor.
 
Üyelik
16 Eyl 2008
Mesajlar
806
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

kanunlar her zaman hukuka ve kamu vicdanına uygun olmayabilmekte ve bu kanunların ilgili maddelerinin iptali için vatandaşın dava açabilme yetkisi de yok sadece büyüklerimiz bizim yerimize düşünür meeeee
 
Üyelik
14 Ara 2008
Mesajlar
13
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

Herkeze Merhaba,
Bilgisi olan arkadaşlara bir sorum olacak.
2008 yılında bir adet arsa aldık arsanın yüz ölçümü 3000 m2 2008 yılı vergisiden muaf. sonraki yıllar sırası ile 2009 yılında 36.000 TL 2010 yılında 38.880 TL 2011 yılında 42.300 TL vergi ödemesi yapıldı
son olarak 2012 yılı için 300 m2 üzerinden 45.350 TL vergi tahakkuk etmiş durumda.
Arsa nın 2012 raiç değeri= 2.519 TL

2011 yılında bu arsada ruhsat çalışması yapıldı ve Tapuda yapılan işlemler yol terkleri vs.. İl encümenden kabul işleri sonrası Arsa Son hali 3275 m2 oldu.

Bu gün Bakırköy Belediyesine gittim 2008 yılında almış olduğumuz arsanın terk ve kabul tevi işlemleri sonrası 3.000 m2 den 3275 m2 ye çıktığını bildiridim bana beyan vermem gerektiği söylendi. Beyan doldurdum ve içeri verdim. 2 saat sonra bana bir Vergi Ziyaı Cezası getirildi. Ceza Tutarı Emlak Vergisinin 1/2 tutarı kadar. Yani 3275 m2 ye göre 2012 için tahakkuk eden emlak vergisi 49.498 TL nin yarısı kadar 24.749 TL

ilgili memura bunun gerekçesini sordum oda bana Beyannamenin zamanında verilmemesinden doğan ceza dedi..

Bende kendisine iyi tamam fakat ben 3.000 m2 için size beyanda bulundum şuan arsa tapum revize oldu ve 275 m2 arttı bu kısmı için güncelleme yaptırıyorum dedimsede razı edemedim. Yok diyor arsanız 1 m2 dahi artacak olsa bunu zamanında bildirmeseniz o yıl tahakkuk eden vergisinin yarısı kadar ceza keseriz diyor. Anca bunu hiç VUK 344 e göre dayandırarak kesiyor. fakat bu madde içinde böyle birşey bulamadım.

Şuan belediyeye ilgili gerekçenin bildirilmesi için dilekçe verdim gelecek cevaba göre dava açmaya hazırlanıyorum...

Bu hususta bana yardımınız olursa çok sevinirim.

sonuçta 2008 yılında 3.000 m2 için emlak beyanı vermişim arsamdaki revizeden dolayı 275 m2 artık olmuş. bunun beyanından sorumluyumdur diye düşünüyorum. Geç bildirim yapmış samda 275 m2 den doğacak vergi farkı üzerinden Vergi Ziyaı cezası uygularsın.
Ben bunu böyle biliyorum. aksini gösteren bir belge bulgu varsa lütfen yardımcı olunuz..
 
S

shellbymrt

Ziyaretçi
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

tapunuzda ki değişiklik size 2011 yılı içerisinde tebliğ edilmiş ise, bunu o yıl içersinde emlak beyannamenize yansıtmanız gerekiyor, aksi halde uygulanan vergi ziyaı cezası yerindedir.
Tebliğ işlemi, yılın son 3 ayında gerçekleşmiş ise, yine o tarihten itibaren 3 ay içerisinde beyan vermeniz gerekir diye düşünüyorum.
 
Üyelik
14 Ara 2008
Mesajlar
13
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

Bence sorunu dikkatlice okumalısınız. ilk tapu değil bu tapu revize edilmiştir.
neyseki sorunumu Maliye bakanlığı istanbul Defterdarlığı Diğer Vergiler grup müdürlüğü çözmüştür.
Özelge talebinde bulundum ve Özelgede Kesilmesi gereken Vergi Ziyaının ilk tapu ile revize edilmiş tapu arasındaki farka isabet eden fark kadarlık kısmın vergisi üzerinden kesilmesi gerektiğidir.




shellbymrt ' Alıntı:
tapunuzda ki değişiklik size 2011 yılı içerisinde tebliğ edilmiş ise, bunu o yıl içersinde emlak beyannamenize yansıtmanız gerekiyor, aksi halde uygulanan vergi ziyaı cezası yerindedir.
Tebliğ işlemi, yılın son 3 ayında gerçekleşmiş ise, yine o tarihten itibaren 3 ay içerisinde beyan vermeniz gerekir diye düşünüyorum.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

"Bence sorunu dikkatlice okumalısınız. ilk tapu değil bu tapu revize edilmiştir.
neyseki sorunumu Maliye bakanlığı istanbul Defterdarlığı Diğer Vergiler grup müdürlüğü çözmüştür.
Özelge talebinde bulundum ve Özelgede Kesilmesi gereken Vergi Ziyaının ilk tapu ile revize edilmiş tapu arasındaki farka isabet eden fark kadarlık kısmın vergisi üzerinden kesilmesi gerektiğidir.

"
Geçmiş olsun . Olması gereken de buydu zaten.
 
S

shellbymrt

Ziyaretçi
Ynt: Emlak Vergisi Beyannamesi Verilmediği İçin Kesilen Vergi Zayii Cezası

revize işlemi ile ilgili süre belirten bi kanun maddesini de belirtseydiniz aydınlanmış olurduk en azından.
 
Üyelik
24 Nis 2007
Mesajlar
6
Konum
İstanbul
Bence sorunu dikkatlice okumalısınız. ilk tapu değil bu tapu revize edilmiştir.
neyseki sorunumu Maliye bakanlığı istanbul Defterdarlığı Diğer Vergiler grup müdürlüğü çözmüştür.
Özelge talebinde bulundum ve Özelgede Kesilmesi gereken Vergi Ziyaının ilk tapu ile revize edilmiş tapu arasındaki farka isabet eden fark kadarlık kısmın vergisi üzerinden kesilmesi gerektiğidir.


Benzer bir durum şu an benim başımda var. Özelgeyi paylaşabilir misiniz.
 
Üyelik
30 Eki 2016
Mesajlar
1
Konum
istanbul
Emlak vergisi, mülk sahibi olan herkesin devlete ödemekle yükümlü olduğu vergi türüdür. Bu vergi mülkün yer aldığı sınırlar içerisinde ki Belediyeye ödenir. Belediyeye vergi ödeyebilmek için mal sahibinin emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekir. Mülkü yeni satın alan mülk sahibi ilk yıl emlak vergisinden muaftır. Yani emlak vergisi beyannamesini bildirildikten bir yıl sonra vergi ödemeye başlar.

Emlak vergisi beyannamesi geç verildiği takdirde cezası var mıdır?

Zamanında bildirilmeyen emlak vergisi beyannamesinin yasal yaptırımı bulunmaktadır. Mülk sahibi tarafından beyannamenin hiç verilmemesi ya da zamanında verilmemesi durumunda cezai işlem kaçınılmazdır.

Emlak vergisi beyannamesi vermeyenlere ikinci derece usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Beyannamenin zamanında verilmemesi vergi ziyaına neden olduğu takdirde vergi ziyaı cezası da kesilebilmektedir.

Emlak Vergisi Kanununun 23 maddesinde, “Bildirimler;
a) Yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı bütçe yılı içerisinde,
b) Bu Kanunun 33 üncü maddesinde (8 numaralı fıkra hariç) yazılı vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde, değişikliğin vuku bulduğu bütçe yılı içerisinde,
Emlâkın bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye verilir.
Yukarıdaki fıkralarda yazılı haller bütçe yılının son üç ayı içinde vuku bulduğu takdirde bildirim, olayın vuku bulduğu tarihten itibaren üç ay içinde verilir. Elbirliği mülkiyetinde mükellefler müşterek imzalı bir bildirim verebilecekleri gibi, münferiden de bildirim verebilirler. Paylı mülkiyet halinde ise bildirim münferiden verilir.” Şeklinde bildirim zamanları açıkça anlatılmıştır.


Geç beyanname verilmesi halinde, hem usulsüzlük hem de vergi ziyaı cezasına ek olarak vergi ziyaı cezası da eklenir ve yüksek olan bir tutar ödemekle yükümlü oluruz.
kaynak : Emlak vergisi beyannamesinin geç verilmesinin cezası ne kadardır? - 30 Ekim 2016 - Emlakta Haber
 
Üst