Engelli Raporu

Merhaba
Bir personelimiz engelli raporu İçin başvuracak . Sağlık raporu alabilmesi için ilk önce vergi dairesine mi yönlendirmem gerekiyor ? Vergi dairesine yazı yazacağım onlarda rapor İçin hastaneye yönlendirecek galiba

Merhaba
Bir personelimiz engelli raporu İçin başvuracak . Sağlık raporu alabilmesi için ilk önce vergi dairesine mi yönlendirmem gerekiyor ? Vergi dairesine yazı yazacağım onlarda rapor İçin hastaneye yönlendirecek galiba

Evet hem işçi hemde işveren adına yazılacak formlar var.Bunlarla vergi dairesine başvuracak,onlar raporun hazırlanması için hastahaneye yönlendirecekler.

Yok tahsinciğim

Evet hem işçi hemde işveren adına yazılacak formlar var.Bunlarla vergi dairesine başvuracak,onlar raporun hazırlanması için hastahaneye yönlendirecekler.

böyle bir uygulama yok.

Engellilik raporu ;

Engelli raporu alabilmek için gereken ilk şart, devlet tarafından yetkilendirilmiş tam teşekkürlü hastanelere gitmek şarttır. Rapor alınabilmesi için gerekenler listesi dönem dönem değişiklik göstererek güncellenmektedir. Bu hastanelerin içinde engelli raporu düzenlemesi için sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır. Engelli raporu almak için gerekli evraklar ve işlemler bu birimlerde gerçekleştirilir. Gerekli evraklarla birlikte engelli raporunun talep edilmesinin ardından burada istenen tüm testler yaptırılır. Ardından çıkan sonuçlar doktorların oluşturdukları heyete gönderilir. Heyet doktorları, engelli raporu hakkındaki kararını ilgili yönetmelik kapsamında verirler.

Eğer vatandaşın engellilik oranı %40'tan fazla ise kişi engelli sayılır. Engelli raporunun, şahsi olarak yapılan başvurular için 2 adet, bir kurum vasıtasıyla yapılan başvurular için 3 adet kopyası verilir.

Bunun dışında engelli raporu için yapılan başvuruların bizzat yapılması gerekmektedir. Ancak yapılan son değişikliklerin ardından rapor almak isteyen ancak engelli yüksek vatandaşlar için doktorlar tarafından evlerinde ziyaret edilerek rapor düzenlenmesi imkanı tanınmıştır.

Engelli raporu için istenen evraklar ise;

-2 adet vesikalık fotoğraf (Ancak bazı hastaneler daha fazla fotoğraf isteyebilir. Bu açıdan başvuru esnasında 2'den fazla fotoğraf bulundurulması işlemlerin daha hızlı ilerlemesi için önem taşır.)
-Engelli raporu başvuru dilekçesi (Bu dilekçeler hastanelerde mevcuttur.)
-Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Rapor alındıktan sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığına başvurulacak. (Vatan caddesine taşındı) rapor verilecek. Onlar raporu Ankara'ya yollayacaklar oradan çıkan sonuca göre engellilik durumu belli olacak oradan alınan engellilik yazısı kendi bağlı bulunduğun vergi dairesine verilecek. Kendi vergi dairene verdiğin rapordaki engellilik oranına göre bordroda uygulama yapacaksın

Örneğin. I derece engelli, II derece III derece engelli durumuna göre indirim uygulayacaksın

Mesela benim bir mükellefimin çalışanın tek gözü takmaydı rapor burada yüksekti raporu Ankara'ya gönderdiler. Ankaradan %37 geldi. Engelli indirimi alamadı

Ferhat abi, ben vergi dairesinin yalancısıyım :) Personel,engelli raporunu büyük ihtimal vergi indiriminde kullanmak için veya erken emeklilik için alacaktır.
Aşağıdaki sayfadaki yönergeler böyle olduğunu söylüyor.Uygulama değiştiyse veya farklıysa bilemiyorum.Daha 1 hafta evvel,böyle bir taleple karşılaştım.Hatta vergi dairesindeki memur da böyle yapılacağını söylemiş çalışana. Ama sonra işlem iptal edildi,hiç başlanmadı.

https://www.ivdb.gov.tr/engelli-vergi-indirimi

Son düzenleme:
merhaba,
yanıtlarınız için teşekkür ederim.
bende ilk önce hastaneye gidip engelli raporuna müracaat etmesini söylemiştim.
ancak önce vergi dairesine yönlendirmişler.
vergi, dairesi hastaneye yönlendirecekmiş.