Envanter Defteri

fb1907

Katkı Sunan Üye
bir firmanın envanter defterini elle yazacağız.Envanter defterine yazılması gereken bilgiler nelerdir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Envanter Defteri

açılış bilançosu.gelir tablosu.kapanış bilançosu benim bildiğim böyle.

Merhaba ;

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 185
Kapsam
Envanter defterine işe başlama tarihinde ve müteakiben her hesap döneminin sonunda çıkarılan envanterler ve bilançolar kaydolunur ve bu tarihe "Bilanço günü" denir. Envanter defteri ciltli ve sayfaları müteselsil sıra numaralı olur.

Esas olan bu maddeye göre hesap dönemi sonundaki envanteri de atlamayalım derim.

envanter defterine;
1-) 31.12.200X tarihli ayrıntılı bilanço (aktif - pasif)
2-) 31.12.200X ayrıntılı gelir tablosu
3-) aktifte yer alan mesela 120 alıcılar 15.000ytl 28 adet müşteriden ibaret ise teker teker isim tutar
not: 31.03.200X tarihinde noter görüldü tasdiki yapılmalı...

Bunlaara ilave olarak Özellikle; 150 ve 153 teki malların dökümünün yapılması gerekir.

Merhaba ;

Verilen yanıtlarda yer almayan farklı bilgilerle soruların yanıtlanmasını gerektiğini düşünüyorum ,bunun aksi verilen yanıtları okumadan yeni yanıtların yazılmış olmasıdır.

Bu da takdir edersiniz ki hem üzücü hemde mesaj kirliliğidir.

V.U.K madde 185 demekle bu maddenin uygulanmasını açıklamak farklı şeylerdir diye düşünüyorum .
sayın muhasebe ; çok gezenmi bilir çok okuyan mı?

Merhaba ;

Sanırım yine okumadan yazmışsınız.

Yazdığımı okur iseniz sadece madde 185 demediğimi benden önce yazan Sn.melissa arkadaşımın yazdığına ek olarak ve esas olan envanterin de yazılmasının gerektiğidir.

Bu arada çok okuyan konusunda ise sitedeki tüm mesajlar olsun, iş hayatımda olsun çok okuduğumu ifade etmek isterim.

Konuyu özelden de izah etmeye çalıştım. Oradan devam ederiz.

arkadaslar cevaplar icin tesekkurler...