fonradar

Eşimin Üzerine Olan Eve İlk Defa Beyanname...

Mrb;
Ev hanımı olan ve başka geliri olmayan Tapusu Eşim'e ait olan evi mart 2012'de kira kontratı benim adıma düzenlenmiş ve kira bedeli 500TL benim banka hesabıma yatan evimizin beyannamesini vermek istiyoruz.

1-Eşime ait banka hesabı bulunmadığından,kira bedeli hesabıma yatırıldığı için beyannameyi ben verebilirmiyim.İleride sıkıntı yaşarmıyım.
2-Beyanname eşimin adına düzenlenecekse eğer;
*** Şuan lojmanda oturuyoruz ve lojman kira kesintisi benim adıma (9 aylık kesintiyi çıkartıp onaylattım 2300 TL)
*** 2012 yılı içinde kendi adıma üniversite harç'ı yatırdım.Gelir'in %10'una kadar olan kısmını (450 TL)
Gerçek usulden gider indiriminden düşebilirmiyiz ve Para benim hesaba yattığı için ileride bana vergi borç çıkar mı?...

9x500:4500tl kira geliri
-3000tl vergiden istisna
:1500TL kalan
İndirilebilecek tutarıda şu şekilde buldum:1500x2300Lojman+450Eğitim/4500: 916TL
1500tl-916tl:584TL bu tutarın %15 vergi olarak ödenecek...

Aslında Anadalım olmayarak teoride muhasebe ve hukuk konularında eğitimim var.Sorumun kısmi cevabını bilsemde uygulamada nelerle karşılaşabileceğimin cevabını arıyorum?

Mrb;
Ev hanımı olan ve başka geliri olmayan Tapusu Eşim'e ait olan evi mart 2012'de kira kontratı benim adıma düzenlenmiş ve kira bedeli 500TL benim banka hesabıma yatan evimizin beyannamesini vermek istiyoruz.

1-Eşime ait banka hesabı bulunmadığından,kira bedeli hesabıma yatırıldığı için beyannameyi ben verebilirmiyim.İleride sıkıntı yaşarmıyım.
2-Beyanname eşimin adına düzenlenecekse eğer;
*** Şuan lojmanda oturuyoruz ve lojman kira kesintisi benim adıma (9 aylık kesintiyi çıkartıp onaylattım 2300 TL)
*** 2012 yılı içinde kendi adıma üniversite harç'ı yatırdım.Gelir'in %10'una kadar olan kısmını (450 TL)
Gerçek usulden gider indiriminden düşebilirmiyiz ve Para benim hesaba yattığı için ileride bana vergi borç çıkar mı?...

9x500:4500tl kira geliri
-3000tl vergiden istisna
:1500TL kalan
İndirilebilecek tutarıda şu şekilde buldum:1500x2300Lojman+450Eğitim/4500: 916TL
1500tl-916tl:584TL bu tutarın %15 vergi olarak ödenecek...
Beyannamenin eşiniz adına verilmesi gerekir. Sizin hesabınıza yatırılan kira ile ilgili vergi dairesi izahat isterse dbir dilekçe ile durumu açıklarsınız. Eşinizin hesap açtırıp kiranın bu hesaba yatırılması daha doğru olur. Ayrıca hesaplamanızda yanlış. Sizin durumunuzda götürü ve gerçek gider yöntemi arasında fazla bir vergi farkı yok. Götürü gider yöntemini tercih edebilirsiniz.

Açıklamalarınız için teşekkürler.Evet beyannameyi eşim kendi adına yapması gerekiyor.Banka Dekontları,lojman kesintisini ve evlilik cüzdanın fotokopisini bir dilekce ile beyana ek yapacağız.
Gerçek usulu seçmek istememizin nedeni önümüzdeki yıllarda kira 12 ay üzerinden hesaplandığında gerçek ile götürü arasında 100-120tl fark olacak olmasından ve götürüden malum 2 yıl devam etme zorunluluğu var.

Bu arada gelirler idaresinin i.net sitesinde gelir sahibi ben gözüküyorum ayrıca kendi adımada dilekce vereceğim ''kira geliri olarak gözüken ***** bankanın ****hesap numarasına yatan kira bedeli tapusu eşime ait eve ait olduğundan bu gelir tarafıma ait olmayıp beyanname eşim tarafından verilmiştir v.s. gibi en kısa sürede eşime banka hesabı açmam lazım gerçekten her seferinde uğraştıracak üstüne dilekceyi kesin kaybederler sonra uğraş dur temizleyeceğiz diye...