Eski Adrese Kesilen Elektrik Doğalgaz Faturası

Merhaba arkadaşlar, 3 000.00 TL doğal gaz 2500 kusur elektrik faturası geldi, firma ismi ve vergi no doğru fakat adres eski adresimiz. Yani artık o adreste başka firma var ama faturası benim sistemimde görünüyor. Faturayı işleme almazsam ilerde sıkıntı yaşar mıyız?

Cevaplar için teşekkürler 😊

İyi çalışmalar.

Merhaba
Bu tüketimi kim yaptı.Parasını kim ödedi.
Parayı diğer firma ödemişse,faturayı onlara verin kendi kayıtlarına alsınlar.Bu tarz faturalarda faturanın kime ait olduğundan ziyade,hangi adreste kullanıldı,kim kullandı,parayı kim ödedi detaylarına bakmak gerek.
Bu tip işyeri sabit giderleri dediğimiz telefon,elektrik,gaz gibi giderlerde,devir almak,firma adına faturalandırmak önemli olsa da,bu giderler daha ziyade adrese dayalı giderler olduğu için bu tüketimi kim yapmışsa o firma kayıtlara alabilir.

Üstad yukarıdaki sorunun tersini sorayım bende! :)

Osb'de imalatçı bir firmam var. 60-70 Bin TL elektrik faturaları var. Faturalardaki adres firmanın adresi, ancak alıcı adı, eski kiracıya ait.

Sonuçta bu tür faturalar farklı adrese düzenlenemeyeceğinden hareket ile gider yazılabilir mi? Diğer firmalarımda Elektrik, su gibi ufak tutarlı faturaları adresi aynı diye, farklı isim olsa bile kayıt ediyoruz. Fakat bunlar da tutarlar da yüksek, kdv iadeside alacak, terreddüte düştüm.

(Abonelik farklı hukuki sebeplerden dolayı üzerine alınamıyor!)

Siz olsanız ne yapardınız?

Zindan üstad selamlar
Bu mesleğe başladığımdan beri bu tarz sabit giderlerin başkaları adına kayıtlı olmasaına rağmen kullanan firmanın gider yazamaması kuralına hiç şahit olmadım.Gerçi direkt bu konuda bir incelemede yemedim,belki incelense bu konuda takılabilirdim ama bu da benim şansım herhalde.
Ancak usulde firmanın kendi adına aboneliği üzerine alması gerekse de vergileme açısından buraya dikkat ettiklerine hiç rastlamadım.Kdv iadesinde bu açıdan sorun çıkabilir mi emin olmasamda bu tarz giderler,abone adından ziyade adrese dayalı yapıldığı için bir sorun çıkacağını da zannetmiyorum.
Ancak bazı soru işaretleri var yinede? şöyle ki;
1- Bu faturalar eski kiracı adına düzenlendiğinden şu anki kiracının e-arşiv sisteminde görünmeyecektir.Yani faturaları buradan kontrol eden firmalar bu faturaları göremeyecekler.Fatura gelmediğinde kuruma gidip fatura çıkarmak zor olacak,sayaçlar üzerinde işlem yapmak zor olacak.çünkü malum abone kimse işlemi de onların yapması gerekecek.Bu şekilde handikaplar olacaktır.
2- Eski taşınan kiracı halen vergi mükellefi mi değil mi ona da bakmak lazım.Çünkü e-arşiv fatura o kişinin sistemine düşüyor.belki de o kişide (şayet vergi mükellefi ise) faturayı görmesede nasılsa resmi kurum faturası diyerek gidere bile yazıyordur kimbilir.(gerçi bu çok zorlama bir düşünce tabi)
Eski kiracı halen vergi mükellefi değilse,bu açıdan bir sorun olmayacaktır tabi.
3- En doğrusu bence şu olur.(bunu yapmakta çok zor farkındayım) Eğer abonede ismi geçen şahıs vergi mükellefi ise,bu faturayı giderine yazıp,sonra yeni kiracıya yine kdv dahil şekilde yansıtma faturası kesmesi gerektiğini düşünüyorum.Mesela sizde böyle bir şey olsa kdv iadesi açısından hiçbir sorun kalmaz.Bu haliyle de bence sorun olmazda,yinede böylesi daha doğru geliyor bana.

Bu tip sorunlarında önüne geçebilmek için firmaların kendi aboneliklerini yapması en doğrusu.
Fakat elektrik idaresi (en azından evlerde) şöyle birşey yapıyor.Taşınan kiracı aboneliği kapattırmasada,yeni kiracı kira sözleşmesiyle gidip eski borcu kapatıp kendi adına aboneliği yenileyebiliyor.Yakın zamanda annemin evi için böyle bir şey yaşadık çünkü.Biz daha kapatamadan yeni kiracı gidip kapatmış ve aboneliği kendi adına almış.Sadece annemin adına depozito bedeli içeride kaldı şu anda,bende onu çözmeye çalışıyorum bugünlerde. Evlerde durum böyleyken işyerlerinde de çok farklı olduğunu düşünmüyorum.
Neyse,ben olsam ne yaparım.Bu elektrik faturasını, ödemesini bankamdan yaptığım sürece kayıtlara alırım,kimin adına olduğuna da takılmam,iademe dahil ederim.

Üstad yukarıdaki sorunun tersini sorayım bende! :)

Osb'de imalatçı bir firmam var. 60-70 Bin TL elektrik faturaları var. Faturalardaki adres firmanın adresi, ancak alıcı adı, eski kiracıya ait.

Sonuçta bu tür faturalar farklı adrese düzenlenemeyeceğinden hareket ile gider yazılabilir mi? Diğer firmalarımda Elektrik, su gibi ufak tutarlı faturaları adresi aynı diye, farklı isim olsa bile kayıt ediyoruz. Fakat bunlar da tutarlar da yüksek, kdv iadeside alacak, terreddüte düştüm.

(Abonelik farklı hukuki sebeplerden dolayı üzerine alınamıyor!)

Siz olsanız ne yapardınız?
Osblerde ilgili Osb yönetiminden uygunluk almadan faaliyet gösteremezsiniz. Eğer sizden önceki kiracı orayı boşalttı ise siz yönetimden izin almadan faaliyete başlayamazsınız. bu durumda Osb yönetimi ile görüşmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.