Esnaflıktan Ltd.

• Konbuyu başlatan keating
  • Başlangıç tarihi
K

keating

Ziyaretçi
Merhaba, bir sorum olacak yardımcı olur musunuz?
Anten işi ile uğraşan bir esnaf arkadaşım var. Anten işinin yanında bir de giyim işi ile uğraşmak istiyor. İkiside birbirinden bağımsız işler. Sorum şu: Arkadaşım esnaflıktan çıkıp limited şirkete dönüşürse şube açması mı daha avantajlı olur yoksa esnafken de alakasız bir iş ile ilgili şube açabilir mi? Hangisinin artısı daha çoktur?
2.sorumda; muhasebe bürosunda kullanılan mali müşavirlik setlerinde çek-senet-kasa- modüllerine ihtiyaç yok değil mi? Beni yeni bir program alacağım. Ama karar veremedim. Orkayı biliyorum. Ama başka bi muhasebeci arkadaşımda öyle bir program kullanıyoki, ön muhasebeyide kapsıyor programı. Mali müşavirlik bürolarında çek-senet ile ilgili bi işlem yapılmıyor bildiğim kadarıyla.Ne önerirsiniz?

Ynt: Esnaflıktan Ltd.

esnaf yanı sahıs mukellef istediği her işi kanunlara uygun olduğu surece yapabilir.
yapacağı işlerin birbirine bağımlı veya bagımsız olmasının veya subesının olmasının bı onemı yok.

avantaj derken sahsın kıra gelırlerını yıl ıcınde elde ettiği ciro gibi bilgilerin bilinmesı gerekır.

muhaesebe burosunda ön muhasebe de kullanılan proğramlara ıhtıyac yoktur. yalnızca programı alırken donem sonu işlemlerini ( yansıtma işlemlerini) otomatık yapan proğramları tercıh etmenı tavsıye edrım. çok zaman kazandırıyor.