Etüt Merkezi veya Dersane Muhasebesi Hakkında

etüt merkezi veya dersane muhasebesi hakkında
verilmesi gereken beyannameler ve muhasebe kayıtları hakkında tüm bilgileri almak istiyorum.
bilgilerini benimle paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
saygılarımla

Ynt: etüt merkezi veya dersane muhasebesi hakkında

arif döner ' Alıntı:
etüt merkezi veya dersane muhasebesi hakkında
verilmesi gereken beyannameler ve muhasebe kayıtları hakkında tüm bilgileri almak istiyorum.
bilgilerini benimle paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
saygılarımla
Etüt Merkezi ve Dershaneler arasında Amaçları açısından önemli farklar vardır.
i-Etüt Merkezileri MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRENCİ ETÜT EĞİTİM MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ'ne göre kurulup örgütlenmektedirler.
Özel öğrenci etüt eğitim merkezinin amacı, ilköğretim okullarına devam eden öğrencilerin, öğretmen gözetiminde derslerine çalışmalarına, ödevlerini yapmalarına, bu Yönetmelikte belirtilen alanlardaki etkinliklerde bulunmalarına yardımcı olmak, Türk Millî Eğitiminin amaçlarına uygun olarak öğrencileri ilgi ve yeteneklerine göre çeşitli etkinliklere yöneltmektir.

ii- Dershaneler İse;
Kurumun Amacı

Madde 6- Kurumun amacı; 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun genel ve özel amaçlarıyla temel ilkelerine uygun olarak öğrencileri;

a) Başarılı olmak istedikleri derslerde yetiştirmek ve bilgi düzeylerini yükseltmek,

b) Bir üst okulun giriş sınavlarına hazırlamak,

c) Kamu veya özel kuruluşlarca yapılacak olan sınavlara hazırlamak,

d)Belli alanlarda ilerlemek amacıyla; araştırma ve inceleme yapmaya, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda uzmanlaşmaya teşvik etmek

için gerekli çalışmaları yapmaktır.

Ancak bu amaç farklılıklarına rağmen Muhasebe Sistemleri Hizmet maliyetini esas almaktadır.
Bir hizmet işletmesinin yapılmakta olan hizmetlerinin maliyetleri, esas olarak ilk madde ve malzeme, işçi ücret ve giderleri, memur ücret ve giderleri, dışardan sağlanan fayda ve hizmetler, çeşitli giderler, vergi, resim harçlar ve amortisman giderlerini içerir. Satış ve genel yönetim personeline ilişkin maliyetler hizmet maliyetlerine verilmez ve oluştukları dönemin gideri olarak kaydedilirler.

Diğer tarafdan Bu merkezler diğer vergi mükellefleri ile aynı beyanname ve bildirimleri yerine getirirler.
Ancak Dershanler her yıl aralık ayı içerisinde ayrıca 492 sayılı harçlar kanununa göre harç ödemek zorundalar.
Ancak aynı düzenleme etüt merkezleri için geçerli değildir.