Evlenirken Çeyiz Yardımı Alan Dul Aylığı Bağlatabilirmi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Evlenirken çeyiz yardımı alan iki yıl geçmedikçe ilk eşinden tekrar dul aylığı bağlatabilirsiniz

Soru: Eşim öldüğünden dul maaşı alıyordum. Fakat bu arada kısada olsa bir nikâh yapmak zorunda kaldım ve boşandım. Boşandıktan sonra SSK dan sağlık karnemi yine ölen eşimin adına verildi ve yakın zamana kadar maaşı da alabiliyordum. Fakat kimliğimi yenileyince kızlık soyadımla verdiler ve ben maaşımı alabilir miyim? Ne yapabilirim?

Cevap: Nikâh yaptığınızda çeyiz yardımı almışsanız, iki yıl geçmediği sürece aylık bağlanmaz. Ancak, çeyiz yardımı almamışsanız, ilk eşinizden tekrar dul aylığı bağlatabilirsiniz. Yapacağınız iş, bulunduğunuz yerdeki sosyal güvenlik kurumu il müdürlüğüne yazılı olarak başvurmaktır.

Sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödediğinizde emekli olabilirsiniz

Soru: 28 Mart 1954 doğumluyum. 1974 de SSK lı oldum. 284 gün prim ödedim. 1999 yılında muhtar olarak Bağ-Kurlu oldum. Halen Bağ-Kur ödemekteyim. Bundan sonra SSK lı olarak prim ödesem, ne zaman emekli olabilirim? A.C

Cevap: 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 23 yıldan fazla süredir sigortalı olduğunuzdan eski kanun şartlarına tabi olarak emekli olacaksınız. Eski kanuna göre SSK da emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. Primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurumdan emekli olunduğundan, bu şartlara tabi olmak için sigortalı bir işte çalışarak en az 1260 gün prim ödemeniz gerekiyor. Sigortalı bir işte çalışarak prim ödemenizi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olursunuz.(1 Eylül 2009 dan itibaren ara vermeden prim öderseniz Mart 2013 ayında emekli olursunuz)

Bağ-Kura 1 Ekim 2008 den önce kayıt mümkün değil

Soru: 1950 doğumluğum ve 1979 maliye kaydım var 6 yıl fakat bağ-kurda kaydım yok ne yapmalıyım? A.N

Cevap: Bağ-kura süresi içinde kayır ve tescilini yaptırmayanlara, 2 Ağustos 2003 tarihi Resmi Gazetede yayımlanana 4756 sayılı Kanunu ile kayıt ve tescilini yaptırmaları için 6 ay yani 2 Şubat 2004 tarihine kadar süre verildi. Bu tarihe kadar vergi kaydı ibraz edenlerin sigortalılık hak ve yükümlülükleri vergi mükellefi olduğu tarihten başlatıldı. Bu süreyi kaçırdığınız için 1979 yılından Bağ-Kura kayırt yaptırmanız mümkün değil. Bugün için Bağ-Kura 1 Ekim 2008 den önceki bir tarihle kayıt olunamıyor.

Babanız istediği zaman emekli olabilir

Soru: Babam 1950 doğumlu ve 1978 de esnaf olarak Bağ-Kura kayıt olmuş. 1994 de de durdurulmuş kaydı. Emekli olabilmesi için ne yapılmalı? F.E

Cevap: Cevap: Babanız kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olmak için; 15 tam yıl prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi. 16 yıl prim ödemesi olup 57 yaşını doldurduğu için istediği zaman emekli olabilir.

EKREM SARISU