Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılmaya Kıdem Tazminatı Vermiyorlar:((

Üyelik
9 Şub 2013
Mesajlar
5
Konum
Çanakkale
Merhabalar,

Nişanlım(bayan) Nisan 2011'den bu yana(yaklaşık 2 yıldır) bir Aile Hekimliğinde ücret karşılığı sözleşmeli olarak (4/Bli değil; KPSS ile atama yoluyla değil; Valilik namına İl Sağlık Müdürlüğü'yle yapılan sözleşme karşılığı) 4A sigortalısı olarak ebe pozisyonunda çalışıyor. Maaşları ve sigorta primleri Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ödeniyor. Aralık ayında da sözleşmelerini yenilediler.

Öğrenmek istediğim şu; evlilik nedeniyle il değiştirmek zorunda kalacak ve sözleşmesini fesih bildirimine uygun olarak feshedecek olan nişanlım, Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne nikahtan sonra kıdem tazminatını almak için ne yapması gerektiğini sorunca; ilgili memur daha önce de evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma için bir dilekçe aldıklarını ancak kıdem tazminatını ödemediklerini bu yüzden olumsuz yanıt verdiklerini söylerek nişanlıma da kıdem tazminatı ödeyemeyeceklerini söylemiş.

Bu durumda nişanlımın evlilik nedeniyle sözleşmesini fesih ettikten sonra kıdem tazminatı alma hakkı yok mudur, İş Kanununu inceliyorum almaması için bir neden yok gibi görünüyor, gözden kaçırdığım bir nokta mı var? Bizim bu durumda ne yapmamız gerekiyor?
Yoksa devlet kurumu diye 4/A sigortalısı olarak çalışmasına rağmen kıdem tazminatı ödememek için diretiyorlar mı? Acil olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederimm:)
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Dıger mevzuatları bılemem,
Ama nısanlını 4857 sayılı ıskanuna tabi calışansa, o kanun nísanlınıza o hakkı verıyor, tazmınatı odemek ıstemeyen ısveren , nısanlınızın íş mahkemesinde açacagı davayı kaybettıgınde '' ıstemeye ıstemeye'' de olsa, hak kazandıgı gunden ıtıbaren hesaplanacak faizle odemek zorunda kalır. Yeter kı sozlesmesını, 1 yıl ıçınde evlılık nedenıyle feshetsın.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,202
Konum
Manisa
Henüz nişanlı iken bu talebi yapamazsınız. Önce evlenmeniz sonra evlilik tarihi itibari ile 1 yıl içinde evlilik nedeni ile iş akdinizi sonlandırmalısınız.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Merhabalar,

Nişanlım(bayan) Nisan 2011'den bu yana(yaklaşık 2 yıldır) bir Aile Hekimliğinde ücret karşılığı sözleşmeli olarak (4/Bli değil; KPSS ile atama yoluyla değil; Valilik namına İl Sağlık Müdürlüğü'yle yapılan sözleşme karşılığı) 4A sigortalısı olarak ebe pozisyonunda çalışıyor. Maaşları ve sigorta primleri Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ödeniyor. Aralık ayında da sözleşmelerini yenilediler.

:)
Maaşları ve sgorta primlerinin ödenmesine bakarsak,sanırım kendi mevzuatından kaynaklanan farklılık var.
İmzalanan sözleşmede de uygulama bakımından atıfda bulunularak bir kanun veya yönetmelik den bahsediliyor olabilir sonuçda bu sözleşmeye de bakmak lazım ( sanki 4/B ye yakın bir durum var gibi)
 
Üyelik
9 Şub 2013
Mesajlar
5
Konum
Çanakkale
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Sözleşmesi 5258'in 3. maddesine istinaden yapıldı ve sözleşmelerinde kıdem tazminatına ilişkin ayrıca bir hüküm yok. Nianlım aynı zamanda iş kanununa tabii bir çalışan olduğuna göre gözden kaçırdığımız bir husus yoksa ortada bir hak söz konusu ve bu hakkın peşinden sonuna kadar mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
 
Üyelik
9 Şub 2013
Mesajlar
5
Konum
Çanakkale
Dıger mevzuatları bılemem,
Ama nısanlını 4857 sayılı ıskanuna tabi calışansa, o kanun nísanlınıza o hakkı verıyor, tazmınatı odemek ıstemeyen ısveren , nısanlınızın íş mahkemesinde açacagı davayı kaybettıgınde '' ıstemeye ıstemeye'' de olsa, hak kazandıgı gunden ıtıbaren hesaplanacak faizle odemek zorunda kalır. Yeter kı sozlesmesını, 1 yıl ıçınde evlılık nedenıyle feshetsın.
Tamamen aynı düşüncedeyim, teşekkürler.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
İş Kanunu açısından evet durum bu ama daha öncede benzer durumlar olmuş ve bu ad altında ödeme yapılmamış ve bizzat kendisine de söylenildiğine göre iş kanunu yönünden değil, kendi mevzuatı yönünden(şahsen bilmiyorum) bir sorun-engel var gibi.Önce bu noktayı netleştirmek,daha sonra ne şekilde ayrılır ise tazminat ödenir noktasını tespit etmek isabetli olacaktır.
 
Üyelik
9 Şub 2013
Mesajlar
5
Konum
Çanakkale
Teşekkür ederim Şeref bey ilginize..
İş Kanunu açısından evet durum bu ama daha öncede benzer durumlar olmuş ve bu ad altında ödeme yapılmamış ve bizzat kendisine de söylenildiğine göre iş kanunu yönünden değil, kendi mevzuatı yönünden(şahsen bilmiyorum) bir sorun-engel var gibi.Önce bu noktayı netleştirmek,daha sonra ne şekilde ayrılır ise tazminat ödenir noktasını tespit etmek isabetli olacaktır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
5258 diyince, isler degisebilir.
Eger nisanliniz 4C ise, is sonu tazminati olacaktir kendisinin hak kazanabilecegi tazminat, evlilik te bildigim kadariyla is sonu tazminatina hak kazandirmiyordu. Bu sebeple 4857 ye tabi ise demistim ilk yanitimdam
Seref beye katiliyorum.
 
Üyelik
29 Haz 2009
Mesajlar
76
Konum
İZMİR
Evlilik tazminatı alabilmek için nikah tarihinin, iş akdinin sonlandığı tarihten önce olması mı gerekiyor. Bayan işçi, iş akdini evleneceği gerekçesiyle sonlandırdıktan sonra 1 yıl içinde evlendiğinde kıdem tazminatını alamaz mı ? Kanunda ki 1 yıllık sürenin başlangıcı nedir ? Teşekkürler.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Evlilik tazminatı alabilmek için nikah tarihinin, iş akdinin sonlandığı tarihten önce olması mı gerekiyor. Bayan işçi, iş akdini evleneceği gerekçesiyle sonlandırdıktan sonra 1 yıl içinde evlendiğinde kıdem tazminatını alamaz mı ? Kanunda ki 1 yıllık sürenin başlangıcı nedir ? Teşekkürler.

Alamaz. Sürenin başlangıcı nikah tarihidir.
 
Üst