Faaliyet Kodu

bulent249

Fenomen Üye
Demir,çelik veya krom gibi maddelerden tank, kazan vs.gibi imalat yapan işletmenin faaliyet kodu konusunda yardımlarınızı rica ederim.

Ynt: Faaliyet Kodu

259101 demir veya çelikten kapasitesi 300 lt.yi gecmeyen tank, varil,fıcı............muhafazaların imalatı.
olabilirmi

252902 de 300 litreyi geçenlerdi sizin durumunuz hangisine uyuyorsa

Yeni başlık açmamak için buradan devam ediyorum. Çiğ köfte satışı yapan bir mükellefe açılış yaptık. Vergi dairesi oturacak yeri olmayan fast food 561005 olarak kod vermiş. Tam olarak karşılamıyor ama bakınca çokda alternatif bulunmuyor. Bu kodların önemi nedir. Oturacak yeri olan olarak düzelttirsem mi acaba diye düşünüyorum (Dükkanda 2 tane masa var). Üstatların fikirlerini alsam...

Bu kodların şimdilik fazla önemi yok. Ancak sektör bazında, beyan edilen gelirleri tespit edip, düşük kar beyan edenleri öncelikle incelemeye alacaklarını söylüyorlar. Kabaca sizinle aynı koddaki firmaların beyanlarını karşılaştıracaklar.

2012 yılı faaliyet listesinde ki kodu yazıyorum ama uyarı veriyor. Kitap vs. satışı 476101

2011 yılında onayladığınız vergi levhanızda aynı kod görünmekte mi?

Görünmekte tabi, yalnız onda da hata mesajı vardı :)

Arkadaşlar, mükellef asıl işinin yanında ayrıca yazıcıların kartuş ve tonerlerinin dolum hizmetini yapıyor. bu kartuş ve toner dolum hizmetine karşılık gelen FAALİYET KODU nu listeden seçemedim.Paylaşımlarınızı rica ederim.

ilhan ' Alıntı:
Arkadaşlar, mükellef asıl işinin yanında ayrıca yazıcıların kartuş ve tonerlerinin dolum hizmetini yapıyor. bu kartuş ve toner dolum hizmetine karşılık gelen FAALİYET KODU nu listeden seçemedim.Paylaşımlarınızı rica ederim.

Arkadaşlar hala bi cevap bekliyorum.teşekkürler

arkadaşlar esas faaliyetinin yanında ayrıca kartuş toner dolumu işi yapıp gelir elde eden mükellef için Faaliyet kod listesinden uygun tanımlı kod bulamadım.tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

28.C.28.2.3.07 kodunu kullanın diyeceğim ama o da kartuşu imalatını kapsıyor, oysa siz kartuş dolumu yapıyorsunuz. Bu durumda kırtasiye ürünleri perakende ticaretine ait 30.G.47.6.2.01 kodunu kullanmak daha mantıklı gibi görünüyor.