Faaliyet Konusu Ekleme

merihs12

Katkı Sunan Üye
Eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veren bir ltd şti, inşaat işi ( kat karşılığı) yapmak istiyor. Ana sözleşmesinde bu faaliyet ile ilgili herhangi bir ibare yok.Bunun için nasıl bir işlem yapmalıyız ? kolay gelsin

Yeni TTK Uyarınca İlave faaliyet konusuyla ilgili olarak anasözleşme değişikliği ve ticaret sicilinde tescil işlemi yapılmadan vergi dairesine yapılan ilave faaliyet *bildiriminin *yeterli kabul ediliyor diye biliyorum.
Üstadlar Teyit Edebilir

Merhaba
Eğer herhangi bir kurumun özellikle bu faaliyeti gazetede veya nace kodlarında görmek istiyorum diye bir dayatması olmadıkça herhangi bir ana sözleşme değişikliğine gitmenize gerek yok.Yeni faaliyeti vergi dairesine bildirmek yeterlidir.
Fakat hem ana faaliyet hemde asıl nace kodunuz inşaat işi olacaksa,burada ilgili oda,faaliyet konusu tadili isteyebilir.(çok net bilgim yok)

Sayın merihs12 ,

Bu konuyu kimbilir kaç kez yazdık, yeni TTK "Ultra Wires" kuralından vazgeçti bu nedenle faaliyet konusu meselesi ortadan kalktı. Ancak oda kaydı esnasında ana faaliyet kodunuzu bildirirsiniz, çünkü İTO doğal olarak üyelerini belirli bir kategorizasyona tabi tutar ki buda doğaldır. Esasen faaliyet konusu vergi dairesini de ilgilendiren birşey değil, belediyeyi ilgilendirir, ruhsat vb konular için.

Sayın merihs12 ,

Bu konuyu kimbilir kaç kez yazdık, yeni TTK "Ultra Wires" kuralından vazgeçti bu nedenle faaliyet konusu meselesi ortadan kalktı. Ancak oda kaydı esnasında ana faaliyet kodunuzu bildirirsiniz, çünkü İTO doğal olarak üyelerini belirli bir kategorizasyona tabi tutar ki buda doğaldır. Esasen faaliyet konusu vergi dairesini de ilgilendiren birşey değil, belediyeyi ilgilendirir, ruhsat vb konular için.

Sayın hocam,

Eylül 2017 tarihinden beri şahıs şirketi sahibiyim. Ana faaliyet kodum e-ticaret üzerine idi. Lakin yoklamaya gelen kişiye e-ticaretin yanı sıra oto alım satım işi de yapacağımı bildirdim. Yoklama fişinde aynen bu şekilde ifade edilmiş fakat vergi levham sadece e-ticaret üzerine açılmış. E-ticaret işini yaklaşık 10 aydır yapmıyorum. Oto alım satım işi ise aktif bir şekilde devam ediyor.

Soruma gelince;

1) Sizce faaliyet kodu değiştirme talebinde bulunmalı mıyım? E-ticaret işini artık yapmıyorum.
2) Ana faaliyet kodu dışında bir iş yapmış olmamın herhangi bir yaptırımı yada cezası var mı ?
3) Home office olarak çalışıyorum. Olası bir değişiklik talebinde oto alım satım işinin fiziki şartları sağlanmaması bahane edilerek değişiklik talebim geri çevrilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

- Yoklama da yazılmış ise, vergi dairesi kayıtlarında faaliyet kodları arasında o da yer alıyordur. Yer almıyorsa bile vergi dairesi sicil ile görüşün tekrar yeni bir yoklamaya gerek kalmadan ekleyebilir. İsterseniz e-ticareti de ikinci sıraya çekip, oto işini birinci sıraya getirebilir ve böylece vergi levhasında da görünmüş olur.
- Hayır yok, yapabilirsiniz.
- Hayır geri çevrilemez. Yapabilirsiniz.

Vergi Dairesi, Esas sözleşme amaç konularında ilave faaliyetin adı geçiyor mu diye soruyor. Ticaret odası amaç konuda geçmiyorsa nace kodu eklemesi yapmıyor.