Fason Tekstilde Hesap Planı

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabalar..biz fason tekstil işi yapıyoruz.iş yaptığımız firma asıl dikilecek olan malları bize veriyor.Bunun dışında bu malları dikmek için aldığımız bobin, iğne,tela vs.gibi malzemeyi dışarıdan biz alıyoruz. Bu aldığımız malzemeyi muhasebe kayıtlarına işlerken hesap kodu olarak 740 hesabımı yoksa 151 hesabımı kullanmam gerektiği ile ilgli çelişkiye düştüm.fason işi hizmet işi ise bu ayrımı nasıl yapmalıyım..teşekkürler

Ynt: fason tekstilde hesap planı

neslisah ' Alıntı:
merhabalar..biz fason tekstil işi yapıyoruz.iş yaptığımız firma asıl dikilecek olan malları bize veriyor.Bunun dışında bu malları dikmek için aldığımız bobin, iğne,tela vs.gibi malzemeyi dışarıdan biz alıyoruz. Bu aldığımız malzemeyi muhasebe kayıtlarına işlerken hesap kodu olarak 740 hesabımı yoksa 151 hesabımı kullanmam gerektiği ile ilgli çelişkiye düştüm.fason işi hizmet işi ise bu ayrımı nasıl yapmalıyım..teşekkürler

Sevgili formdaş

Dışarıdan aldığınız bobin iğne tela v.s malzemeleri 150 hesabın alt hesaplarında takip edebilirsiniz kullanıldışça 150 hesaptan 740 hesaba atabilirsiniz.Yanlız burda dikkat etmeniz gereken husus fason işin olabilmesi için bütün malzemenin fasonu yaptıran tarafından sağlanmasıdır.

ferhat

Ynt: Fason Tekstilde Hesap Planı

ferhat bey fason iş yaptığımız firma bize verdiği bobinin faturasınıda kesiyor.bunun dışındaki ufak tefek iğne çizgi taşı makas kalem vs. yi dışarıdan alıyoruz.bu duruma göre değerleme yaparmısınız.

neslisah ' Alıntı:
ferhat bey fason iş yaptığımız firma bize verdiği bobinin faturasınıda kesiyor.bunun dışındaki ufak tefek iğne çizgi taşı makas kalem vs. yi dışarıdan alıyoruz.bu duruma göre değerleme yaparmısınız.

Dolayısıyla konu yukarıda yazdığım gibi yani ipliğinizi bile veriyorlar Dolyaısıyla ufak tefek olan iğne,çizgi taşı makas vs.sizin 150 hesabınızın altında açacağınız hesaplarda takip edilecek kullanıldıkça 740 hesaba atabilirsiniz.Yanlız makas demişsiniz.Şunu belirtmek isterim.Makas vb.malzemeleri diğer işlerinizdede kullandığınız için ATİK sınırını aşmayan (bu sınır 2008 için 600.-ytl)
Bunu direk 740 hesabın altında açaçağınız Küçük Demirbaş Giderlerine atabilirsiniz Yanlız Topluca alınan makasları göz önünde bulundurun bunlar Küçükdemirbaş değil Direk demirbaş olurlar.Örneğin 1 tane makas alındı Gider 10 tane alınıp 600.-ytl sınır aşılırsa bu demirbaş

ferhat

Merhaba,

Sayın Ferhat;

Makas dediğiniz ürün tek başına kullanılan bir ürünse ki bir tane alındığındada aynı işlevi gördüğüne göre öyle olmalı ; 1 tane veya on tane alınması farketmez. Birbirini Tamamlayıcı parça niteliği taşımayan her biri ayrı ayrı kullanılabilecek şekilde olan ürünlerin toplu halde alımlarıda gider olarak değerlendirilmelidir.

Ayrıca;

150 hesapta 740 hesaba giriş yapılmasıda uygun değildir; Hammadde neteliği taşıyan ürünler kullanılmaya başlandıkça 710 hesaba alınmalı burada 711 hesap aracılığıyla 622 hesaba yansıtılmalıdır.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın Ferhat;

Makas dediğiniz ürün tek başına kullanılan bir ürünse ki bir tane alındığındada aynı işlevi gördüğüne göre öyle olmalı ; 1 tane veya on tane alınması farketmez. Birbirini Tamamlayıcı parça niteliği taşımayan her biri ayrı ayrı kullanılabilecek şekilde olan ürünlerin toplu halde alımlarıda gider olarak değerlendirilmelidir.

Ayrıca;

150 hesapta 740 hesaba giriş yapılmasıda uygun değildir; Hammadde neteliği taşıyan ürünler kullanılmaya başlandıkça 710 hesaba alınmalı burada 711 hesap aracılığıyla 622 hesaba yansıtılmalıdır.

Saygılarımla,

Sayın Uzman

Burda imalat yok üretim yok sadece fason işçilik var.Yani mamül üretilip mamülün bünyesine giren birşey yok
Dolayısıyla sadece hizmet işi var onun için 150 hesaba alınan malzemeleri 710 hesaba alıp 711 aracılığıyla 622 hesaba atmak doğru değil 150 hesabtan 740 hesaba atılması uygundur.

ferhat

Fason üretim veya kısaca Fason, biri diğerine göre ekonomik üstünlüğe sahip iki firma arasındaki ilişki sonucu, küçük firmanın büyük firma için anlaştıkları türde, miktarda ve kalitede sürekli olacak şekilde üretim yapması ve bu üretimi anlaştıkları tarihte teslim etmesidir.(Kyn. http://tr.wikipedia.org/wiki/Fason)
Yine 51 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (11/A) bölümünde de belirtildiği üzere, fason işin şartı, imal edilecek mal ile ilgili ana hammadde başta olmak üzere hammaddelerin fason iş yaptıranlarca temin edilmesidir.

Bu açıdan fason üretim yapan işyelerinin özellikleri şunlardır.
Hammaddesi siparişi verene ait olmak üzere yalnızca emek, yardımcı mlz. ve üretim faktörlerinden olan Tesis, makina ve cihaz kullanan işyerleridir. (Bunun yanısıra Konfeksiyon Üretimin vazgeçilmez giderlerinden olan Elektrik, Tamir Bakım vb. üretim giderlerinine katlanan)
Tanımdan da anlaşılacağı üzere Fason Üretim yapan işyerleri Üretimi Kendi Nam ve hesaplarına yapmadıkları için bir hizmet işletmesi sayılabilmekte ve böylece muhasebe kayıtları şu şekilde yapılmaktadır.
Örnek 1-
A İşyeri B Fason işyerine 3000 Adet Pantalon üretim için sipariş vermiş ve bu iş için birim maliyeti 1,40 mt 4200 mt kumaş göndermiştir. B fason işyeri bu üretimi günlük 500 adet fiili kapasite gerçekleştirerek 6 günde tamamlamıştır. Bu üretim için
Birim maliyetleri şu şekilde olmak üzere kendisi satın almış ve üretimde kullanmıştır.
Fermuar 1 adet olmak üzre = 3000 adet(Fazla detaya girmeyeceğim) 3000 YTL
Bu durumda öncelikle yapması gereken kayıt (Örn.KDV Gözardı edilmiştir)
--------------------------------------
150 Fermuar hes. 3000 YTL
100 KAsa 3000 YTL
-------------------------------------
İşçilik giderleri için
136 AGİ
740 BRÜT ÜCRET
740 SSK İŞVEREN PAYI
740 SSK İŞS.İşveren OPAyı
360 GV STPR.+DV
361 SSK PRİMİ
100 KASA
740 ELEKTRİK VB Gide.
100 KASA
Üretim Gerçekleştiğinde ise
740 fermuar
150 fermuar
622 Pantalon Üretimi
741 Fermuar
741 Ücretten Maliyete isabet eden kısım
741 Elek. Amortis ve Benzeri giderlerden Maliyete isabet eden kısım olarak
muhasebeleştirilir.
13 Nolu TMS göre de Satış ve Genel Yönetim personelllerine ilişkin maliyetler hizmet maliyetine verilmez ve ilgili olduğu dönemin gideri olarak kabul edilir.
"f) Hizmet İşletmelerinde Yapılmakta Olan Hizmetlerin Maliyeti
Madde 16-
Bir hizmet işletmesinin yapılmakta olan hizmetlerinin maliyetleri, esas olarak ilk madde ve malzeme, işçi ücret ve giderleri, memur ücret ve giderleri, dışardan sağlanan fayda ve hizmetler, çeşitli giderler, vergi, resim harçlar ve amortisman giderlerini içerir. Satış ve genel yönetim personeline ilişkin maliyetler hizmet maliyetlerine verilmez ve oluştukları dönemin gideri olarak kaydedilirler. "

Merhaba,

Bakınız;

Üretimin fason olarak yapılıyor olması, işleyişi değiştiremez; ortada bir üretim var;

Şimdi bir üretim işletmesinde hammaddeler iki yerde bulunur;

1. İşletmenin deposunda

2. Atelyede

İşletmeye mal alındığı zaman 150 hesaba alınır; dolayısıyla 150 hesap grubu işletmenin deposunu ifade eder;

Hammadde üretime sevk edildiğinde 710 hesap alınır; Sarfiyat gerçekleştiğinde 711 hesaptan 151 hesaba yansır; dolayısıyla 710 hesap bakiyesinden 711 hesap bakiyesi düştükten sonra atelyede kullanıma hazır olan hammaddeyi ifade eder;

Şimdi fason olsun olmasın; hangi işletmede dönem sonunda yarı mamül kalmaz;

Bakınız hastane gibi hizmet üretimi yapılan yerlerde bile tedavisi tamamlanmamış, hastalar dönem sonunda yarı mamül olarak kalmalıdır;

Bu yüzden 150 hesaptan 740 hesaba direkt olarak gönderme yapılamaz;

süreç üretim sürecidir.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Bakınız;

Üretimin fason olarak yapılıyor olması, işleyişi değiştiremez; ortada bir üretim var;

Şimdi bir üretim işletmesinde hammaddeler iki yerde bulunur;

1. İşletmenin deposunda

2. Atelyede

İşletmeye mal alındığı zaman 150 hesaba alınır; dolayısıyla 150 hesap grubu işletmenin deposunu ifade eder;

Hammadde üretime sevk edildiğinde 710 hesap alınır; Sarfiyat gerçekleştiğinde 711 hesaptan 151 hesaba yansır; dolayısıyla 710 hesap bakiyesinden 711 hesap bakiyesi düştükten sonra atelyede kullanıma hazır olan hammaddeyi ifade eder;

Bakınız hastane gibi hizmet üretimi yapılan yerlerde bile tedavisi tamamlanmamış, hastalar dönem sonunda yarı mamül olarak kalmalıdır;

süreç üretim sürecidir.

Saygılarımla,
Sayın Uzman,
Ortada bir üretim olduğu doğru ancak kendisi için üretip bir satış değilde bir hizmet üretimi var.
Dolayısıyla 740 nolu hizmet üretim maliyetinin kullanılması gerekir.
Bilindiği üzere, Maliye Bakanlığı?nın 26.12.1992 tarih ve 21447 sayılı Resmi Gazete?de yayınlanan 1. sayılı Muhasebe Uygulama Genel Tebliği ile zorunlu hale getirilen Tekdüzen Muhasebe Uygulamamasına 01 Ocak 1994 tarihinden itibaren başlanarak yürürlüğe girmiştir.
150. İLK MADDE VE MALZEME
Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullan?lmak üzere iflletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işlletme malzemesi,ambalaj malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır.
74 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ
Bu grup hizmet iflletmeleri ile ilgilidir. Hizmet işletmelerinde 71, 72 ve 73 gruplarda yer alan hesaplar kullanIlmaz. Bu hesaplar yerine bu gruptaki hesaplar kullanılır. Hizmet işlletmelerinin
üretim maliyetlerinin izlenmesinde kullanılan hesaplar bu grupta yeralır.
demektedir.
Dolayısıyla hizmet işletmelerinde 71,72 ve 73 nolu gruptaki hesaplar kullanılamaz.

Bu konu hakkında aslında bir kaç meslektaşımızın getirdiği bir çözüm önerisi vardır.
Dilerseniz bunlara bakabilirsiniz.
http://www......pdf

Merhaba,

Sayın Mohicans;

Aşağıda verdiğim fason üretim örneğini; sizde kendi yönteminizle burada çözerseniz; ne demek istediğim anlaşılacaktır.

Firma kendisine gönderilen çerçeveleri boyayıp, cam takmak ve ambalajlamak suretiyle fason üretim yapmaktadır;

A Firmasından 50.000 Adet çerçeve gönderilmiştir. Çerçeveler boyanıp cam takılarak ambalajlanacak ve her ay 10.000 adetlik partiler halinde gönderilecektir. Her parti teslim anında faturalanacaktır.

Her çerçeve için 150 gr boya kullanılmaktadır.
Her çerçeveye 70cm2 cam takılmaktadır.
Her Çerçeveye 150 Cm2 lik ambalaj malzemesi kullanılmaktadır.

Firma camları 20 m2 lik plakalar halinde almakta kesimi kendisi gerçekleştirmektedir.
20 m2 camın kesilerek 28 adet 70 cm2 lik cam elde edecektir. Hep plakada 40 cm2 fire verecektir.

Çerçevenin boyanması 8 dakika sürmektedir
20 cm2 camın kesilerek 28 adet 70 cm2 lik cam elde edilmesi 8 dakika sürmektedir.
Çerçeveye cam yerleştirilip takılması işlemi 3 dakika sürmektedir.

Firmada 15 adet işçi çalışmaktadır. Günde 9 saat haftada 5 gün çalışılmaktadır.
Kasım ayı için 20 gün x 15 kişi x 9 x 60 = 162.000 Dk

01.11.2008 tarihinde 2500 Kg boya 2.000 YTL bedelle alınmıştır
01.11.2008 tarihinde 2.000 plaka camı 50.000 YTL bedelle almıştır.
01.11.2008 tarihinde 100.000 m2 ambalaj malzemesi 5.000 YTL bedelle alınmıştır
Kasım ayı Toplam İşçilik gideri 15.390 YTL dir.

Birim işçilik = 15.390/162.000 = 0,095 YTL/dk.
Birim Boya = 2000/2.500kg = 0,80 YTL/kg
Amb Mlz = 5000/100.000 m2 = 0,05 YTL/m2
Cam = 50.000/2000 = 2 YTL/plaka

------------ 01/11/2008 --------------
150.01 Boya 2.000
150.02 Cam 50.000
150.03 Amb. Mlz. 5.000

320 75000
-----------30/11/2008 ---------------
720 15.390

361/360/335 15.390
---------/ / -------------------------

Kasım ayı başında üretime 800 plaka cam, 2250 kg boya, 18000 mt. ambalaj malzemesi göndermiştir

---------01/11/2008---------------
710.01 Cam 1,600
710.02 Boya 1,800
710.03 Ambalaj 900

150.02 1,600
150.01 1,800
150.03 900
-----------/ / -------------------

30.11.2008 raporlarına göre 750 plaka cam kesilmiş 21.000 Adet 70 cm2 cam elde edilmiştir.

750 * 8 dk * 0,095 = 570 ytl işçilik
750 * 2 = 1500 YTL hammadde
-------------/ / -----------------
151.01 Kesilmiş Cam (70 Cm2) 2,070

711.01 Cam Kesimi 1.500
721.01 Cam Kesimi 570
------------ / / -----------------

30.11.2008 raporlarına göre 15.000 adet çerçeve boyanmıştır
15.000 x 150 gr /1000 = 2250 kg x 0,80 = 1.800 YTL
15.000 x 8 dk = 75.000 dk x 0,095 = 11.400 YTL

------------- / / -----------------
151.02 Boyanmış Çerçeve 13,200

711.02 Boya 1,800
721.02 Boya İşçilik 11,400
------------- / /------------------

30.11.2008 tarihli üretim raporlarında 12.000 adet çerçeve ambalajlanmış sevke hazır hale getirilmiştir.

Cam Maliyeti = 2.070 / 21.000 * 12.000 = 1.182,86
Boyama Maliyeti = 13,200 / 15.000 * 12.000 = 10,560
Ambalaj Maliyeti = 12.000 x 150 cm2 /100 x 0,05 = 900 YTL
İşçilik Maliyeti = 12.000 x 3 dk x 0,095 = 3 420 YTL

----------- / /------------------------------------
152.01 Sevke Hazır Çerçeve 16.062,86

151.01 Kesilmiş Cam 1.182,86
151.02 Boyanmış Çerçeve 10,560,00
711.03 Ambalaj Malz 900,00
721,04 Amb. İşçilik 3.420,00
----------- / / ------------------------------------

İlk 10.000 lik parti gönderilmiştir

16.062,86 / 12.000 x 10.000 = 13.385,71

---------- / / ---------------
622 Fason Üretim Maliyeti 13.385,71

152.01 13.385,71
----------/ / ----------------
721.01 570
721.02 11.400
721.04 3.420
720 15.390
--------- / / ------------------

Görüldüğü gibi dönem sonunda

Atelyede kesilecek 50 plaka cam 710 hesabında görülmelidir ki görülmektedir
kesilip çerçeve takılmaya hazır 887,14 tutarındaki 9.000 adet 70 cm2 cam 151 hesapta görülmelidir ki görülmektedir
Cam Takılıp ambaljlanmaya hazır 3.000 adet çerçeve 151 hesapta görülmelidir ki görülebilmektedir
Sevkiyata hazır olan 2.000 adet 2.677,15 YTL tutarındaki ambalajlı çerçeve görülmelidir ki görülmektedir.

Kayıtlar bu şekilde yapılmazsa zaten fiili envanterle kaydi envanter tutmayacaktır.

Kısaca Fasonda olsa üretim üretimdir.

Sayın Uzman

Sizin verdiğiniz örnekte fason üretim vardır.Benim söylediğim fason hizmet işi

Şimdi iki örneğe bakalım.

Benim örneğimde (fason hizmet işinde formdaşın sorduğuda) bütün malzmelerin fasonu yaptıran tarafından sağlanması ve sadece işçilik yapılması ayrıca eğer sadece mamülü endirekt ilgilendiren iplik çizgi taşı gibi stoklarda bulunupda kullnılan malzemelerin 150 hesaptan 740 hesaba atılarak giderleştirilmesi.

Senin öreneğinde fason üretim vardır.Şimdi senin yazından alıntı yaparak açıklamaya çalışacağım,

''Firma kendisine gönderilen çerçeveleri boyayıp, cam takmak ve ambalajlamak suretiyle fason üretim yapmaktadır;

''A Firmasından 50.000 Adet çerçeve gönderilmiştir. Çerçeveler boyanıp cam takılarak ambalajlanacak ve her ay 10.000 adetlik partiler halinde gönderilecektir. Her parti teslim anında faturalanacaktır.''
-A Firmasından sadece çerceve gelmiştir.(Doğrumu?)

''Firma camları 20 m2 lik plakalar halinde almakta kesimi kendisi gerçekleştirmektedir''
-Firma camları kendisi almakta bu üretilecek mamülün bünyesine doğrudan giren direk bir malzemedir (Ayrıca fason işlerinde bütün malzemenin mamülün bünyesine direk giren fasonu yaptıran tarafından sağlanmasıdır.)

Dolayısyla sizin örneğinide fason üretim işi olduğu için 150 711 720 730 hesabın kullanılması
bizim örneğimide Sayın Mohicanın verdiği örnekte tam açıklanmış haliyle fason hizmet işi olduğu için 150 ve 740 hesapların kullanılması doğrudur.

Eğer sizin örneğinizde Bütün malzemeler A firmasından sağlanmış olsaydı o zaman sizinde 150 ve 740 hesabı kullnamanız uygun olurdu

Saygılar FERHAT

Merhaba;

Pantolona fermuar dikmek; hizmet

Çerçeveye cam takmak; üretim

diyorsunuz.

Farkı ne

Sayın Uzman,
Uygulamayı yanlış değerlendiriğiniz kanatindeyim. Tek düzen Hesap Planının uygulaması bakımından hizmet işletmeleri 740 nolu hesabı kullanmak zorunda, 740 nolu hesabı kullananan hizmet işletmelerinin 71,72 ve 73 numaralı hesapları kullanamayacağına yönelik bir kısıtlama var. TMS 2 Stoklar standartına görede ?Verilen hizmetle ilgili hasılatın mali tablolara gelir olarak yansıtılmadığı durumlarda ilgili giderler stok hesabına yansıtılır. Hizmet sunan isletmelerde stokların maliyeti, esas olarak,kontrol islemlerini yürüten personel dahil olmak üzere, hizmetin sunulmasında doğrudan görev alan personelin isçilik ücretleri ve diğer maliyetleri ile bunlarla iliskili olabilecek genel giderleri içerir. Satıs ve genel yönetim ile ilgili personelin isçilik ücretleri ve bunlarla ilgili diğer giderleri, hizmetin maliyetine dahil edilmez. Bu giderler, gerçeklestiği dönemde gider olarak mali tablolara alınır. Hizmet sunan bir isletmenin stoklarının maliyeti, kar marjını veya isletmeler tarafından fiyatlara dahil edilen üretimle ilgili olmayan maliyetleri içermez. diyor.
Yani işletmeler dönemde gerçekleşen hizmet maliyetlerini gösterebileceğini söylüyor. Bizler Dönem sonunda maliyetlere girmeyen hizmet stoklarını ise 741 nolu yansıtma hesabını kullanarak TMS 2'ye göre Yarı Mamuller hesabına aktarmaktayız. (37. Farklı sınıflandırmaya tabi tutulan stokların kayıtlı değerleri ile bu varlıklarda gerçekleşen değişiminin boyutu hakkındaki bilgi, finansal tablo kullanıcıları açısından yararlıdır. Stoklara ilişkin genel sınıflandırma; ticari mal, ilk madde ve malzeme, yarı mamuller ve mamuller şeklinde yapılabilir. Hizmet işletmesi stokları yarı mamul olarak tanımlanabilir. ) Hizmet işlemlerine girmeyen stoklar ise 150 nolu hesapta bırakmaktayız.
Dolayısıyla hizmet işletmeleri Tekdüzen Hesap Planına göre 71,72 ve 73 nolu hesapları kullanamazlar. Ancak hizmet üretiminin yanında kendi nam ve hesabına yaptığı başka bir üretim var ise bu hesapları kullanmaları mümkündür. Elbette hizmet işlemleri için ancak 740 nolu hesabı kullanmak zorundalar diye düşünüyorum.

Olayı daha iyi anlatabilmek için size bir inşaat firması örneği vermek istiyorum.

Bildiğiniz üzere İnşaat işleri Taahhüt usulu veya Yapsat usulu olarak yapılabilmektedir.

Örnek1-Taahhüt İşletmelerinde (Hizmet İşlemeninde)
"01.01.1994 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Muhasebe Uygulama l ve 2 nolu Genel Tebliğlerine göre yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyetlerinin ?740 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ? hesabında izlenmesi zorunlu hale getirilmiştir. İnşaat işletmeleri inşaat maliyetlerini dönem içinde bu hesapta toplayacaklardır. Dönem sonlarında 740 nolu hesapta toplanan inşaat maliyetlerinin hangi hesaba devredileceği inşaat ve onarım işinin bulunulan dönemde tamamlanıp, tamamlanmamasına göre değişecektir."
İnşaat işi başlanan yılda tamamlanmamış ise Gelir Vergisi Kanunu 42. madde uyarınca yıllara yaygın kabul edilir. Bu da aynı kanunda özel bir vergileme sistemine bağlanmıştır. Kurumlar Vergisi Kanunu 13.maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu?na yollama yapmak suretiyle yapı işinin taahhüde bağlı ve yıllara yaygın olması halinde kar ve zararı işin bittiği yılda istemektedir. Muhasebe Uygulama Genel Tebliğleri de Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu hükümlerine paralellik göstererek, inşaat maliyetlerini iş tamamlanıncaya kadar aktifleştirmesini öngörmektedir.

İnşaat işinin başlanılan yılda tamamlanamadığı durumlarda hizmet üretim maliyeti ?170 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ? hesabına alınmak suretiyle aktifleştirilecektir. Geçici kabul yapıldıktan sonra hesap ?622 SATTILAN HİZMET MALİYETİ? hesabına aktarılacaktır. Bu hesabın alt hesapları 170 nolu hesabın alt hesapları ile paralel açılırsa bilgi vermede fayda yaratılır. Eğer genel idare giderlerinden pay verilecekse 170 nolu hesaba yükleme yapılması gerekmektedir.
İnşaat işinin yıllara yaygın olmaması halinde ise farklı bir işleme gerek olmayıp, ?741 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ YANSITMA? hesabı ile ?622 SATILAN HİZMET MALİYETİ? hesabına devirler yapılacaktır. 740 ve 741 nolu hesaplar dönem sonunda birbiri ile karşılaştırılarak eksik veya fazla yüklemeler tespit edilebilecektir. 622 nolu hesapta dönemin kar zararına devredilecektir.
İnşaat veya narım işinin yıllara yaygın olması halinde dönem sonunda yapılması gereken işlemin yevmiye maddesi aşağıdaki gibi olacaktır.

______________________________/____________________________________
170 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ
170.10..........Şantiyesi
741 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ YANSITMASI
741.10.........Şantiyesi
Tamamlanmayan inşaat işinin maliyetlerinin yansıtma hesapları ile aktifleştirilmesi
741 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ YANSITMASI
741.10.......Şantiyesi
740 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ
740.10.......Şantiyesi
Yansıtma hesabının ilgili hesap ile karşılaştırılması

İşin tamamlanması veya geçici kabulün yapılması halinde üretim maliyetleri şu kayıtla aktarılır.

622 SATILAN HİZMET MALİYETİ
622.10.......Şantiyesi
170 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ
170.10.........Şantiyesi
Geçici kabulün yapılması ile hizmet üretim maliyetinin aktif hesaptan ilgili hesaba alınması

Örnek2. Yapsat inşaatlarda ise Sizin yukarıda anlattığınız şekilde muhasebe kayıtları yapılacak
ancak Satış gerçekleştiğinde Maliyetler 622 nolu hesaba değilde 620 nolu Satılan Mamül Maliyeti hesabına aktarılacaktır.

Bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla,

mohicans ' Alıntı:
TMS 2 Stoklar standartına görede ?Verilen hizmetle ilgili hasılatın mali tablolara gelir olarak yansıtılmadığı durumlarda ilgili giderler stok hesabına yansıtılır. ...............

741 nolu yansıtma hesabını kullanarak TMS 2'ye göre Yarı Mamuller hesabına aktarmaktayız.

UZMAN ' Alıntı:
Görüldüğü gibi dönem sonunda

Atelyede kesilecek 50 plaka cam 710 hesabında görülmelidir ki görülmektedir
kesilip çerçeve takılmaya hazır 887,14 tutarındaki 9.000 adet 70 cm2 cam 151 hesapta görülmelidir ki görülmektedir
Cam Takılıp ambaljlanmaya hazır 3.000 adet çerçeve 151 hesapta görülmelidir ki görülebilmektedir
Sevkiyata hazır olan 2.000 adet 2.677,15 YTL tutarındaki ambalajlı çerçeve görülmelidir ki görülmektedir.

Kayıtlar bu şekilde yapılmazsa zaten fiili envanterle kaydi envanter tutmayacaktır.
UZMAN ' Alıntı:

süreç üretim sürecidir.

Saygılarımla,

Merhaba,

Bakın daha önce benim yaptığım açıklamalarla; TMS 2 Stoklar birbiriyle örtüşmektedir.

Şimdi;

Biraz zamanınızı alacak ama; benim çözümlediğim örneği sizde çözebilirmisiniz.

Kendi yönteminizle;

Sayglarımla,