Fatura Düzenlemede 7 Günlük Süre Hesabı

karakaya_

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Fatura düzenlemede mal teslim ve hizmet ifasından sonra takip eden 7.gün cumartesi veya pazar gününe denk gelirse faturasını pazartesi gününe kesebilir miyiz?
Bir sakıncası olur mu ?
Teşekkürler.

Merhaba,

Fatura düzenlemede mal teslim ve hizmet ifasından sonra takip eden 7.gün cumartesi veya pazar gününe denk gelirse faturasını pazartesi gününe kesebilir miyiz?
Bir sakıncası olur mu ?
Teşekkürler.
Sayin Karakaya
Bu konuda Maliyenin verdigi bir ozelgede;

Maliye Bakanlığınin verdiği bir özelgede, “Mal teslimi ve/veya hizmet ifalarına ilişkin belge düzeninde sürenin gün olarak belirlenmesi sebebiyle 7 günlük sürenin hesabının, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı ilk gün hesaba katılmadan takip eden günden başlaması gerekmektedir.”
Örneğin, 17/9/2014 tarihinde düzenlenen sevk irsaliyesi ile teslim edilen mallara ilişkin faturanın 24/9/2014 tarihine kadar ( bu tarih dahil) düzenlenmesi
şeklinde idari görüş bildirmiştir (MB. GİB. Büyük Mükellefler VDB›nin 08/07/2014 tarihli ve 64597866-105[231-2014]-104 sayılı özelgesi.)

213 S.lı Vergi Usul Kanunu MADDE 18
Sürelerin Hesaplanması
Vergi kanunlarında yazılı süreler aşağıdaki şekilde hesaplanır:
1. Süre gün olarak belli edilmişse başladığı gün hesaba katılmaz ve son günün tatil saatinde biter;

2. Süre hafta veya ay olarak belli edilmişse başladığı güne son hafta veya ayda tekabül eden günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne tekabül eden bir gün yoksa süre o ayın son gününün tatil saatinde biter;

3. Sonu belli bir gün ile tayin edilen sürelerde, süre o günün tatil saatinde biter;

4. Resmi tatil günleri süreye dahildir. şu kadar ki, sürenin son günü resmi tatile rastlarsa tatili takibeden ilk iş gününün tatil saatinde biter.

4.maddeyi yorumlayın bakalım.
Bu arada bana göre sorunuzun cevabı,evet pazartesi kesebilirsiniz.

213 S.lı Vergi Usul Kanunu MADDE 18
Sürelerin Hesaplanması
Vergi kanunlarında yazılı süreler aşağıdaki şekilde hesaplanır:
1. Süre gün olarak belli edilmişse başladığı gün hesaba katılmaz ve son günün tatil saatinde biter;

2. Süre hafta veya ay olarak belli edilmişse başladığı güne son hafta veya ayda tekabül eden günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne tekabül eden bir gün yoksa süre o ayın son gününün tatil saatinde biter;

3. Sonu belli bir gün ile tayin edilen sürelerde, süre o günün tatil saatinde biter;

4. Resmi tatil günleri süreye dahildir. şu kadar ki, sürenin son günü resmi tatile rastlarsa tatili takibeden ilk iş gününün tatil saatinde biter.

4.maddeyi yorumlayın bakalım.
Bu arada bana göre sorunuzun cevabı,evet pazartesi kesebilirsiniz.
Üstadım teşekkkürler öncelikle bizde bir firmamız ile bu konuda mutabakata varamadık. bende pazartesi kesilebilir diye yorumluyorum çünkü beyan günleri ve ödemeler uzuyor buna göre ama resmi tatil derken hafta sonundan da mı bahsediyor ve tatil saati derken ne demek istiyor çözemedim saygılar. bunla ilgili bir özelgede bulamadım.

Sayin Karakaya
Bu konuda Maliyenin verdigi bir ozelgede;

Maliye Bakanlığınin verdiği bir özelgede, “Mal teslimi ve/veya hizmet ifalarına ilişkin belge düzeninde sürenin gün olarak belirlenmesi sebebiyle 7 günlük sürenin hesabının, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı ilk gün hesaba katılmadan takip eden günden başlaması gerekmektedir.”
Örneğin, 17/9/2014 tarihinde düzenlenen sevk irsaliyesi ile teslim edilen mallara ilişkin faturanın 24/9/2014 tarihine kadar ( bu tarih dahil) düzenlenmesi
şeklinde idari görüş bildirmiştir (MB. GİB. Büyük Mükellefler VDB›nin 08/07/2014 tarihli ve 64597866-105[231-2014]-104 sayılı özelgesi.)
Teşekkürler ama 7. günün sonu hafta sonuna denk gelirse sizce nasıl olmalı ?

O yüzden 4.maddeyi gelin yorumlayalım diyorum ya.
Anlayan beri gelsin. :unsure: Hem tatil günleri süreye dahildir diyorsun,hemde takip eden ilk iş gününün tatil saatinde biter diyorsun.Çok yoruma muhtaç bir madde bana göre.

Tatil gününü sadece son gün olarak düşünmeyin. Örn; 2. gün c.tesi 3. gün pazar olması durumunda 7 gün süresinden sayılarak 7. günün perşembe olacağı kasdedilmiş. Eğer dahil denmeseydi 7. gün ilk değil sonraki c.tesi olur ve süre bayağı uzamış olurdu.

Tatil gününü sadece son gün olarak düşünmeyin. Örn; 2. gün c.tesi 3. gün pazar olması durumunda 7 gün süresinden sayılarak 7. günün perşembe olacağı kasdedilmiş. Eğer dahil denmeseydi 7. gün ilk değil sonraki c.tesi olur ve süre bayağı uzamış olurdu.
Teşekkür ederim sayın merkur2 O halde 7.güne denk gelen tatil gününden bahsetmiyor,doğrudur,ben bu açıdan düşünmemiştim.
Son tahlilde 7.güne tatil günü denk geliyorsa sonraki iş günü (tatil saati lafınada takılmayalım) 23:59'a kadar bu süre uzar.Herhalde bu şekilde sonuca gideceğiz.

VUK’un 231/5. maddesinde faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenleneceği, bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı hüküm altına alınmıştır. Madde hükmünde yer alan “azami” ifadesi ile, faturanın mutlaka bu süre içerisinde düzenlenmesi gerektiği ifade edilmektedir. Bu süre mutlak bir süre olmayıp, faturanın 7 günlük bu süre beklenilmeden düzenlenmesi de mümkün bulunmaktadır. 7 günlük fatura düzenleme süresi, mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla getirilmiş özel bir düzenlemedir.
7 günlük fatura düzenleme süresi hangi tarihten itibaren başlayacak?

Uygulamada 7 günlük fatura düzenleme süresinin mal teslimi veya hizmet ifasının gerçekleştiği gün dahil edilmek suretiyle mi, yoksa dahil edilmeden mi hesaplanacağı konusunda tereddütlerle karşılaşılmaktadır.

VUK’un 231/5. maddesinde; faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenleneceği, bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı özel olarak hüküm altına alınmıştır. Aynı Kanunun 18/1. Maddesinde ise, vergi kanunlarında yazılı sürelerin nasıl hesaplanacağı hususu düzenlenmiş, sürenin gün olarak belli edildiği durumlarda başladığı günün hesaba katılmayacağı belirtilmiştir.