Fatura Kesiminde Tevfikat Uygulaması

iyi günler ;

26/02/2008 tarihinde tebliğ edilen ve bildiride bu tarihten itibaren bildiride yer alan işler ile uğraşanların kesmiş oldukları faturalarda tevfikat işlemi yapılması gerektiğini bildiriliyor.
Benim ise size sormak istediğim bu bildiri de yer alan büyük ve küçük baş hayvanların etlerinin tesliminde tebliğ tarihinden itibaren 1/2 oranında tevfikat uygulaması ön görülmüştür diyor.
Kasap bir mükellefimiz her ay ciddi tutarlarda işlem yapmaktadır. ve yeri geldigi dönemlerde de tek fatura da ciddi tutarda işlem görmektedir. yapmış olduğumuz satışlarda fatura keser iken bu günden itibaren kesmiş olduğumuz tutarın % kaçını alarak tevfikat uygullayacağız ve net tuttar bu tevfikat olan tutardan çıkartıktan sonra mı bulupta yazacağız acaba
teşekkürler

Ynt: Fatura kesiminde tevfikat uygulaması

Kasap mükellefinize satış yapan kimse faturayı 1/2 kdv tevkifatlı kesecek. Kasapta her ay 2 nolu kdv beyannamesi ile yapılan tevkifatı beyan ederek ödeyecek.
Kasap mükellefiniz ayrıca toptan satış yapıyorsa aynı şekilde faturayı tevkifatlı kesecek. Perakende satışlarda böyle bir şey söz konusu değil.

bulent249 ' Alıntı:
Kasap mükellefinize satış yapan kimse faturayı 1/2 kdv tevkifatlı kesecek. Kasapta her ay 2 nolu kdv beyannamesi ile yapılan tevkifatı beyan ederek ödeyecek.
Kasap mükellefiniz ayrıca toptan satış yapıyorsa aynı şekilde faturayı tevkifatlı kesecek. Perakende satışlarda böyle bir şey söz konusu değil.

Merhaba ;

Sn bulent249 , yazdığınızda mı bir terslik var yoksa ben mi yanlış yorumluyorum ?
2. Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması

Büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin (sakatat ve bağırsak dahil) teslimlerinde, bu Tebliğin yayımını izleyen günden başlamak üzere 1/2 oranında tevkifat uygulanması uygun görülmüştür.

Siz kasap mükellefin alışından söz ediyorsunuz ,tebliğ ise " et teslimlerinde ...........uygun görümüştür " demektedir.

ekselans ' Alıntı:
iyi günler ;

26/02/2008 tarihinde tebliğ edilen ve bildiride bu tarihten itibaren bildiride yer alan işler ile uğraşanların kesmiş oldukları faturalarda tevfikat işlemi yapılması gerektiğini bildiriliyor.
Benim ise size sormak istediğim bu bildiri de yer alan büyük ve küçük baş hayvanların etlerinin tesliminde tebliğ tarihinden itibaren 1/2 oranında tevfikat uygulaması ön görülmüştür diyor.
Kasap bir mükellefimiz her ay ciddi tutarlarda işlem yapmaktadır. ve yeri geldigi dönemlerde de tek fatura da ciddi tutarda işlem görmektedir. yapmış olduğumuz satışlarda fatura keser iken bu günden itibaren kesmiş olduğumuz tutarın % kaçını alarak tevfikat uygullayacağız ve net tuttar bu tevfikat olan tutardan çıkartıktan sonra mı bulupta yazacağız acaba
teşekkürler

Merhaba ;

Bana göre kesmeniz gereken fatura örneği ;

Dana eti.............. 1.000 kg........... 1.000 YTL

% 8 Kdv..................................... 80 YTL

1 / 2 Tevkif edilen KDV................... 40 YTL

Tahsil Edilen Bedel......................... 1.040 YTL

Beyan Edilen 1 /2 Kdv..................... 40 YTL.

NOT :

1- Sorunuzda " Tek fatura da ciddi tutarda işlem görmektedir " diyorsunuz. Bu tek faturayı da pek anlamış değilim.

2- Sanırım konu başlığının da KDV bölümüne taşınması uygun olur.