Fatura Kesmek ile İlgili Birkaç Soru

Merhaba,
Yeni açmıl olduğum yazılım şirketimde hizmet vermeye başladım. Muhasebecimden aldığım fatura defterini doldurup verirken takıldığım bir kaç konu var yardımcı olursanız sevinirim.

• Yazılım servisi verildiğinden tane veya adetle ölçülebilecek birşey değil. Faturada Miktar ve Birim'e ne yazmayılım ?
  • Fiyat ve tutar bölümleri var bu bölümlere KDV hariç fiyat yazılmalı değil mi ?
  • Yazılım hizmeti için kdv %18 mi ?
  • Fatura defterinde T.C diye bir kısım var buraya şirketin vergi numasını yazmayılım doğru mu ?

Ynt: Fatura Keskmek ile İlgili Birkaç Soru

Birde unutmadan kestiğim faturaya imza atmak zorundamıyım ?(şirket kaşesi var)

Teşekkürler

Muhasebecinize neden sormuyorsunuz?

Sordum zaten ama tam tatminkar cevaplar alamadım. Forum bu soruları sormak için değil mi arkadaşım ?

Forum ne için bilmiyorum ama benim bir sorum olacak; eğer dürüstçe cevaplarsanız çok sevinirim. Sanırım ikinci sınıf işletmesiniz. Aylık ne kadar muhasebe ücreti veriyorsunuz?

SMMM FATİH ' Alıntı:
Muhasebecinize neden sormuyorsunuz?

+

faturayı nasıl keseceğiniz, kaşeleyip imza atmalımısınız, yazılım hizmeti kdv oranı gibi size bu tür bilgileri muhasebeciniz vermek zorunda eğer sizi bilgilendirmiyorsa boşuboşuna para ödemeyin tabi para ödüyorsanız!!!

Aylık 150TL veriyorum neyse sağolun iyi günler size.

Sayın mTuran bildiğimiz konularda yardımcı olmak elbetteki görevimiz.Burada bulunma amaçlarımızdan biri de budur..Fakat bu sorularınıza cevap veremeyen hele de karşıdakini ikna edemeyen meslek mensubu mesleği bıraksın diyeceğim..Yinede zahmet edip foruma girmiş ve soruyu sormuşsunuz. Cevaplamamak olmaz.

1- Yazılımı sadece satıyorsanız miktar kısmına 1 veya kaç adetse onu yazarsınız.Örneğin 3 adet eset nod32 dersiniz.
2- Servis bedeli kesiyorsanız miktar belirtmenize gerek yok.
3- Firmalara fatura düzenleyeceğiniz için faturada kdv yi ayrı belirtmek durumundasınız.Şu halde fiyat ve tutar bölümüne kdv hariç belirtmelisiniz.
4- Kdv %18
5- Şirketlere fatura düzenlerken vergi numarası şahıslara düzenlerken TC kimlik numarasını girmelisiniz.

Saygılar.

Ynt: Fatura Kesmek ile İlgili Birkaç Soru

Niye eleştrilmiş anlamadım. Foruma üye olmuş ve bilgi almak istiyor. Belki yeni tanıştığı muhasebecisine karşı biraz daha bilgili olmak isteyen bir arkadaş. Soruları incelikle yanıtlanmalı bence.

1-Yazılım ve Servis verildiğinde adet ve miktar belirtmenize gerek yok. (Eğer yazılım paket halinde satılıyorsa sattığınız paket adedini yazabilirsiniz. Servis hizmet olduğu için herhangi bir açıklamaya gerek yoktur.)
2-Kdv Hariç tutarlar yazılmalı.
3-Yazılım ve Servis Bedellerinin Kdv si %18 dir.
4-Fatura defterinde T.C. Yazan bölümde faturayı keseceğiniz kişi veya kurumun vergi numarasını yazmanız gerekmektedir. Şahıslarda vergi numarasının yerini T.C. Numarası almıştır.

Bilgilerinize sunar kafanıza takılan soruları ve sorunları paylaşmanızı rica ederim. Sizler (Mükellefler) kafanıza takılanları paylaştıkça müşavirlik mesleğini yapanlar sorunlarınıza daha hassasiyetle yaklaşacak ve daha tatminkar cevap vermek için çaba harcayacaklar ve mesleğin kalitesi artacaktır.

Bir ara müşavirler bir araya gelip te birbirlerine sorsa, şu tahsilatı nasıl çözeriz diye nasıl olur acaba? Belki bilgiyi tam vermeyen meslek mensubu ücretini aylardır alamıyordur, belki bu soruları tekrar tekrar yanıtlamıştır ama hala aynı soru geliyordur, bu açıdan da bakmak lazım. Her gelenin sorusunu yanıtla vb... nereye kadar. O zaman kapansın bürolar, forumlarda takılalım. Kişiler kendi adlarına beyan göndermek için şifre alsın, nasıl olsa forumlardan yanıtları alırlar vb.....

Yukarıda yazdıklarıma çok takılmayın, hiç bir tanesini savunmuyorom, ancak sanki bir ince çizgi var. Farkında mıyız?

Merhaba

Aralık Ayına kestiğimiz fatura psotadaki gecikme yüzünden 25 ocak ( Kdv nin son günü ) karşı tarafın eline geçti. Onlarda açıkçası kötü niyetli davranıp faturayı girmediler kayıtlarına. Bunda bizim sorumluluğumuz nedir ?

Teşekkür ederim

mal teslimi de söz konusu ise ve irsaliye kesilmiş, zamanında mal tesilim yapılmışsa sorumluluk karşı tarafındır. Sizi bağlamaz.
Eğer beyan etmeyecekse karşı taraf, Toplam tutarları b formunun kapsamına giriyorsa diğer kısmına yazmanızı öneririm. Eğer b formunda bildirilecek kişiler kapsamında değilse zaten sizin için sorun yok. Beyannamenize sadık kalmış oluyorsunuz.

Yansıtma faturası

Ben bs formunda bildireceğim 8000 üstü çünkü. bize 7 gün içinde kabul etmediklerine dair yazı gelmezse sorumluluğumuz yine de var mı ?

Teşekkür ederim

değerli büyüklerim ;
bs formunda bildirilenin, karşı tarafın ba formunda bildirilmemesinin bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.yanılıyorsam düzeltirmisiniz.

sağolun..

aşkınbulduk ' Alıntı:
değerli büyüklerim ;
bs formunda bildirilenin, karşı tarafın ba formunda bildirilmemesinin bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.yanılıyorsam düzeltirmisiniz.

sağolun..

yanılıyorsunuz bu uygulamanın temel gayesi bu zaten sizin ba nızla karşı tarafın bs sini karşılaştırmak

Ant Z ' Alıntı:
Yansıtma faturası

Ben bs formunda bildireceğim 8000 üstü çünkü. bize 7 gün içinde kabul etmediklerine dair yazı gelmezse sorumluluğumuz yine de var mı ?

ben kendi bs formumda bildirirsem sıkıntı olur mu benim için ?

Arkadaşlar sorunun özüne karşın konunun gidişatı değişti.Ba-bs olayına girdiniz.Bu konu ile ilgili sorunlarınızı kendi konu başlığında irdelemek daha yerinde olacaktır.

Sayın Twolf

Aslında benim sorum şu

Resmi olarak bana 7 gün içinde iade olmaz ise fatura benim sorumluluğum var mı ?

Teşekkür ederim

Faturadan önce irsaliye düzenlediniz mi.Mal irsaliye ile mi teslim alınmış?İrsaliyede teslim alanın ismi ve imzası var mı?Olayı baştan ve ayrıntılı yazarsanız daha net yorumlar yapabiliriz.