Fatura Konusunda

Sayın DeRYa,

İhraç kayıtlı teslim üreticiler/ihracatçılar mekanizması için düzenlenmiş bir KDV iade sistemidir. Fatura düzenlenirken KDV ile kesilir ve ürün ihracatçıya teslim edilir. İhracatçı ürünleri tesim tarihini takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde ihracatı gerçekleştirirse gerekli belgeleri üreticiye teslim eder ve KDV'ni ödemez. Üretici de aynı belgelerle VD'ne müracaat ederek daha önce Tecil'ini talep ettiği KDV'ni Terkin ettirir yani ödemez. Fatura muhtevası ve döviz işlemleri için yukarda bahsettiğimiz tüm kurallar burada da geçerlidir.

Sayın DeRYa,

İhraç kayıtlı teslim üreticiler/ihracatçılar mekanizması için düzenlenmiş bir KDV iade sistemidir. Fatura düzenlenirken KDV ile kesilir ve ürün ihracatçıya teslim edilir. İhracatçı ürünleri tesim tarihini takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde ihracatı gerçekleştirirse gerekli belgeleri üreticiye teslim eder ve KDV'ni ödemez. Üretici de aynı belgelerle VD'ne müracaat ederek daha önce Tecil'ini talep ettiği KDV'ni Terkin ettirir yani ödemez. Fatura muhtevası ve döviz işlemleri için yukarda bahsettiğimiz tüm kurallar burada da geçerlidir.

O zaman faturayı Yabancı para birimi cinsinden yazma şansımız vardı, demek mi oluyor ?

Oradayken hatırladığım fatura üzerine İhraç kayıtlı kesildi kaşesi vuruluyordu? Sonraki süreçte evrakları teslim alıyorduk, hatta bir tanesinde bizden malı alan kişi GÇB deki ihraç ettiği firma bilgilerini karalamıştı, gerekirse ben Maliye'ye gider kime ihraç ettiğimi izah ederim dedi, bu şekilde bir süreç doğru mudur ?

Sayın DeRYa,

Süreci olabildiğince net ve kısa açıklamaya gayret ettim. Sizin son sorunuz çok ayrıntı. Beyanname nasıldır ? ekinde neler vardır ? Karalama yapılabilir mi? Prosedür nedir? BEyannamede hangi bilgiler bulunmalıdır ?...

1 sayılı KDV uygulama tebliğinin ilgili bölümünü okuyun uzun uzun anlatılıyor orada ancak aynı uzunlukta burada yazmamı beklemeyin lütfen.

Sayın DeRYa,

Süreci olabildiğince net ve kısa açıklamaya gayret ettim. Sizin son sorunuz çok ayrıntı. Beyanname nasıldır ? ekinde neler vardır ? Karalama yapılabilir mi? Prosedür nedir? BEyannamede hangi bilgiler bulunmalıdır ?...

1 sayılı KDV uygulama tebliğinin ilgili bölümünü okuyun uzun uzun anlatılıyor orada ancak aynı uzunlukta burada yazmamı beklemeyin lütfen.

Şimdi okuyorum, teşekkür ederim tüm yardımlarınız için,

İyi günler dilerim, saygılarımla

Tespiti durumunda ceza kaçınılmaz tabiki. Yapabileceğiniz bişey yokmuş. Ancak şöyle olabilirdi 49 atlanıp 50 kesilmişse ve 50'den sonra fatura kesilmemişse gümrüğe verdiğinizi değil de 50 numaralı faturayı isteyebilirdiniz firmadan geri o da olabilirdi ama Martta kesilmişse üstüne fatura kesildiğini tahmin ediyorum.