Faturasız Mal Satışı

arkadaşlar iyi günler ,
vergi mükellefi değilim
büyük marketlerden aldığım uygun ürünleri fatura kesmeden satıyorum.
her ne kadar çoğu zaman ödemeyi nakit almaya çalışsamda bazen hesaba eft ve havale olarak almak durumunda da kalabiliyorum.
bu hesaba eft ve havaleler çoğu zaman bireysel hesaplardan ama şirket hesaplarından da gönderildiği oldu
bunlar bana sorun çıkarır mı?
yada aylık şu miktarın üzerine çıkarsa ilerde sorun olur mu
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

arkadaşlar iyi günler ,
vergi mükellefi değilim
büyük marketlerden aldığım uygun ürünleri fatura kesmeden satıyorum.
her ne kadar çoğu zaman ödemeyi nakit almaya çalışsamda bazen hesaba eft ve havale olarak almak durumunda da kalabiliyorum.
bu hesaba eft ve havaleler çoğu zaman bireysel hesaplardan ama şirket hesaplarından da gönderildiği oldu
bunlar bana sorun çıkarır mı?
yada aylık şu miktarın üzerine çıkarsa ilerde sorun olur mu
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Oncelikle vergi mukellefiyeti olman gerekir. Sonra bir Mali Musavir bulursun yada cevrende tanidik es dost varsa o seni yonlendirir..

Tabi karsi taraftan insan senden mali alanlar sana herhangi bir evrak imzalatiyorlarmi, Mesela Gider Pusulasi gibi yada boyle bir islem yapiyorlar mi onu bir ogren burada tekrar yaz.

Sizi daha iyi yonlendirelim

Öncelikle şöyle söylemeli tabiki,yaptığınız iş ticari kazanç ve bir kazançta süreklilik varsa vergi mükellefi olmak şarttır.
Karşılaşabileceğiniz riskler tabiki saymakla bitmez.O nedenle mükellef olmalısınız.Gördüğüm kadarıyla Ankara'dasınız.Mesela Ankara'dan aramızda bir çok meslektaşımız mevcuttur. Biriyle DM'den görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Oncelikle vergi mukellefiyeti olman gerekir. Sonra bir Mali Musavir bulursun yada cevrende tanidik es dost varsa o seni yonlendirir..

Tabi karsi taraftan insan senden mali alanlar sana herhangi bir evrak imzalatiyorlarmi, Mesela Gider Pusulasi gibi yada boyle bir islem yapiyorlar mi onu bir ogren burada tekrar yaz.

Sizi daha iyi yonlendirelim
şuana kadar öyle bir gider pusulası yada farklı bişey imzalamadım
malı al parayı ver şeklinde bir ticaretimiz döndü hep

Öncelikle şöyle söylemeli tabiki,yaptığınız iş ticari kazanç ve bir kazançta süreklilik varsa vergi mükellefi olmak şarttır.
Karşılaşabileceğiniz riskler tabiki saymakla bitmez.O nedenle mükellef olmalısınız.Gördüğüm kadarıyla Ankara'dasınız.Mesela Ankara'dan aramızda bir çok meslektaşımız mevcuttur. Biriyle DM'den görüşüp bilgi alabilirsiniz.
dediniz doğru
şuan mükellefiyetimi başlatırsam geçmiş işlemlerde sıkıntı olur mu peki ?
bu işi tanıdığım yıllarca vergi mükellefieti olmadan tandıklarım var şuana kadar sıkıntıları olmadı ama benim endişelerim var

dediniz doğru
şuan mükellefiyetimi başlatırsam geçmiş işlemlerde sıkıntı olur mu peki ?
bu işi tanıdığım yıllarca vergi mükellefieti olmadan tandıklarım var şuana kadar sıkıntıları olmadı ama benim endişelerim var
Merhaba
Başkalarının sorun yaşamamış olması size örnek olmasın derim.Piyango gelir size vurur.Birşey olmaz,böyle devam edin gibi bir tavsiye de takdir edersiniz ki veremeyiz.
Mükellef olursanız,geriye dönük işlemler için büyük ihtimalle bir inceleme olmayacaktır(şikayet veya geriye dönük bir inceleme olmadıkça).Mükellef olursunuz,önceki tarihli almış olduğunuz ürünleri, gider pusulası ile işletmenize alırsınız,sonra da bunların satışı anında faturasını düzenlersiniz ve yolunuza devam edersiniz.Dediğim gibi,konum Ankara olan bir çok meslektaşım var burda.Yüzyüze görüşerek çok daha sağlıklı bilgi alabileceğinizden eminim.

şuana kadar öyle bir gider pusulası yada farklı bişey imzalamadım
malı al parayı ver şeklinde bir ticaretimiz döndü hep
o zaman vergi mukeelefiyetinizi baslatin. zira zamanasimi icerinde yani zamanasiminin dolmasina bir iki ay sonra incelemeye alinirsaniz. altindan kalkamayacaginiz vergi borcu ve cezalarla karsilasirsiniz.

Tahsin arkadasimin dedigi gibi piyango size cikmasin

Sayın birhasan üstatlarım mali boyutunu özetlemiş. Bir de alacak-verecek meselesi olarak değerlendirelim. Mal verdiğinize dair herhangi bir evrak var mı ? Karşı taraf "mal almak için ödeme yaptım ama malımı vermedi" deyip verdiği parayı geri isterse ?