Fazla Çalışma Süresi Hk.

merhabalar ardaşlar.

sizlerden yardım istiyorum kafam karıstı bana bu konuda cok iyi bilgiye sahip arkadasların hiç suphesizki yardım ediceklerini umuyorum.

ben bir şirkette çalişiyorum kurumsal sirketn bir magazasında 10 saat calısıyoruz 1 saat mola var bu calısmanın içinde, sözleşmemde su yazıyor.

Aynen Yazıyorum : iş verenin yazılı talebi ile çalişma sürelerinin üzerinde çalişma yapması gerektiginde personel 4857 sayılı iş kanunun 41 ve 42'inci maddeleri uyarınca fazla çalişma yapmayı peşinen kabul etmiştir. Mazeretsiz fazla mesai yapmama devamsızlık sayılır. Günlük işler tamamlanmadan personel paydos yapamayacaktır.

Personelin aylık ücreti 4857 iş kanunun 41-42 ve 63. madde sınırları içinde kalmak üzere 2 aylık denkleştirme süresinin uygulanması sonucunda haftalık 45 saati aşan fazla mesailerin yıllık 270 saate kadar olan kısmı için ayrıca ücret ödenmez çünkü personelin aylık ücreti belirtilen sınırlar içerisindeki fazla çalişma ve ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalişmalar karsılıgı ücretlerini de kapsar.

simdi ben bu durumda 8 saat calisma süresi dediler konusurken ik ama gittim magazada bunla karsılastım napabilirim?
ben haklımıyım 8 saat olsa..

iş verenin yazılı talebi ile çalişma sürelerinin üzerinde çalişma yapması gerektiginde personel 4857 sayılı iş kanunun 41 ve 42'inci maddeleri uyarınca fazla çalişma yapmayı peşinen kabul etmiştir.
Fazla çalışma için her yıl çalışandan muvafakat yazısı alınması gerekir, o sözleşmeyi imzalayalı 1 yılı geçtiyse ve sizden fazla çalışma yapmayı kabul ettiğinize dair tekrar bir yazı alınmadıysa, sözleşmenin o maddesi hükmünü yitirmiştir.
Mazeretsiz fazla mesai yapmama devamsızlık sayılır. Günlük işler tamamlanmadan personel paydos yapamayacaktır.
Fazla çalışma yapmamanın devamsızlık sayılması maddesinin bir hükmü yoktur, iş kanununa aykırı bir maddedir bu.

Personelin aylık ücreti 4857 iş kanunun 41-42 ve 63. madde sınırları içinde kalmak üzere 2 aylık denkleştirme süresinin uygulanması sonucunda haftalık 45 saati aşan fazla mesailerin yıllık 270 saate kadar olan kısmı için ayrıca ücret ödenmez çünkü personelin aylık ücreti belirtilen sınırlar içerisindeki fazla çalişma ve ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalişmalar karsılıgı ücretlerini de kapsar.
Ücretiniz asgari ücretin üzerinde ise geçerlidir bu durum.
simdi ben bu durumda 8 saat calisma süresi dediler konusurken ik ama gittim magazada bunla karsılastım napabilirim?
ben haklımıyım 8 saat olsa..
Ne yapmak istiyorsunuz?

ne yapmak istiyorum ben su ana kadar hayatımda ilk kez parakende sektorunde magazacılıkda kurumsal bir şirkette böyle bir sistem goruyorum 10 saat gunde calısma normalde kurumsal sirketler bu sektorde standar hep 8 saattir. ben 5 yıl electoworld ve 2 yıl mediamakt da calıstım simdi bu cok kafa karıstırdıgı için calısmak istedim sure bize insan kaynaları 8 saat dedi vardiyalı ama iş alındıktan sonra bu manzarala karsılastık.

ben napablirim 8 saat için ortada delilen ile yapılan arasında cok fark var.

Siz çalışma başlangıç bitiş saatlerinizi, o saatler arasında kullandığınız mola başlangıç bitiş sürelerini ve haftada kaç gün o şekilde çalıştığınızı bir belirtseniz, sonra hep birlikte baksak çok fazla mı çalışıyorsu nuz, normal mi çalışıyorsunuza...

Ne yapabilirsinizin yanıtı çok basit,
a- devam edebilirsiniz,
b- artık o işyerinde çalışmazsınız.

Siz çalışma başlangıç bitiş saatlerinizi, o saatler arasında kullandığınız mola başlangıç bitiş sürelerini ve haftada kaç gün o şekilde çalıştığınızı bir belirtseniz, sonra hep birlikte baksak çok fazla mı çalışıyorsu nuz, normal mi çalışıyorsunuza...

Ne yapabilirsinizin yanıtı çok basit,
a- devam edebilirsiniz,
b- artık o işyerinde çalışmazsınız.

evet söyle söyleyebilirim. sabah 10 dan aksam 8 kadar sadece 60 dk mola diger tum saatler aktif çalişma.

evet söyle söyleyebilirim. sabah 10 dan aksam 8 kadar sadece 60 dk mola diger tum saatler aktif çalişma.
sabah 10 dan akşam 8 e kadar 1 saatlik mola ile çalışmada günlük çalışma süreniz 9 saattir, 10 saat değil.
Haftada 6 gün aynı şartlarla çalışıyorsanız, 6 gün x 9 saat = 54 saat haftalık çalışmanız olur, 54-45 saat = 9 saat haftalık fazla çalışmanız olur.
Aylık ücretin yüksek olması durumunda, sözleşmenizdeki fazla çalışma ücretlerinin de aylık ücretinize dahil olduğu yönündeki madde nedeniyle yıllık 270 saate kadar olan fazla çalışma için ücret ödenmesi gerekmez.
haftalık 9 saat fazla çalışma ile yılda 270saat /9 saat = 30 hafta bu şekilde çalışma sonrasında , yaptığınız fazla çalışmaların karşılığında ücretinin ödenmesi gerekir.

Sözleşmeniz gereği yıllık 270 saate kadar fazla çalışma yapmak durumundasınız.